Beykoz depreme dayanıklı mı? Toplanma alanları nerede?

Beykoz depreme dayanıklı mı? Toplanma alanları nerede?

Beykoz halkı özellikle Elazığ depremi sonrası “Beykoz zemini depreme dayanıklı mı?” ve “ilçenin deprem toplanma alanları nerelerde?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Can Akın, Beykoz’un riskli ve sağlam zeminli bölgelerini detaylı şekilde haritalandırdı. Akın, "Olası deprem merkezine uzak yerleşim yerlerinden olan Beykoz'da alüvyon tabakalar mevcut. Yumuşak zemin yapısı, yamaçlarda kayma ve yıkımlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

En riskli yerleri Göksu ve Küçüksu

Akın, şöyle devam etti: "İstanbul'daki tüm vadiler genç ve güncel alüvyonlarla kaplıdır. Kent genelindeki vadiler ya doğrudan, ya birleşerek, ya da birbirleriyle bağlanarak, İstanbul Boğazı veya Marmara Denizi'ne bağlanır. Derin oyuklu dediğimiz vadilerin iç kısımlarına kadar, 9 bin yıl öncesine kadar deniz suyu tarafından çamur biriktirildi. Bu nedenle bu vadi alüvyonlarında yumuşak kil dediğimiz katman egemendir. Aralarında Ayamama, Cendere, Ayazmadere, Kurbağalıdere, Kuşdili, Haliç, Göksu, Küçüksu, ve her iki Çekmece Gölleri'nin kıyı kesimleri taşıma gücü çok düşük, yapı yükleri altında yüksek oturmalar sergileyen, deprem yükleri altında yumuşama eğiliminde olan zemin yapısına sahiptir ve bu saydığım bölgelerde yaklaşık 150 bin yapı stoğu bulunuyor. Büyük depremde en riskli yerler alüvyon vadiler. Bu kuşaklarda yapılaşma olmaması gerekirdi. Mevcut yapıların biran önce envanter çalışması yapılarak, sorunlu olanların derin kazıklı temel, ya da zemin iyileştirme önlemlerinin uygulanması gerekir.”

İstanbul'da olası bir deprem durumunda en çok hasar görecek yerleri deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan şu şekilde açıklamıştı.  

Beykoz’da deprem toplanma alanları nerede?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi. Bu gelişmenin ardından hangi ilçenin deprem toplanma alanlarının nerelerde yer aldığı vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, Beykoz’da deprem toplanma alanları nerede?

İstanbul'da olası bir deprem anında toplanılması için binlerce deprem toplanma alanı bulunuyor. Bu deprem toplanma alanları hem ilçe belediyeleri hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından koordineli bir şekilde belirlendi. Kriterler üzerinden puanlama yapılarak tespit edilen toplanma ve geçici barınma alanlarına, "http://sehirharitasi.ibb.gov.tr" adresinden ulaşılabilir. Haritada, Toplanma Alanları yeşil, Kapalı Geçici Barınma Alanları mavi ve Açık Geçici Barınma Alanları turuncu renkle işaretlenmiş.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.