Beykoz’dan 8 dilde Yunus Emre ilahileri yükselecek

Beykoz’dan 8 dilde Yunus Emre ilahileri yükselecek

Türk Şiiri ve medeniyetinin mihenk taşı, halk ve tasavvuf şairi Yunus Emre, 700. vefat yıldönümünde Beykoz’da, asırları aşan ilahilerinin 8 farklı dilde seslendirildiği “Dünya Dilleri’nde Yunus Emre Konseri”yle anılacak.  

Beykoz Belediyesi tarafından, Yunus Emre’yi yeni nesillere tanıtmak ve Anadolu’dan dünyaya dalga dalga yayılan felsefesine dikkat çekmek amacıyla düzenlenecek programda sanatçılar, şairin sevgi ve hoşgörü yüklü şiirlerini 8 farklı dilde seslendirilecek.

 YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILI

UNESCO’nun 2021 yılı özel anma ve kutlama programları arasına aldığı, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” etkinlikleri kapsamında yapılacak etkinlik vesilesiyle şairin Türk medeniyeti ve insanlığa katkılarına değinilecek.    

8 SANATÇI 10 ESER

Yazar Mustafa Sefa Güvenir’in anlatımıyla zenginleşecek gecede, Akhmed Akhmedov Rusça, Leonida Timuş, Romence, İtalyanca ve İspanyolca, Adil Şan Arapça, Cemil Sağyaşar ise İngilizce ve Fransızca eserler okuyacak.

Şiirleri ve öğretileri 700 yıldan bu yana Anadolu’dan tüm insanlığa ulaşan Yunus Emre, gecede okunacak hoşgörü, adalet ve sevgi duygularıyla dolu şiirleriyle bir kez daha minnetle yâd edilecek.

PROGRAM: 

Tarih: 10 Aralık 2021 Cuma

Saat: 20:00

Yer: Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.