Beykoz’da kadına yönelik şiddete sıfır tolerans!

Beykoz’da kadına yönelik şiddete sıfır tolerans!

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli başkanlığında, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilçe koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 81 il genelinde eş zamanlı olarak kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon, izleme ve değerlendirme toplantısı düzenledi. 

Beykoz’da Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli başkanlığında düzenlenen toplantıda ilçe genelinde şiddet mağduru kadınlara yönelik nasıl çalışmalar yürütülmeli ve nasıl çözümler üretilmeli konuları masaya yatırıldı.

Toplantı, Beykoz Müftüsü Ali Efe, Sosyal Yardım İşleri Müdür Anıl Çınar, Beykoz Sağlık Grup Başkanı Şahin Çınar ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yapıldı.

Esengül Korkmaz Çiçekli, öncelikli olarak hangi mahalleler de daha çok vaka var, bu mahallelerinin sosyal ekonomik durumları ve şiddet uygulayanların profillerinin çıkartılacağını belirtti. Bu kıyaslar neticesinde mağdurlar, sayılar ve veriler ile nelerin yapabileceği değerlendirilecek.

Çiçekli, “Şiddet mağdurlularının korunması için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES uygulaması var ve Şubat ayı itibariyle elektronik kelepçe uygulamasına geçildi. Bunların yanında gerçekleştirdiğimiz ilçe koordinasyon komisyonunda, şiddet gösterenlerle ilgili psikolojik problemler, bağımlılık, alkolizm gibi başka yan sebeplerin olup olmadığı konuşuldu.” dedi.

Esengül Korkmaz Çiçekli şöyle konuştu;

“Şiddet uygulayanlara terapi, destek veya iş bulma gibi çalışmalarla bu davranışlardan vazgeçirmeyi sağladığımız vatandaşlarımız oldu. Mağdur kadınlar ile rutin uyguladığımız destek programımız mevcut, bu konuda hem hukuki hem de sosyal manada hiçbir sıkıntımız yok. Adalet Bakanlığı mağdur kadınlara hızlı bir şekilde adli hizmetlerden faydalanması için avukat hizmeti veriyor. Diğer taraftan Beykoz Kaymakamlığı ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün kadın konuk evleri var, ihtiyacı olanlara maddi yardımlar da tarafımızdan sağlanıyor. “

“KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”

Çiçekli,  “Bizim Türkiye genelinde istatistiklerimiz çok sevindirici. Hem şiddet vakaları hem de kadına karşı cinayetlerde ciddi bir azalma var. Avrupa’da bu oranlar %12, Dünyada %10 ve Türkiye’de %11'dir. Beykoz’da bu minvalde çok iyiye gidiyor. Ama daha fazla gayrete ihtiyacımız var. Burada önemli olan sosyal ekonomik yoksulluk içinde olan mahallelerimize daha çok etkinlik yapıp onlara ulaşabilmek. Biz daha çok bu mercekle tutunmuş, bunu yaşayan mahallelere özel ilgi göstereceğiz. En çok görülen vakaların olduğu mahallelerde bunun sebeplerine inerek daha doğru karar almayı hedefliyoruz. Verilerimiz eskiye kadar daha iyi ama hedefimiz kadına yönelik şiddette sıfır tolerans.” dedi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.