Beykoz’da büyük tehlike! Tedbir vatandaşa bırakıldı

Beykoz’da büyük tehlike! Tedbir vatandaşa bırakıldı

Beykoz’da İBB’nin sorumluluğunda bulunan ve ıslahı yapılmayan Tarihi Göksu Deresi bölge halkı için her geçen gün ciddi bir tehdit haline geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İSKİ) sorumluluğumda olan Tarihi Göksu Deresi’nde taşkın riski yeniden gündeme geldi.

İSKİ tarafından Elmalı Barajı’ndaki doluluk nedeniyle baraj kapaklarının açılabileceği ve Tarihi Göksu Deresi çevresinde bulunan yerleşimlerde taşkın riski olduğunun belirtilmesi bölgede tedirginliğe neden oldu.

İBB TEBDİRİ VATANDAŞA BIRAKTI

Sel taşkınlarının önüne geçebilmek ve kirliliğin engellenmesi için ıslah çalışmaları yapılması gereken Tarihi Göksu Deresi tehlike saçmaya devam ediyor.

İBB ve İSKİ tarafından bölge muhtarlarına yollanan tebligatta Elmalı Barajı’nın doluluk seviyesine ulaşması nedeniyle ihtiyaç halinde barajda tahliye işlemi yapılabileceği belirtildi.

Taşkın sularının döküldüğü Göksu Deresi’nde bugüne kadar bir çalışma yapmayan CHP’li İBB Yönetimi tarafından gönderilen tebligatta yerleşim yerlerinin taşkından etkilenilmemesi için muhtarlardan gerekli tedbirlileri alması istendi.

BÖLGE SAKİNLERİ TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 2020 Şubat'ta Beykoz Belediyesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette Tarihi Göksu Deresi’nde ıslah çalışması yapılacağına dair söz vermişti. 

Fakat geçen 3 yıl içerisinde derede herhangi bir ıslah çalışması yapılmaması nedeniyle bölge sakinleri bugünlerde ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya bırakıldı. Sorumluluktan kaçan İBB Yönetimi, mahalle muhtarlıklarına tebligat yollayarak vatandaşa adeta “Baraj kapaklarını açacağız başınızın çaresine bakın” demekle yetiniyor. 

“ANİ BİR TAŞKINDA TUTMA MEKANİZMAMIZ YOK”

22 Mart itibariyle yüzde 98 doluluk oranına ulaşan Elmalı Barajı’nın önümüzdeki yağış günlerinde yüzde yüz seviyesine ulaşması bekleniyor. Göksu’daki taşkına karşına tedbiri vatandaşa bırakan İSKİ’nin Müdürü Raif Mermutlu da şaşkınlık yaratan açıklamalar yaptı. 

Mermutlu, "Taşkın alanlarındaki dere yataklarında şu an su yok, ama barajlar taşmaya geçtiği zaman bu derelerde su olacak. Yöre halkını uyarıyoruz. Lütfen derelerde ve dere yataklarında bulunmasınlar çünkü ani bir taşkında bizim bunu tutma mekanizmamız yok." şeklinde konuştu.

“TAŞKIN TEHLİKESİ TEKRARDAN GÜNDEME GELDİ”

Konuya dair değerlendirme yapan AK Parti İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, “İSKİ tarafından yapılan açıklama ve muhtarlarımıza gelen tebligatlarla yoğun yağış sonrası oluşan taşkın tehlikesi Beykoz’da tekrar gündeme gelmiş oldu.” dedi.

İMAMOĞLU SÖZ VERMİŞTİ

Elmalı Barajı’nın neredeyse dolduğunu ifade eden Kabahasanoğlu, “Bir yandan yağan kar ve yağmur bereketi için şükrediyoruz. Öte yandan ise özellikle Göksu deresi etrafında yaşayan vatandaşlarımız için durumu yakından takip etmekteyiz. İki sene önce (Şubat 2020) İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Beykoz Belediyesi’ni ziyaret ettiğinde bu konu gündeme getirilmişti. Sorumluluğu İBB’de bulunan Beykoz’daki derelerimizde, önceki dönemlerde büyük kısmı tamamlanan, ıslah çalışmalarının bitirilmesi talep edilmişti.” ifadelerini kullandı.

“ISLAH ÇALIŞMALARININ BİTİRİLMESİNİ RİCA EDİYORUZ”

Kabahasanoğlu, İSKİ'den yapılan taşkın ihtimali ile ilgili açıklama sonrası İBB’ye şu soruları yöneltti:

"2020’de tamamlanması talep edilen ıslah çalışmalarında herhangi bir ilerleme var mı? 

Öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için başta Göksu Deresi olmak üzere bütün derelerimizde ıslah çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Bu yüzden İSKİ ve İBB yönetiminden ıslah çalışmalarının acilen bitirilmesini tekrar rica ediyoruz.”

ISLAH ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

İBB’nin ıslah çalışmaları kapsamında 2020 Temmuz’da Göksu Deresi’nde kum tutucu çalışmalarının yapıldığını ifade eden CHP İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, "Köprü ile yaya geçidi arasında kum tutucu havuz olacak. Barajdan gelen alüvyon önlenmiş olacak. Köprü yenilenerek altı açık hale getirilecek. Sonraki süreçte derenin ıslah edilmesini bekliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Dere yatağından yapılan kum tutucunun ardından sonraki süreçte yapılması planlanan ıslah çalışmaların ise şuan da ne durumda olduğu bilinmiyor. 

VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMESİ BEKLENİYOR

Bölge sakinleri ise turizmin merkezi olma yolunda önemli adımların atıldığı Beykoz’da taşma tehlikesiyle gündeme gelen Tarihi Göksu Deresi’nin ıslahı için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyor.

BEYKOZ GÜNCEL VE VATANDAŞLAR YILLAR ÖNCE UYARMIŞTI

Beykoz Güncel Haber olarak iki yıl önce de “Beykoz’un tarihi Göksu Deresi hem zehir hem tehlike saçıyor!” başlığıyla konuyu kamuoyu gündemine taşımıştık. Bir vatandaş ise yine 2020’de Ekrem İmamoğlu’nun “Dünya Çevre Günü Mesajı”na atıfta bulunmuş ve “sözünüzü tutun” diyerek tepkisini dile getirmişti.

“Göksu halkından da İBB’ye çağrı! Sözünüzü tutun!” başlıklı HABER İÇİN TIKLAYINIZ

 

Facebook yorumları

Site Yorumları

  • Fuat Öztürk

    Siz yıllardır BEYKOZ'da yerel gazetecilik yapıyor olmanıza karşın aynı duyarlılığı 3.yıl önceki İBB yönetimi için de gösterdiğiniz bilmek isterdim

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.