Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Hisar Kalesi müze olarak halka açılıyor!

Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve 630 yıldır İstanbul Boğazını süsleyen Anadolu Hisarı’nın, restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Anadolu Hisarı Kalesi, yaz sonunda müze olarak halka açılacak.

Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve 630 yıldır İstanbul Boğazını süsleyen Anadolu Hisarı’nın, restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Anadolu Hisarı Kalesi, yaz sonunda müze olarak halka açılacak.

galeri isbeykoz hisar kalesi muze olarak halka aciliyor 6730

İstanbul’un fethinin tanığı, Boğaz’ın koruyucusu Anadolu Hisarı’nda 2021’in nisan ayında başlayan ve namazgâhı da kapsayan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Boğaz’ın iki bekçisi Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı, “İstanbul Hisarlar Müzesi” adıyla yaz sonunda müze ve kültür alanı olarak halka açılacak.

İlk açılış yaz sonunda İstanbul Boğazı’nın 780 metre genişliği ile en dar noktasında bulunan Anadolu Hisarı’nda gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı bünyesindeki İBB Miras ekipleri tarafından yürütülen projesinin maliye ise 14 milyon TL.

galeri isbeykoz hisar kalesi muze olarak halka aciliyor 8435

“2023 SONUNDA TAMAMLANACAK”

Kültürel etkinliklerin düzenleneceği bir müzeye dönüşecek olan Anadolu Hisarı’nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel,  “İstanbul’un fethine tanıklık etmiş bu eserlere dokunmak bizim için büyük bir şans. İlk etapta baş kule ve çevresi yazın sonuna doğru müze olarak açılacak. Yapısal restorasyon büyük oranda tamamlandı. İkinci etap olarak sur duvarlarının onarımı devam edecek. 2023’ün ortalarında Anadolu Hisarı’nın restorasyonunu tamamlamış olacağız” dedi.

HİSARLAR MÜZESİ 

“Hisarlar Müzesi” adıyla hizmete girecek olan bölümün kültür sanat merkezine dönüşeceğini, Anadolu Hisarı’nın, konser, söyleşi, etkinlikler ve çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapacağını kaydeden Özel, “İstanbul’a gelen turist, ziyaretçi ve İstanbullu, hem Anadolu hem Rumeli Hisarı’nı, Hisarın manevi ruhuyla, İstanbul’un fethinin ışığında gezmiş olacak. Böylece yeni bir kültür alanı kazanmış olacağız.” açıklamasını yaptı.

galeri isbeykoz hisar kalesi muze olarak halka aciliyor 3025

Özel, Hisar’ın 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre güvenli hale getirildiğini belirterek, restorasyon sürecinde vatandaşların ziyaretine de açık olduğunu söyledi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı