Beykoz Hasan Yavuz Cami için ilk kazma vuruluyor

Beykoz Hasan Yavuz Cami için ilk kazma vuruluyor

Geçtiğimiz yıl depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılan Kavacık Hasan Yavuz Cami’nin yapımı için ilk kazmanın ramazan ayında vurulması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yıkılan Kavacık Hasan Yavuz Cami’nin projesinde önemli bir ilerleme kaydedildi. 

Beykoz sakinlerinin büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan yeni caminin inşaatı için bir aksilik çıkmaması durumunda ilk kazmanın ramazan ayında vurulması planlanıyor.

DEPREME DAYANIKSIZDI

Beykoz’da merkez konumu itibariyle pek çok kişiye hizmet veren Kavacık Hasan Yavuz Cami, mülk sahibi olan Hasan Yavuz Eğitim ve Kültür Vakfı’nın geçmiş yıllarda aldığı rapor neticesinde 2021 Ocak ayında depreme dayanıksız olduğu için yıkılmıştı.

KAMUYA DEVREDİLMESİ GEREKİYORDU

Hasan Yavuz Cami’nin özel vakıf mülkünde bulunmasından dolayı yeni caminin inşaatına başlanabilmesi için hukuki prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyordu.

Beykoz Belediyesi ya da herhangi bir kamu kurumu tarafından yapılacak cami inşaatı için arazinin yasa gereği Diyanet Vakfı’na devredilmesi şarttı.

MAHKEME SÜRECİ YAVAŞLATTI

Bir takım girişimler sonucunda Diyanet Vakfı’na devri yapılamayan caminin mülk sahipleri, diğer bir seçenek olarak vakfın kapatılması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme tarafından da reddedilen bu karar inşaat için planlan mevcut süreçleri yavaşlattı. 

İLK KAZMANIN RAMAZAN AYINDA VURULMASI HEDEFLENİYOR

Gelinen son noktada, Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle bürokratik ve teknik konulardaki süreç hız kazanarak Hasan Yavuz Cami’nin projesinde önemli bir ilerleme kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre yeni caminin inşaat projesi, sürecin sekteye uğramaması ve bölgede mağduriyetin daha da fazla oluşmaması için bir türlü kapatılamayan ve devri yapılamayan Hasan Yavuz Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yürütülecek.

Hasan Yavuz Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Beykoz Belediyesi’nden alacağı yapı ruhsatıyla ve belediyenin desteğiyle ilk kazmanın ramazan ayında vurulması hedefleniyor.

ÖNÜMÜZDE KIŞ CAMİDE NAMAZ KILINACAK

Bir aksilik çıkmazsa, önümüzdeki kış caminin zemin kat inşaatı bitirilerek, ibadete açılması öngörülüyor. Yaklaşık iki yıl sürmesi tahmin edilen inşaatın tamamlanması ile birlikte merkez konumunda bulunan cami Beykoz’un büyük bir ihtiyacını karşılanmış olacak.

MURAT AYDIN YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da konuyla yakından ilgilendiği, bürokratik ve inşaat sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlanması için birebir takip ettiği öğrenildi.

Zemin etütü tamamlanan ve projeleri hazır olan caminin yapımına destek için ise birçok iş adamının sırada beklediği ve Kavacık esnafının da proje için belli bir bütçe ayırdığı söyleniyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.