Beykoz’daki yalıya 100 milyon dolar değer biçildi!

Beykoz’daki yalıya 100 milyon dolar değer biçildi!

Beykoz Kanlıca’daki Boğaz’ın en görkemli yalılarından biri olan 260 yıllık Saffet Paşa Yalısı mahkeme eli ile satılacak. 100 milyon dolar değer biçilen yalının satışı, yarı hissesine sahip olan iş insanı Zafer Toksöz tarafından talep edildi.

Yaklaşık 260 yıllık tarihi olan Beykoz Kanlıca’daki Boğaz’ın en görkemli yalılarından biri olan Saffet Paşa Yalısı, mahkeme eli ile satılacak.

2007 yılından bu yana Toksöz Ailesine ait olan yalının satışını ise mülkün yarısının hissesine sahip olan Zafer Toksöz talep etti. Toksöz’ün, “Ortaklığın giderilmesi’ talebi ile açtığı dava dilekçesinde, söz konusu yalının satılarak kendisine düşen payın ödenmesini talep etti.

KEŞİF 25 MAYIS’TA

Geniş bir cepheye sahip yalının değerinin 100 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin edilirken Beykoz 2. Sulh Hukuk Mahkemesi keşif için 25 Mayıs’a gün verdi.

Satış için hazırlanacak bilirkişi raporu davanın esasını oluşturacak. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra gözde yalı açık artırım yöntemi ile satılacak.

Zafer Toksöz adına mahkemeye sunulan dilekçede ise “Ortaklar arasında taşınmaz birlikte kullanılamıyor. Aynı şekilde kiraya verme işlemi de yapılamıyor. Satış ve paranın paylaştırılması dışında ortaklığın giderilmesi de mümkün görünmüyor.” denildi.

Dava dosyasına göre, iki kardeş Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz, yalıda eşit hisseye sahip.

1760’TA İNŞA EDİLDİ

1760’da inşa edilen Saffet Paşa Yalısı bir dönem, Osmanlının Hariciye Nazırlığı (Dışişleri Bakanlığı) olarak kullanıldı. Dönemin Hariciye Nazırı Saffet Paşa’nın adını alan yalı, 1. Derece korunması gereken kültür varlığı konumunda bulunuyor.

1.635 metrekarelik alan üzerine kurulu yalıda 13 oda ve 2 sofa bulunuyor. Tarihi yapı, Boğaz’ın, en geniş cepheye sahip yalısı özelliğini de taşıyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.