Beykoz’da yılın ilk meclisi gerçekleşti

Beykoz’da yılın ilk meclisi gerçekleşti

Beykoz Belediyesi, 2022 yılın ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclisin gündeminde, son günlerde kamuoyunu meşgul eden Tokatköy’deki kentsel dönüşüm projesi vardı.

Beykoz Belediye Meclisi 2022 Ocak ayı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci oturumu Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki birleşime dair tutanak özetleri oylanıp kabul edildi. Gündem maddelerine geçilmeden önce meclis üyelerine gündem dışı söz verildi.

İlk söz alan CHP Meclis Üyesi Bahar Doğru, Tokatköy Mahallesi’nde TOKİ projesine ilişkin, tek bir kişinin bile mağdur olmadan oturulup konuşularak sorunların giderilmesini talep etti.

AK Parti Meclis Üyesi Adem Sefer de Tokatköy’deki dönüşüm projesinden bahsederek bunun Beykoz için bir ilk olduğunu vurguladı.

“HAKLININ YANINDA PROVOKE EDENLER OLABİLİYOR”

AK Parti Meclis Üyesi Adem Sefer, “Önceki 2B ve İBB’nin arazilerinin vatandaşa satışında belediye olarak, siyasi olarak biz hep vatandaşımızın yanında yer aldık. Azami derecede vatandaşımızın haklarını korur tarza satışlarını gerçekleştirmiştik. Şu anda da Tokatköy’de bir dönüşüm söz konusu. Bizim buraya dönüşümü yapmakta en büyük gayemiz, o bölge insanımıza sahip çıkmak. Bu anlamda belediyemiz kendi haklarından tamamen feragat etmiş. Bizim buradaki çıkış noktamız şudur ki, o bölgedeki insanlar bizim insanlarımız ve o bölgedeki insanları asla mağdur etmeyeceğiz. Şunu iyi biliyoruz ki bu tip dönüşüm işlerinde gerçekten haklı olup mağdur olanlar olabiliyor. Ama bunların yanında da provoke eden insanlar da olabiliyor. Buna hep birlikte göğüs germemiz lazım. Biz hep beraber, AK PARTİ, CHP, MHP olarak Tokatköy halkının yanında olduk. Bundan sonra da inşallah beraber olacağız.” dedi.

Sefer, “Tokatköy’de en az yüzde 50 oranında müteahhitte verilip dönüşüm yaptırılacaktı ve çok sağlıklı olmayacaktı. Belediye bütün bunları göz önüne alarak kendisiyle ilgili hakları tamamen vatandaş adına feragat ederek belediye adına olan arazileri o bölgedeki vatandaşlara, tabiri yerindeyse hibe ederek böyle bir yola gitmiştir.” ifadelerini kullandı.

“BEKLENEN İMZALAR GELMEYİNCE…”

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, kentsel dönüşüm çok önemli bir konu olduğunu belirterek sorunların giderilmesi gerektiğini aktardı.

Cemal Sataloğlu, “Hak sahiplerinin tespiti için Ortaçeşme Meydanı’na irtibat bürosu kurdunuz. Fakat beklenen imzalar gelmeyince projeye ilişkin muvafakatnamalerin imzalanmaya başlandığını, yeterli sayıya ulaşılmazsa hak kaybı yaşayacaklarını içeren tebligatı vatandaşlara gönderdiniz. Buna rağmen imzalamayanlar olunca bölge vatandaşlarına borçları ödeyip tahliye edin dediniz. Borç yoktur yazılarını alıp evlerini barklarını tahliye etmelerini istediniz.” dedi.

“BELEDİYE YÖNETİMİNİ ŞEFFAF OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Cemal Sataloğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm çok önemli bir konu elbette, eski sağlıksız yapıların yıkılıp yeniden inşa edilmesi hem can, hem de mal güvenliğini sağlayacaktır. Kentsel dönüşüm kentlerde yaşanan çarpık kentleşme ile birlikte gelen plansız şehirleşmeden ve bu plansızlığın getirdiği yüzlerce olumsuz etkiden kurtulmak için önemli bir fırsat penceresidir. Belediye yönetiminin, bu güne kadar yapamadığı şu hususa özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Surecin istenilen sonuçlara ulaşabilmesi için şeffaflığa, hesap verilebilirliğe, yerel temsilcilerin katılımına, sosyal dayanışma ve sosyal kontrol bağlarının korunmasına ve süreçten mağdur olabilecek insanların korunmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Belediye yönetimini şeffaf olmaya davet ediyorum. “

Konuşmaların ardından, evlilik nedeniyle meclis üyeliğinden istifa eden AK Parti Meclis Üyesi Kezban Vural’ın boşalan yerine yedek listeden Yakup Özbek getirildi.

Yine Kezban Vural’ın mecliste bulunduğu, İmar Komisyonu, Kültür ve Turizm Komisyonu ve Sağlık Komisyonlarına da AK Parti Meclis Üyesi Yakup Özbek seçildi.  

Sonrasında Denetim Komisyonu Üyeliği seçimi yapıldı. Denetim Komisyonu’na AK Parti grubundan Mehmet Akif Soysal ve Serkan Şahin, CHP grubundan ise Cemal Sataloğlu seçildi.

Facebook yorumları

Site Yorumları

  • Yunus yoldas

    Meclis toplantisi iyidir beytas batti nasil olsa hic işe yaramayan adam masada oturarak 14 bin tl maas aliyor salim ozturk kazan kaynatiyor yillardir beytasin dibini kuruttu iki senelik elaman 10 senelik elamandan fazla maas aliyoor yazik size ve yoneticiliginize

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.