Beykoz Kundura’da rehberli turlar başlıyor

Beykoz Kundura’da rehberli turlar başlıyor

Türkiye’nin en önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura ’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza’nın güncellenerek süren sergisi Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya için rehberli turlar başlıyor.

Kundura Hafıza’nın Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden ve 600’e yakın görsel ve yazılı belgeden oluşan sergisi Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya için rehberli turlar bu hafta sonundan itibaren Beykoz Kundura ’da başlıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 ve 16:00 saatlerinde rehber eşliğinde gezebileceğiniz sergi; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Fabrika’dan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini de bir araya getiriyor.

Ziyaretçilerini Sümerbank ayakkabı kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında karşılayan sergiyi beykozkundura.com adresinden randevu alarak ücretsiz gezebilirsiniz.

ÇOCUK ATÖLYELERİ

Çocuk atölyesi 12 Aralık’ta Kundura Hafıza’nın büyük ilgi gören çocuk atölyesi Kundura Dedektifleri Fabrika’da ise Aralık’ta da devam ediyor. Çocukları deneyler, oyunlar ve keşiflerle dolu eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkaran ve 9-11 yaş aralığına yönelik düzenlenen atölye, 12 Aralık Pazar günü 13:00-16:00 saatleri arasında Beykoz Kundura ’da yapılacak.

Kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamayı ve çocukların bilgi dağarcığına tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erkenden yeşertmeyi amaçlayan atölyede, tüm deney ve diorama malzemeleri Kundura Hafıza tarafından sağlanırken, çocukların öğrendiklerini pekiştirmelerine yönelik hazırlanan Kundura’dan Evime Atölye Kiti de atölyenin sonunda ücretsiz hediye ediliyor.

Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin’in tasarladığı ve 4D öğrenme (Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası) modeli olarak da bilinen Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden hazırlanan atölyenin uygulayıcılığını ise psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik yürütüyor.

Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesinin 110 TL’den satışa sunulan biletleri beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com/kundura-hafiza

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.