Beykoz’da tarihi mezarlıkta pes dedirten olay!

Beykoz’da tarihi mezarlıkta pes dedirten olay!

Beykoz'da iddialara göre tarihi mezarlıkta kaçak kazı yapıldı. Mahalleli, mezar taşlarının zarar gördüğü kazılarda kimliği belirsiz kişilerin define aradığını öne sürdü.  

Beykoz’da Osmanlı dönemine ait 126 mezar taşının bulunduğu Yalıköy Mahallesi'ndeki Çakmak Dede Mezarlığı'nda, iddialara göre kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçak kazı yapıldı.

İlçe sakinleri tarafından mezarlıkta yaklaşık 2 metre derinliğinde kazı yapıldığı, mezar taşlarının kırıldığı ve zarar gördüğü fark edildi. 

Ardından mahalleli mezarlıkta define amaçlı kazı yapıldığını düşünerek polis ekiplerine ihbarda bulundu. 

“YAKLAŞIK 2 METRE KAZMIŞLAR”

Mezarlığın yaklaşık 7-8 günde kazıldığını söyleyen Yalıköy Mahallesi’nde esnaf olan Miraç Arman, "Yukarıda oturan evlerde görenler olmuş ama çok bir anlam verememişler. Biz de geldik baktık ki burayı kazmışlar. Burası tarihi bir mezarlık, Osmanlı mezarlığı. Yaklaşık 2 metre kazmışlar.” dedi.

“DEFİNE İÇİN TALAN EDİLMİŞ”

Pes dedirten olayı polise bildirdiğini aktaran Arman, “Polisler de Mezarlıklar Müdürlüğü'ne bildiriyorlarmış. Mezarlığa zarar da vermişler. Mezar taşlarından bir tanesi kazdıkları yere düşmüş. Bir tanesi arka tarafa kırmışlarda. Kazanların yağmurluk, eldiven gibi eşyaları da burada. Define için talan edilip kazmışlar." ifadelerini kullandı.

“KİM BİLİR NE ÇIKARDILAR”

Mezarlıkta L şeklinde tünel kazıldığını belirten Abdullah Özdemirbaş, "İçine girdik tünel büyüklüğünde, ilk önce şöyle bir gitmiş ondan sonra bir sol yapmış. L biçiminde bir tünel kazmışlar gece gelip. Kim bilir ne çıkardılar. Büyük bir ihtimal define için kazmışlar. Çukurun içinde tarihi mezar kalıntıları falan da var. Ne yaptılar ne aldılar bilmiyorum.16-17 senedir buradayız daha yeni haberimiz oldu kazıdan. Ne çıkardıklarını boş verin de tarihimizi talan ettiler yazık.” diye konuştu. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.