Beykoz’da ulaşım yetersiz! Vatandaşlar mağdur

Beykoz’da ulaşım yetersiz! Vatandaşlar mağdur

Son günlerde Beykoz’da İETT otobüs seferinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok sayıda vatandaş İBB'ye isyan ediyor. Saatlerce durakta otobüs beklemek zorunda kalan vatandaşlar sefer sayılarının artırılmasını talep ediyor.

Beykoz’da işe/okula gidiş ve çıkış saatlerinde toplu taşıma araçlarında ve duraklarda yoğunluk yaşanıyor. Vatandaşlar, İETT otobüs seferlerinin yetersiz olmasından dolayı sabah ve akşam saatlerinde balık istifi şeklinde yolculuk yapıyor.

Rutin haline gelen bu durum, saatlerce otobüs bekleyen ve evlerine dönmek isteyenlerin, üniversite eğitimi için ilçeye gelen öğrencilerinin mağdur olmasına yol açıyor.

VATANDAŞLARIN ŞİKÂYETLERİ YAĞIYOR

Sosyal medya üzerinden İETT Destek ve İBB Beykoz Masa’ya her akşam işe/okula gidiş ve çıkış saatlerinde Kavacık Köprüsü’nde otobüs bekleyen öğrenci ve iş insanlarının şikâyetleri yağıyor.

Vatandaşlar, sosyal medya üzerinden durakların ve otobüslerin tıklım tıklım olduğu fotoğrafları paylaşarak yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor.  

“PANDEMİ GÜNLERİNDE İŞKENCE ETMEK HİZMET DEĞİLDİR”

Beykoz’da İETT araç sayısının yetersiz ve seferlerin az olması nedeniyle kalabalık otobüslerde yolculuk etmek zorunda kalan öğrenciler ve iş insanları korona tehlikesi altında yolculuk yapıyor.

Bir vatandaş paylaştığı fotoğraf ile “Burası Kavacık Köprüsü, insanlara toplu taşıma kullanın deyip pandemi günlerinde işkence etmek bu halka hizmet değildir.” ifadelerini kullandı.  

SAATLERCE OTOBÜS BEKLİYORLAR

Vatandaşlar, otobüslerin tıka-basa dolu olduğunu ve duraklarda uzun süre beklediklerini belirtiyor.

Bir öğrenci tarafından, Beykoz Kavacık Köprüsü Durağı’ndan saat 17.25 itibariyle toplu taşıma aracı geçmediği iddia edildi. Otobüs bekleyen vatandaşlar ise durakta kalabalık oluşturdu.

“İSTANBUL HALKI BU EZİYETİ YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİL”

Bir üniversite öğrencisi, İETT Destek Twitter hesabını etiketleyerek hafta içi her gün yoğunluk yaşandığını belirterek, “Beykoz, İstanbul’un bir ilçesi değil midir? Kartal, Maltepe, Kozyatağı bölgesinde oturan insanlar neden direkt olarak Beykoz’a gidemiyor? Neden tek alternatif 500T ile Kavacık Köprüsü? Dün 17:44’de Kavacık Köprüsünün halinin fotoğraflarını iletiyorum. Bu durum yeni değil, yıllardır böyle. Ancak İstanbul halkı bu eziyeti yaşamak zorunda değil. Müdahale şart.” dedi ve durağın kalabalık fotoğrafını paylaştı.

“OTOBÜSLERİ BİR SAAT BEKLEDİĞİMİZ OLUYOR”

Vatandaşlar, mesai saatlerinin başladığı ve bittiği saatleri arasında, sefer düzenlemesini talep ediyor.

G.Y isimli bir kullanıcı ise “Hafta içi her akşam Kavacık Köprüsü - Çekmeköy yönünde otobüslerin yoğunluğundan otobüse binemiyoruz. 522ST, 622 hiç yolcu almadan geçiyor. Her an bekleyen insan sayısı artıyor ve gelen otobüslere bindiğimizde çok kalabalık bir şekilde seyahat ediyoruz. Otobüsleri bir saat beklediğimiz oluyor ve bu süreçte toplu alanlardan ne kadar uzak kalsanız o iyi diye söyleniyor. Çalışan insanlarınız ve akşam 19.30-20.00 saatleri arasında evimize gitmek için otobüs bulamıyoruz. 122D bu güzergâhtaki otobüslerden bir diğeri ama onun da seferleri o kadar az ki denk gelmiyor bile o saatlere. Lütfen bu duruma bir çözüm bulun.” ifadelerini kullandı.

D.K isimli bir kullanıcı, “Bir durakta bir otobüsü bekleme süresi size göre kaç dakika? İnsanların 522’ST’yi Kavacık Köprüsü durağında 70 dakika beklediği oluyor.” dedi.

CANINI TEHLİKEYE ATTI

Bir kullanıcı tarafından, sabah saatlerinde kapasitesinin üstünde yolcu taşıyan İETT aracının aşırı sıkışıklık yaşandığını görüntüler paylaşıldı.

Canını tehlikeye atarak otobüse binmeyen çalışan kişinin videosuna, “Kavacık köprüsü, Anadolu yönü sabah saatleri! Başkanım mesai saatine kadar tüm araçların körüklü olması gerekiyor durum çok vahim. Kavacık köprüsü Anadolu yönü 500T saat 08:18. Değişen hiçbir şey yok!” notu düşüldü.

“DOLU OTOBÜS GÖNDERMEK NEDİR?”

S.A ise “Bu 500T otobüsüne ne oldu kardeşim, yarım saattir bekliyoruz, Burada 200 kişi var. 1 tane dolu otobüs göndermek nedir? Kavacık Köprüsü Kozyatağı yönündeki duraktayız. Bu programlamayı kim yapıyorsa olmamış. 8 yaşında bir çocuk mu ayarlıyor seferleri? Şu işleri artık liyakat göre verin.”

“İŞE GECİKTİM”

G.E, “Saat 06.36 bekliyoruz Kavacık Köprüsü durağında Kozyatağı yönü. 20.00’dan beri 500T gelmedi ve işe geciktim yine sefer aralığı niye bu kadar uzun.” dedi.

Bir vatandaş ise, Ekrem İmamoğlu’nu etiketleyerek “Başkanım okul çıkışı eve gidemiyoruz otobüs seferlerini düzenlerseniz seviniriz (Kavacık köprüsü durağı).” ifadelerini kullandı.  

“OTOBÜS DURAKTAN GEÇMEDEN İSMİ KAYBOLUYOR”

Bir vatandaş, İBB Beyaz Masa’ya şikâyetini şu sözlerle ifade etti;

“Mobil İETT uygulamasında yazan hiçbir otobüs dakikasında gelmiyor hepsi duraktan geçmeden isimleri kayboluyor. Kavacık Köprüsü/ Kozyatağı yönü.”

Toplu taşıma araçlarının yetersizliğinden dolayı dakikalarca duraklarda otobüs beklediklerini belirten vatandaşlar, sefer sayılarının yoğun saatlere göre ayarlanması talebinde bulunuyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.