Beykoz kapsam dışında mı kaldı?

Beykoz kapsam dışında mı kaldı?

Beklenen büyük İstanbul depremi öncesi Beykoz’un büyük oranda sorununu da çözmesi beklenen “Güçlendirme” ile ilgili genelge yayınlandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelge uyarınca, yapı güçlendirme çalışmaları kapsamında alınacak güçlendirme izinleriyle ilgili şartlar açıklandı. Genelge de yer alan bir ifade “Beykoz kapsam dışında mı kaldı?” söylemlerine neden oldu.



Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Şubat 2020’de kabul edilerek yasalaşmıştı. Böylelikle hasar görmüş olmakla birlikte ıslahının mümkün olduğu tespit edilen yapılarda, ilave inşaat alanı ihdas edilmemek şartıyla, Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre binalarda güçlendirme yapılabilecekti.


Kanunun ardından beklenen büyük İstanbul depremi öncesi Beykoz halkının büyük oranda sorununu çözmesi beklenen“Güçlendirme İzni” ile ilgili genelge de aylar sonra yayınlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 22 maddelik genelgenin 1’inci maddesinde yer alan ifade kafa karışıklığına neden oldu.  

Beykoz’un neredeyse tamamı SİT kapsamındayken genelgede belirtilen  “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında kalan yapılar hakkında madde kapsamında işlem tesis edilmeyecektir.” ifadesivatandaşlar arasında “Beykoz kapsam dışında mı kaldı?” söylemlerine neden oldu. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.