Beykoz‘un kabusu ile mücadelede şaşırtan gerçekler!

Beykoz‘un kabusu ile mücadelede şaşırtan gerçekler!

Beykoz’da önceki yıllara göre üç kat artan sivrisinekle mücadelede, ilgili yasa gereği yetki ve sorumluluğu olan İBB’nin ekip sayısında herhangi bir artış yapmadığı ortaya çıktı. 

Sivrisinekler Beykoz‘un kabusu olmaya devam ediyor. İlçe genelinde çoğalan sivrisineklerden şikayet eden vatandaşlar, sivrisinekle mücadeleden sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetiminin gerekli önlemleri almamasından dolayı dert yanıyor.

Beykoz’da önceki yıllara göre üç kat artan sivrisinekler halk sağlığını tehdit ederken, İBB’nin ekip sayısında herhangi bir artış olmadığı ortaya çıktı. CHP’li meclis üyesinin kendi ağzından verdiği rakamlarla ortaya çıkan kötü durum nedeniyle mahalle muhtarlarının da mağdur olduğu öğrenildi. Bazı mahallelere ilaçlama ekipleri hiç uğramazken, bazı mahallelere de bölgeyi hiç bilmeyen ekipler gönderildi. Muhtarlarla buluşan CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve İyi Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir’in ilaçlama nedeniyle yapılan eleştiriler karşısında, “İlaçlamada araç sayısını düşürmüşler…” sözleri ise şok etkisi yarattı.

LAF ÇOK ÇÖZÜM YOK

CHP İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Gülay Demirel’in Temmuz ayı meclis toplantısında yapmış olduğu konuşma İBB’nin Beykoz’a önem vermediğini ortaya çıkardı. Rakamlarla İBB’nin ilaçlama konusunda bilgiler veren Demirel, konuşmasında; “Beykoz’un kıyı kenti olması nedeniyle oluşan sivrisinek sıkıntısıyla mücadelemiz var. Bu konuda İBB’nin büyük çalışmaları var. Beykoz’da 11 bin 292 adreste, 18 bin 382 sivrisinek üreme kaynağı İBB ekiplerince tespit edildi. Bu yerler haftalık olarak 5 larva ekibi ile denetlenerek ilaçlanmaktadır” demişti.

SİNEK ÜÇ KAT ARTTI EKİP SAYISI AYNI

İBB ekipleri, Beykoz’da 2020 yılında 4 bin 314 adreste 7 bin 661 sivrisinek kaynağıyla 5 larva ekibi ve 2 gece ilaçlama ekibi ile mücadele ederken, Gülay Demirel’in yapmış olduğu açıklamaya göre 2021 yılında ise 11 bin 292 adreste 18 bin 382 sivrisinek üreme kaynağı bulunmaktadır. Beykoz’da 2020 yılına göre 2-3 katına yaklaşan adres ve sivrisinek üreme kaynağı sayısındaki artışa rağmen İBB’nin Beykoz’da araç ve ekip sayılarını artırmayarak ‘Aedes’ türünün yoğun dağılım gösterdiği ve üremeye elverişli olan Beykoz ilçesinde gereken hassasiyet göstermediği ortaya çıktı.

İBB ÖNLEM ALMAK YERİNE SMS ATTI!

Yaşanan sivrisinek istilasına karşı İBB vatandaşların telefonuna gönderdiği SMS ile uyarılarda bulundu. Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim." ifadelerine yer verilirken mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı.

YASA GEREĞİ YETKİ VE SORUMLULUK İBB’DE

İlgili yasa gereği yetki ve sorumluluğun İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olmasına rağmen; Beykoz Belediyesi ise bütçesinden büyük bir pay ayırarak vatandaşın yaşam kalitesini artırmak için 23 personel ve 5 ekipten oluşan kadrosuyla ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

BEYKOZ BELEDİYESİ’NİN 5 EKİBİ GÖREV YAPIYOR

Beykoz‘un kabusu olmaya devam eden sivrisinek ile mücadelede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 adet gece ilaçlama ekibine karşılık olarak, Beykoz Belediyesi 5 adet gece ilaçlaması ekibi ile bölgede hizmet veriyor.

HİÇ UĞRANMAYAN MAHALLELER VAR

Millet İttifakı’nın Beykoz temsilcileri CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir mahalle muhtarlarıyla bir araya geldiği toplantıda İBB’nin ilaçlama konusu gündeme gelmişti.

Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Şaban Efe, “İki senedir Büyükşehir’in ilaçlamalarından memnun değilim. Mahalleyi bilmeyen kişiler geliyor, düğün arabası gibi caddeyi gezip gidiyorlar.” dedi. İncirköy Mahalle Muhtarı Alaettin Kartal da, “Büyükşehir’in ilaçlama arabası bu sene benim mahalleme hiç gelmedi ve haber vermiyorlar. Mahalle önceki dönmelerde iki kere ilaçlanıyordu.” İfadelerini kullandı.

