Beykoz’da baharın müjdecisi Nevruz coşkuyla kutlandı

Beykoz’da baharın müjdecisi Nevruz coşkuyla kutlandı

Beykoz’da Kemalettin Tuğcu İlk ve Ortaokulu’nda “21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ve Nevruz Bayramı” kapsamında kutlama programı düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Nevruz ateşi yakıldı, demir dövüldü ve oyunlar oynandı. 

Beykoz’da bahar mevsiminin bolluk ve bereketini, toprağın dirilişini müjdeleyen “21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ve Nevruz Bayramı” kapsamında kutlama programı düzenlendi.

Kemalettin Tuğcu İlk ve Ortaokulu’nun bahçesinde organize edilen programda ateşten atlama, demir dövme, yumurta tokuşturma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Türk kültürünün önemli günlerinden, baharın müjdecisi olarak nitelendirilen Nevruz Bayramı etkinliğine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu, Okul Müdürü Orhan Çite ile kurum amirleri, muhtarlar, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Orhan Çite yaptı.

“KÜLTÜREL BAĞLARI GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Orhan Çite, “Milletleri meydana getiren temel unsurlardan biri de kültür dediğimiz değerlerdir. Dil, örf ve adetler, inançlar, sanat ve edebiyat bir toplumun geçmiş yüzyıllardan beri akıp gelen değerleridir. İlkbaharın habercisi olan Nevruz Bayramı da bu kültürel değerlerimiz arasındadır. Bayramlar ve kutlamalar maddi hayatımızın manevi hayatla kesiştiği en önemli noktalardan biridir. Nevruz, baharın gelişi, tabiatın yenilenmesi ve canlanmasıyla ilgili olarak kutlanan bir bahar bayramıdır ve yeni gün demektir. Nevruz, bayram, eğlenme, gülme, sevinme günü, dostluk, kardeşlik, iyilik ve mutluluk bayramıdır. Türklerin, Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar göç ettikleri bütün bölgelere kültürlerini de taşımış olmaları nedeniyle, sınırlarımız farklı olsa da, aynı değerlere ve aynı tarihe sahip olduğumuz bütün Türk dünyası ile aramızda kardeşlik ve kültür bağı vardır. Nevruz, hepimizi ortak değerlerde birleştiren bir hoşgörü günüdür. Bugünü her yıl olduğu gibi coşkuyla kutlamalıyız ve tarihimize ve geleneklerimize sahip çıkmak için, aramızdaki kültürel bağları unutmamalı, daha da güçlendirmeli ve gelecek nesillere aktarmalıyız.” dedi.

Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ile Nevruz Bayramı'nı kutlayan Çite, baharın tüm dünyada barışa vesile olmasını temenni ederek, etkinlikte emeği olan herkse teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından, Ergenekon Destanı hakkında bilgiler verildi, solo halinde Anadolu'nun tüm renklerini yansıtan türküler seslendirildi.

Gün boyu devam eden etkinlikte, Uygur Türkleri Folklor Ekibi’nin gösterisi de programa renk kattı.

Şiirlerin okunduğu programda Yakut Türklerinin milli sporu olan Mas Güreşi yapıldı.

Daha sonra Türklerin Ergenekon'dan çıkışını simgeleyen örs çekiçle demir dövüldü.

Ok atma ve Nevruz ateşi geleneğinin yaşatıldığı etkinlikte, Nevruz ateşi yakılarak ilçe protokolü ve vatandaşlar ateşin üzerinden atladı.

El emeği ürünlerin sergilendiği etkinlikte, misafirlere pilav ve gözleme ikram edildi.

Nevruz çoşkusu, öğrencilerin çuval yarışı, yumurta tokuşturma ve bilek güreşi gibi çeşitli yarışmalarıyla son buldu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.