Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz kapatılan 3 fabrikadan daha büyük gelir elde edecek!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Beykoz'da sadece camdan elde edilecek gelir, kapatılan 3 fabrikadan elde edilen gelirden daha büyük olacak…”

Beykoz Belediyesi bünyesindeki 23 müdürlüğün 2018 yılı hizmet, yatırım ve çalışmalarını…

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Beykoz’da sadece camdan elde edilecek gelir, kapatılan 3 fabrikadan elde edilen gelirden daha büyük olacak…”

Beykoz Belediyesi bünyesindeki 23 müdürlüğün 2018 yılı hizmet, yatırım ve çalışmalarını içeren faaliyet raporu, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü yapılan nisan ayı olağan meclis toplantısı ikinci oturumda görüşüldü. Rapor, 31 Mart seçimlerinden sonra göreve başlayan yeni meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Murat Aydın 2018 yılı Faaliyet Raporu’yla ilgili konuşmasında cam turizmi ile yılda 200 milyon dolar gelir hedeflediklerini söyleyerek “Beykoz’da sadece camdan elde edilecek gelir, kapatılan 3 fabrikadan elden edilen gelirden daha büyük olacak…” ifadelerini kullandı. Aydın ayrıca konuşmasında Beykoz sahil yolunu ortak kullanıma açılacağını belirtti.

Beykoz Belediye Meclis ikinci oturumunu açan Başkan Murat Aydın, açılış ve yoklamanın ardından mecliste öncelikli olarak bir önceki tarihli tutanak ve Hukuk Komsiyonu’ndan gelen rapor oy birliği ile kabul edildi. Başkan Aydın gündeme geçmeden önce CHP grubu adına gündem dışı söz isteyen meclis üyesi R. Süha Pekkip gündem dışı söz hakkı verdi.

Meclisi Gaye Zayıf yönetti

Daha sonra kanun gereği koltuğunu Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf’a bıraktı. Meclis oturumunu yöneten Başkan Vekili Gaye Zayıf, ilk olarak faaliyet raporu hakkında görüşlerini açıklamak için muhalefet yetkililerine söz verdi.

Faaliyet Raporu görüşmesi sırasında ilk sözü AK Parti adına grup başkanı Adem Sefer aldı. Beykoz’un tüm sokaklarında, caddelerinde ve mahallelerinde yapılan göz kamaştırıcı hizmetlerden dolayı başta Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve ekibine teşekkür ederek, faaliyet kitapçığı hakkında meclis üyelerine özet sundu.

Cemal Sataloğlu: Beykoz gerçeği fotoğraflarda anlatıldığı gibi değil

CHP adına ilk sözü alan grup sözcüsü Cemal Sataloğlu yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Sayın Adem Sefer’i dinlediğimizde Beykozlunun sosyal yaşamına rahat ve mutlu bir şekilde devam edecek şekilde projeler yapıldığı ve Beykoz’da bir sorun kalmamış gibi anlatım yapılıyor. Geçmiş AK Parti belediye yönetimleri sadece maketleri ve slaytları seven bir yönetim olarak hafızalarımızda kalmayacak, fotoğrafları da seven bir belediye olarak anılacaktır. Çünkü, Beykoz gerçeği kitapçıktaki bu fotoğraflarda anlatıldığı gibi değil. Buna sokaklarda ve caddelerde yürüyerek şahit olabilirsiniz.

Son 5 yıla ait harcama tutarı 1 milyar 468 milyon liradır

15 yıldır belediye yönetimi AK Parti’de olmasına rağmen, merkezi hükümette iktidarda olmanıza rağmen, hala Beykoz’da ki sorunlar yumak olmuş önümüzde durmaktadır. Bu dönem itibariyle Beykoz’da 4’üncü döneminiz. Beykoz Belediyesi’nin son 5 yılda elde ettiği gelir 2 milyar 27 milyon liradır. Bu gelirin 361 milyon 598 bin lirası 2018 yılında elde edilen gelirdir. Beykoz Belediyesi’nin son 5 yılına ait harcama tutarı ise 1 milyar 468 milyon liradır. Bu harcamanın 389 milyon 629 bin lirası 2018 yılına aittir. 15 yıl aralıksız iktidara kalınmasına rağmen, sadece son 5 yılda bile harcanan tutar bu. Geçmiş AK partili belediye yönetiminin vizyon projesi, tadilat yapılarak hizmete sunulan, Ümraniyelilerin bile teşekkür ettiği nikah salonu projesi, ayrıca Riva’ya ait ne olacağı belirsiz sadece ismi olan bir kanal Riva projesi var. Çöp toplamak veya her yıl parke taşı döşemek veya asfalt yaması yapmak belediyecilik değildir.

Beykozlu tedirgin…

Boğazın en uzun sahil şeridine sahip bir ilçe Beykoz, sadece bu hizmetleri haketmiyor. Beykozlu yıllarca yaşamlarını sürdürdükleri yerlerin akıbetinin belirsiz olmasında dolayı mutlu değil. Beykozlu tedirgin… Yenimahalle’nin arka sokaklarını veya Yenimahalle göl bahçedeki Kadıköy denilen bölgeyi, İncirköy’ün Harmantepe’sini, Tokatköy’ün Bombalı Deresi’ni, Gümüşsuyu’nun Çiftehavuzlar’ını  ve diğer mahallelerin  arka sokaklarını  geziniz.. Beykozlunun mutsuzluğunun anlaşılması için anketlere gerek yok…

Şahıslar adına ise AK Parti Meclis Üyesi Engin Yıldız ile CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel birer söz alarak 2018 faaliyet raporu hakkında düşüncelerini paylaştı.

Başkan Murat Aydın: Temel problemleri çözülmüş bir Beykoz devraldık

Mecliste 2018 yılı Faaliyet Raporu’yla ilgili söz alan Beykoz Belediye Başkanı  Murat Aydın: “Öncelikle 2018 Yılı Faaliyet Raporu’nu hazırlayan, faaliyetleri gerçekleştiren ekibin başındaki değerli belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e ve tüm Beykoz Belediyesi ailesine teşekkür ediyorum. Seçimlerin ardından Beykoz’da 8. döneme başlamış olduk. Bu yeni dönem için ilçe halkının hayatını kolaylaştırmak ve mutluluğunu artırmak adına bazı vaatlerde bulunduk. Biz temel problemleri çözülmüş bir Beykoz devraldık. Beykoz’un temel problemleri çözülmüş olmasaydı biz bu vaatlerde bulunamazdık. Mülkiyet Beykoz’da 125 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bu nüfusun yarısına denk geliyor. Yarım asra yaklaşan bir mülkiyet problemi anayasa ve yasalar değiştirilerek çözüm yoluna girdi ve büyük ölçüde halloldu. Beykoz halkı tapularını devletin vereceği rakamın 3’te 1’i fiyatına aldı. En ucuz 2/B satışları Beykoz’da gerçekleşti. Mülkiyet çözülmeden imar çözülmez ve karşılığı olmaz. Mülkiyet sorununun çözülmüş olması bizim Beykoz’la ilgili çok güzel hayaller kurmamızı ve gerçekleştirmek için gerekli motivasyonu sağlamıştır. Bu vesileyle bu sorunun çözümüne katkı sunan tüm belediye başkanlarına ve emek verenlere teşekkür ediyorum.

Mülkiyet sorunu çözüldükçe gelirler de artacaktır

2B’den toplam 1 milyar 226 milyon 709 bin 541 lira toplandı. Bu paranın 228 milyonu hazineye 2B parası olarak ödendi. 115 milyonluk kısmı da yapılandırma ödemesidir. Neticede bu paranın 534 milyonu belediye hizmetlerinde kullanılmıştır. Belediye olarak emlak vergisi alamadığınız için gelirleri de otomatikman az oluyor. Mülkiyet sorunu çözüldükçe gelirler de artacaktır.

Köylerimizde kent tarımını geliştireceğiz

Şu anki  Kanuni Kent Ormanı’nın olduğu 8 milyon 800 bin m2’lik alana Beykoz Bahçesi yapacağız. Burasını Beykoz Belediyesi 30 yıllığına zamanında almamış olsaydı bugün bu bölge ile ilgili projeler gerçekleştirmezdik. Burada Beykoz ve Türkiye florasını göreceksiniz. Üniversiteler ile birlikte yerli tohumu ve tarım alanında burada çalışmalar yapacağız. Vereceğimiz desteklerle köylerimizde kent tarımın geliştirilmesi turizmin canlanmasını saplayacağız.