İLÇE BAŞKANI İTİRAF ETTİ

Muhtarların eleştirisi üzerine İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve Akif Taşdemir’in kendi aralarında yapmış olduğu konuşmada  “Beykoz’dan otobüsleri çekmişler, gemiyi çekmişler, ilaçlamada araç sayısını düşürmüşler…” sözleri dikkat çekti.

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Nilay Aytaç Kartal

  Az emeğe saygınız olsun. Gümüşsuyu mahallesi belediyenin hemen arkasındayım. Pandemide geçen sene her iki belediyeyi de aradım sosyal medyadan yazdim. Malum pandemi sinekten bile korkar oldugumuz gunler. Beykoz belediyesinden dönüş olmadı tabiki. Evim çıkmaz sokakta. O yüzden sokağa ne gelen var ne giden üst caddeden iki ilaç hop bütün sinekler bizim oraya. Çocuklarımız yara bere içindeydi. İBB iki gün içinde geldi bulunduğum yerdeki tüm bahçeleri dolaştı hatalarımızı ( su birikintisi olacak her türlü kap) söyledi. Lavralar için ilaçlama yaptı. Kışında gelip dolaştilar çünkü bizde azalsada kışında bitmedi sivri. Bu sene yaz başlamadan yine gelip tespit yaptılar eksikleri söylediler ve her hafta ilaçlamaya geldiler geliyorlar. Belediyenin arkasına bir gidip bakın kendi sınırında ki kısma çöp dolu çöp. Sinek olmasında ne olsun. Bu sene başkana bile yazdım belediyenin önü çiçeklik arkası çöplük. Birilerini lekelemek yerine sizde calissaniz birlik olsanız. Gümüşsuyu mahalle muhtarının sözlerini şaşkınlıkla okudum. pes doğrusu pes. Ama kime ne anlatıyoruz değil mi?

 • İbrahim Kartal

  Aksine Beykoz belediyesinden bir atılım göremedik.ibb yaptığımız şikayet üzerine Gümüşsuyu mahallesine her defasında geldi.beykoz belediyesine bağlı bakım onarım merkezindeki atıklar yüzünden yapılan işlemler de boşa gitti.

 • Ali TINKIR

  Beykoz belediyesi. İBB nin yetki alanında diye kenara çekilmektense elinizi taşın altına koyup sizler ilaclama araçlarını devreye sokarsanız halka vatandaşa hizmet etmiş olursunuz. Ve bir dahaki seçimlerde de kazanıp kazanmama korkusu yaşamaz rahat rahat koltugunuzda oturursunuz. Hizmet ederseniz kazanırsınız.

 • Havva Coşkun

  Belediye başkanına duyuru olsunda artık bı şeyler yapsın yaomiyorsa oy beklemesinler bizden kapımızın önünde oturamiyoruz ya nekadar sorumsuz belediye oldunuz gerçekten şikayet edicen sizleri eğer gelip yapmaz bakmazsaniz.ciddi anlamda bişey beklemeyin bizlerde gelip ilaçların

 • Murat

  Biz telefon açtık İBB’ye sağolsunlar gelip ilaçladılar

 • Feyzullah

  Evet arttı doğru, emme velakin Beykoz belediyenin de bunda hiç mi suçu yok. Ben taki 2002 den bu yana oyum hep Ak partiye veren birisiyim. Doğru ya doğru eğri ye eğri diyenlerdenim. Ben karslar mahallesinde oturuyorum. Çitlenbik çıkmazı sokağında. Şöyle sorular sormak isterim sizlere! 1. Neden her akşam rahmetli Yücel başkanın binasının sokağı 2 kez ilaçlanıyor bizim sokağa haftada 1 ancak giriliyor. 2. Acarloft karşısındaki mesa sitesinin önündeki durağa neden temizlenmiyor? 3. Her zaman sokaklarda gördüğümüz temizlik işçileri nerede. Bunu sormamdaki sebep yollara hayvanların bile atmayacagi maskeleri insanlar hep yollara atmış durumda. 4. Bir sokağı b.k götürüyor siz alt sokağı durmadan ilaçlasanız pis olan sokaktaki sinekler de ölür mü?

 • Songul

  Elmalida sivri sinek arttı lütfen ilac layin

 • Şeyma

  Bezduk

 • Fatoş

  Sinemden duramıyoruz bebek vücut yara izleri var artık sinek ilaçlama araç gelmiyor şahinkaya mah lesi şikayetçi

 • Şevket Uçar

  Belediye başkanı Murat Aydın bisiklet işini bıraksında bari o sivri sineklere önlem alsın İbb ye yeterince destek verildide önlem mi alınmadı karalama işlerini bırakında beykoz için bişeyler yapmaya çalışım bu şekilde yönetim anlayışı olmaz olmaz

 • Derya ozer

  Aynen bizim de burasi agaclik arayip sikayet ettimmi bi kere gelip ilaclanio sonra ilaclanmio beykoz belediyesi ilgilenmio dere ve agaclik oldugu halde burasi kimse gorevini yapmio

 • Murat Sarıoğlu

  İncir köy yasemin sokakta sınek den duramıyoruz haftada bırkez ikaclaçlamayla bu iş olurmu herşey para var hizmete gelince para yok.

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.