Beykoz Devlet Hastanesi'nden koronavirüs bilgilendirmesi!

Beykoz Devlet Hastanesi'nden koronavirüs bilgilendirmesi!

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Op. Dr. Süleyman Erdoğdu tarafından yerel basın temsilcileri aracılığıyla koronavirüsle mücadele kapsamında Beykoz halkına evden çıkmamaları yönünde çağrıda bulundu. Erdoğdu, "Biz sizin için buradayız lütfen sizde bizim için evinizde kalın" dedi.

Beykoz başta olmak üzere Dünya ve Türkiye koronavirüs ile mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden, erişkin yoğun bakım yatağı bulunan Beykoz Devlet Hastanesi’nin de aralarında olduğu tüm hastaneleri ’pandemi hastanesi’ olarak kabul etmişti.

Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu sistemle, yaşanan olağanüstü durumla mücadele ettiklerini dile getiren Başhekim Erdoğdu, Koronavirüs nedeniyle şüpheli hastaların, muayene ve tetkikleri yapılmakta, klinik belirtileri olanlardan sürüntü örneği alınmakta, durumu tedavi gerektirenler yatırılmakta, şüpheliler sonuç çıkana kadar Beykoz Devlet Hastanesi'nde gözlem altında tuttuklarını, sonucu pozitif çıkanları klinikte tedavi altına aldıklarını kaydetti.

Servisler yavaş yavaş dolmaya başladı

“Koronavirüs teşhisinde hastanın durumu iyiyse bile klinikte biz üç şeye dikkat ediyoruz. Bir tanesi ateş, öksürük ve nefes darlığı... Üçü bir arada olunca kliniği iyi olsa bile biz bunu yatırıyoruz, gözlem altında tutuyoruz. Beykoz Devlet Hastanesi'nin servisleri yavaş yavaş dolmaya başladı ve 112 Acil Servis Ekipleri Beykoz dışından da hasta getiriyor.

Koronavirüs hastaları ayrı yerde muayene oluyorlar

Bazı insanların tedirgin oldukları için hastaneye geldiğini söyleyen Erdoğdu, kişi korktuğu için gelmiş olabiliyor. Ağır yaşlılar ve işçi emeklilerinde zatürre olanlar oluyor, onların tedavisine ayrıca devam ediyoruz. Yaşadığımız süreç nedeniyle Koronavirüs dışında olan hastalarımızın da hastaneye yatacak klinik bulguları olması gerekiyor. Bazılarında klinik bulgular yok. Hafif grip, evde de atlatabilir. Burada panik yapacak bir şey yok. Hastanemizde koronavirüs hastaları ayrı yerde muayene oluyorlar. 

İnsanlarımız gerekli hassasiyeti göstermiyor

Abartıldığı kadar hastamız yok. Allah'a şükür yok. Daha yolun başındayız, 15 gün sonra zannediyorum bu sayı artabilir. İnsanlarımız sokağa çıkmama konusunda gerekli hassasiyet göstermiyor. Konunun önemini henüz anlayamadılar.

Beykoz'un insanlarından korkuyorum

Bünyesi sağlam olan kişi bu hastalığı ayakta atlatıyor ama taşıyıcı oluyor. Solunum yoluyla gittiği için hemen yanındakine bulaştırabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızın almış olduğu kararlar isabetli olmuştur. İnsanların evinde oturması lazım. İnsanlarımız yani Beykoz'un insanlarından korkuyorum. İki özelliğinden korkuyorum. Birincisi İspanya gibi yaşlı nüfusumuz fazla, ikincisi de söz dinlemiyorlar evden dışarı çıkıyorlar. Yakın temas fazla olunca yayılıyor. Gençler de hasta olsalar bile ya hissettirmiyor ya da hafif atlatıp geçiyor, yüzde 80'i bu şekilde.

14 gün sonra test pozitif çıkabiliyor

Bu, virüs bakteriden küçük bir mikroorganizma. Normal mikroskopla bile görülmüyor. Virüsün pozitif dönemi var, negatif dönemi var. İlk aldığın zaman reaksiyon gelişmediği için negatif çıkıyor. 14 gün sonra test pozitif çıkabiliyor. O zaman tamam. Evde olsan, dışarı çıkmasan sen negatif başladın, negatif bitiriyorsun. Dışarı çıkmamak lazım. 

9 + 13 kişilik yoğun bakım ünitemiz hazır

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, hastanede hasta ziyaretleri yasaklandığı için tedavi altında olan hastaların yakınlarına her gün telefonla hastanın durumu hakkında bilgi verildiğini ifade ederek, Beykoz Devlet Hastanesi'nde 9 kişilik bir yoğun bakım ünitesinin Koronavirüs hastaları için ayrıldığını eğer hasta sayısında artış olursa 13 yataklı başka bir yoğun bakımı da kullanmaya başlayabileceklerini dile getirdi.

Sosyal medya paylaşımlarına itibar etmeyin

Zaman zaman sosyal medyadan gerçek dışı paylaşımlar yapıldığını,  bunlara itibar edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğdu, hastasını görmek isteyen hasta yakınları ile zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını da dile getiren Erdoğdu, "cam kırmaya çalışanlar, görevlilerin üstüne yürüyenler var." dedi.

Evdeki hastaları ilçe sağlık müdürlüğünün takip etiğini ifade eden Erdoğdu, risk altında olan sağlık personelinin taşıyıcı olma riskine karşı Anadoluhisarı KYK Yurdu ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Siz evde kaldıkça hasta sayısı da azalacaktır

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Beykoz halkına da görüntü aracılığı ile evde kal çağrısı yaptı. Erdoğdu çağrısında; "Size özellikle tavsiyem, bu hastalığa yakalanmamak için evden dışarı çıkmamanızı öneriyorum. Büyüklerimizin dediği gibi 'evde kalmak, sağlıklı kalmaktır.' İhtiyacınız olduğu taktirde çocuklarınız, torunlarınızla bu ihtiyaçlarınızı sağlama yoluna gidiniz. Marketlere, pazarlara ya da gezmek anlamında dışarıya çıkmayın. Çıktığınız zaman 65 yaş üstü daha riskli olmakla birlikte bu mikrobu kapmaya aday oluyorsunuz. O yüzden evde kalın, sağlıklı kalın. Siz evde kaldıkça hastaneye gelen hasta sayısı da azalacaktır. Siz dışarı çıktıkça bu virüsü kaptığınız için hastanedeki yoğunluğu arttıracaksınız. Bizim iş gücümüzü arttıracaksınız. Bu yoğunluğu azaltmanın tek yolu, evde kalmaktır." dedi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.