Yeni dönemde amatör branşlar sıçrama yaşayacak

Belediyeler spor kulüplerine nakdi yardım yapamıyordu. O dönem bizim girişimlerimizle yasa çıkarılmış ve amatör spor kulüplerine belediyelerin destek vermesinin yolu açılmıştır. Beykoz’da birçok kulübümüzün tesisi yenilenmiş, Beykoz stadı yapılmıştır. Yeni dönemde farklı amatör branşlarda Beykoz önemli bir sıçrama yaşayacaktır. 

Beykoz sahil yolu ortak kullanıma açılıyor

Beykoz tartışmasız Türkiye ve İstanbul’un bisiklet üssü olacaktır. Beykoz ticaretine ve ekonomisine de büyük katkısı olacaktır. Yakında sahil yolu ortak kullanıma açılıyor. Sahil yolunda otomobillerin kullandığı yol aynı zamanda bisiklet yolu olacak ve öncelik bisikletin olacak. Bu uygulama nasıl olacak zaman içerisinde göreceksiniz. Önce duyurularımızı yapacağız. Yolun tam ortasından bisikletle gideceğiz. Haftanın birçok günü farkındalık turları ile otomobil kullananların bisiklet alışkanlığını geliştireceğiz. Böylelikle zaman içerisinde esnaf arkadaşlarımızın da yüzünü güldürecek günler gelecek. Hafta sonları özellikle de yaz ayında Beykoz sahil yolu başta olmak üzere ciddi trafik oluyor. Biz Pazar günleri özellikle sahil yoluna otomobille değil bisiklette girişi özendireceğiz. Otomobille gelen bir kişi duracak yeri olmadığı için esnafa uğramıyor ama bisiklet ile yol üzerinde her yerde rahatlıkla durabilecek.

Yenilenen BEYTAŞ 24 saat hizmet verecek

BEYTAŞ 24 saat hizmet veren balık restorant ve cafe olarak hizmet verecek. Beykoz halkı yüzde 25 indirimli faydalanacak. Dışarıdan gelenler de normal fiyattan yararlanmış olacak. İmar ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar ile sürecin hızlanmasını sağlayacağız. Önümüzdeki 5 yılda 15 yıllık hizmet için yapılan çalışmalar bize altlık oluşturacak. Sarıyer ile yarışacağız.

Cam turizmi ile yılda 200 milyon dolar gelir hedefliyoruz

İstanbul’a gelen Turistlerin gideceği ilk sıradaki yer Beykoz olacak. Beykoz’da sadece camdan elde edilecek gelir, kapatılan 3 fabrikadan elden edilen gelirden daha büyük olacak. Hesap çok basit. Paşabahçe Şişecam, Deri Kundura ve Tekel fabrikaları Beykoz’da hizmet verdi. Üç fabrikada toplamda yaklaşık 10 bin kişi çalışıyordu. Bugünün parasıyla her birinin yaklaşık ortalama 5 bin lira maaş aldığını varsayalım. Bu fabrikaların en popüler zamanda Beykoz’a soktuğu para yılda yaklaşık 600 milyon lira olur.  Cam turizminde ise 1 milyar dolaklık ticaret söz konusu. İtalya’da bunun örnekleri var. Biz Paşabahçe ve onu destekleyen mahallelere camı yeniden turistlik ve hediyelik eşya olarak 1 milyar dolaklık ticaretin 200 milyon dolarlık kısmını Beykoz’da yapsanız, yaklaşık 1 milyar 100 milyon lira yapıyor. Fabrikalarda 10 bin kişinin çalıştığı dönemden daha fazla bir parayı cam aracılığı ile sokmuş oluyorsunuz.  Beykoz ekonomisi böyle canlanacak. Yapacağımız festivallerle bunu başlatacağız.

2018 Yılı Faaliyet ve Denetim Raporu oy çokluğuyla kabul edildi

Başkan Murat Aydın ayrıca ilçe sakinlerinin refahı ve mutluluğunu artıracak projeleri hakkında da bilgiler verdi.  Başkan Murat Aydın’ın konuşmasının ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve meclise teklifi yapılan 2018 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Genel kurulda son olarak Meclis Başkanlık Divanı tarafından Denetim Komisyonu Raporu okunarak oy çokluğuyla meclisten geçti.

Beykoz Belediye Meclisi, 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 10:00’da toplanmak üzere sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı