Beykoz halkına 'işgalci' diyen Fatih Portakal işgalci çıktı!

Beykoz halkına 'işgalci' diyen Fatih Portakal işgalci çıktı!

Kas-Der Beykoz Şubesi’nin 2012 yılında 2B yasa çıkmadan önce Kavacık Köprüsü’nde gerçekleştirdiği eylem sonrası Beykoz halkına işgalci’ diyen FOX TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'ın İzmir’deki çiftliğine 3 ruhsatsız yapı diktiği ortaya çıktı.

Beykoz’un yıllarca kanayan yarası haline gelen orman vasfını yitirmiş 2B arazileri ile ilgili yasa 2012 yılında yürürlüğe girmiş vatandaşlar rahat bir nefes almıştı. Yasa çıkana kadar ki süreçte Beykoz halkının göstermiş olduğu eylemlere tepki gösteren bazı kişi ve kurumlar ‘işgalci’ nitelemesi yapılmıştı.

“Yıllardır o yerlerde haksız yere oturuyordunuz”

O dönem Kas-Der Beykoz Şubesi’nin yasa çıkmadan önce 17 Nisan 2012’de Kavacık Köprüsü’nde gerçekleştirdiği 2B eylemi FOX Ana Haber’e konu olmuştu. Sunucu Fatih Portakal haber programı içerisinde de Beykoz halkına ‘işgalci’ diyerek “Yıllardır o yerlerde haksız yere oturuyordunuz” ifadelerini kullanmıştı.

FOX TV'nin Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'ın da İzmir Seferihisar'daki lüks çiftlik evindeki kaçak yapıları için İmar Barışı'ndan faydalanan isimlerden biri olduğu ortaya çıktı. Eşi Armağan Portakal ile birlikte Seferihisar'da 8 bin 394 metrekarelik tarla vasfındaki arsayı 2015'te alan Fatih Portakal'ın, İmar Kanunu'nun kendisine verdiği yasal haktan da faydalanarak imarsız araziye 150 metrekarelik 3 odalı ve tek katlı bir çiftlik evi ile bunun yanına da ayrıca hukuksuz bir şekilde 3 kaçak yapı kondurduğu tespit edildi.

“Tüm kaçak ve çürük yapıları sözde yasal hale getirdiler”

Çiftin 'Torlak Çiftliği' adını verdikleri ve 2015 yılında yerleştikleri araziyi telle çevirdiği, sonrasında da açık mutfak ve oturma alanlarında yasalara uygun olmayan şekilde yapılaşmaya gittiği kaydedildi. İmar Barışı Yasası için 2019 yılında sosyal medya hesabından "Deprem gerçekliği yaşayan bu ülkede, hem oy uğruna hem devletin boşalan kasasına para girsin diye imar barışı çıkardılar. Tüm kaçak ve çürük yapıları sözde yasal hale getirdiler. Çıkarlar şimdi buna da yalan derler" ifadelerini kullanan Portakal'ın, çiftlik evindeki kaçak yapılar için 2018 yılında zaman kaybetmeden harekete geçtiği de belirlendi.

Portakal'ın çiftlik evine yerleştirdiği yaşam ve atölye binası gibi 3 kaçak yapı için yasa çıktıktan hemen sonra 'Yapı kayıt belgesi' alıp, İmar Barışı sayesinde bu 3 kaçak yapıyı yasal hale getirdiği ortaya çıktı. İmar Kanunu gereğince imarsız olan tarlalar üzerinde yapılaşmaya izin verilmiyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.