Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Mecidiye Kasrı müze olarak açıldı

Beykoz Mecidiye Kasrı'nın müze olarak açılış töreni TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Saraylara Bağlı Beykoz Mecidiye Kasrı'nın müze olarak açılış töreni TBMM Başkanı İsmail…

Beykoz Mecidiye Kasrı’nın müze olarak açılış töreni TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Saraylara Bağlı Beykoz Mecidiye Kasrı’nın müze olarak açılış töreni TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış törenine Kahraman’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin,  Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek  katıldı. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, törende yaptığı konuşmasında, “Bir eksiklik var zaman içinde giderilir her halde. Saraylarımız değişik birimlere, kurumlara bağlı. Kasırlarımız öyle, tarihi binalarımız öyle. Değerli hocamız İlber Ortaylı Bey Topkapı Sarayı’nda müdürlük yaptı. Topkapı Saray’ı Kültür Bakanlığı’na bağlı. Dolmabahçe, Beylerbeyi, kasırlar meclise bağlı. Yıldız Sarayı ve Mabeyn Köşkü Cumhurbaşkanlığına bağlı. Vakıflara bağlı var. Olmaz, bu tek elde toplanmalı. Yanlış olur, koordine olmaz, organize olmaz. Çarpıklık meydana getirir. Benim temennim tek elde toplanmasıdır. Diyelim ki Cumhurbaşkanlığı aldı TBMM Başkanlığı buraları verdi. Buralar ne TBMM Başkanlığı’nın, Kültür Bakanlığı’nın ne Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün… Milletin. En iyi neyse o yapılmalı. İnşallah yapılır, yapılacaktır ve yapılmak zorundadır. Bilim ve Değerlendirme Kurulumuz tek tek inceleyip, ufak detayına kadar aslına uygun haline getirttiriyor. Ne kadar büyük bozukluklar var, giderilmesi ne kadar zor oluyor. Ama biz aslına uygun devam ettirmeliyiz‘ diye konuştu. 

“İCAP ETTİĞİNDE MASAYA VURMALIYIZ ‘ONE MİNUTE’ DEMELİYİZ’

İsmail Kahraman, “Köksüz ağaç olur mu? Biz saksıda mıyız? Bizim köklerimiz yok mu? Üç kıtaya yayılmış köklerimiz yok mu bizim? Bu idrakin içinde olmalıyız. Kendimize güvenmeliyiz ve bu güven bizde olmalı. İcap ettiğinde masaya vurmalıyız ‘one minute’ (bir dakika) demeliyiz. Dik durmalıyız, bükülmemeliyiz. Cumhurbaşkanımız Fransa’ya gittiğinde Sarkozy’e, Kanuni’ye Fransuva’nın yazdığı mektubu getirdi. ‘Ha senin deden, işte ben bu’. Sarkozy küstü. Yalnız iki saatliğine geldi Türkiye’ye, dönem başkanıydı, hiçbir fasıl açmadı. Melih Bey, eli böyle, ağzında çiklet, ona bir ev sahipliği yaptı. Biz büyük devletiz, ihtişamlı bir devletiz, biz büyük bir ulu çınarız. Bunun farkında, idrakinde olmalıyız. Bu eserlerimizi yaşatmalıyız. İstanbul bir tarih, dünyanın merkezi‘ şeklinde konuştu.

“BÜTÜN İNANÇ DÜNYASININ ÜMİDİYİZ’

Kahraman, “Şimdi mecliste tadilata girdik. Yeniden inşa etmiyoruz, yeniden inşa edeceğiz de eski binaya dokunmadan. Meclis binası ihtiyaca yetmiyor. Efendim, koridorlar, kulisler beş yıldızlı oluyormuş. Yahu ne beş yıldızı, temizleniyor, aydınlanıyor, ışıklanıyor. Fuzuli duvarlar varmış, sunu ışıktan ışıklanıyor. Tabi ışıkla aydınlansın diye aydınlattık. Basın bana sordu, ‘kulisleri beş yıldız yapacakmışsınız, doğru mu?’, ‘ne münasebet ‘ dedim, ‘yedi yıldızlı yapacağız’. Nedir, neden bu küçüklük kompleksi? Parlamento yetkilileri olarak Versay’ı gördüğümüzde muhalefet partisinden bir milletvekili ‘yazık, bizdeki saray, yok külliye denip  tenkit edenlere yazık, insanın dili tutulur, 1600’lerde yapılan şu saraya bakın’ dedi. Evet biz ihtişamlı, büyük güçlü bir devletiz. Kendimize güveneceğiz. Dik duracağız, ayakta hep olacağız, rükuda, secdede değil, kıyamda duracağız. Bütün dünyanın ümidiyiz, bütün inanç dünyasının ümidiyiz. Bu ümidi söndürmemeliyiz‘ dedi.     

“CÖMERT BİR AYRIM YAPILMAZSA BU SARAYLAR TUTULAMAZ’

Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı da, törende bir konuşma yaparak, “Bir saray hiçbir zaman ne okul olur ne her hangi bir kamu teşekkülü. Çünkü çok pahalı bir binadır. Bir okul bunu karşılayamaz. Bir saray moda olduğu üzere otel de olmaz. Bu bütün dünyada çok yaygındır. Venedik kanallarının etrafındaki sarayların çoğu otellere verildi, onlar artık o eski saraylar değil. Bunun önüne geçmemiz lazım. Milli Saraylar idaresi TBMM’nin kendisine ait ayırdığı cömert bütçe ile bunu yapabildi. Bu bir bütçe meselesidir. Cömert bir ayrım yapılmazsa bu saraylar tutulamaz. Onun için bir kere şükran duygularımızı belirtmek zorundayız. Bu bir mesai ister, inat ister kolaya kaçmadan işi bitirmek ister. Bunların daha yapılacak çok işi vardır, ağaçlarına kadar üzerinde duruyoruz‘dedi. 

Restorasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Ortaylı, “Bunu yine TBMM’nin İstanbul şubesi olarak kullanılacağını ümit ediyoruz. Fonksiyon değiştirmeden İstanbul’un böyle bir saraya ihtiyacı var. Çünkü biz artık büyük bir dünya şehriyiz’ diye konuştu.

 Konuşmaların ardından restorasyonu tamamlanan Mecidiye Kasrı hizmete açıldı. Program sonunda Meclis Başkanı Kahraman’a kasrın tabusu takdim edildi. Kahraman, Beykoz Mecidiye Kasrı’nı gezip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Beykoz Mecidiye Kasrı

Beykoz Mecidiye Kasrı, Sultan Abdulmecid için Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından 1845 yılında yaptırılmaya başlanmış ve paşanın ölümü üzerine 1854’te oğlu Said tarafından tamamlatılarak Sultan Abdulmecid’e armağan edilmiştir. Yapıldığı ilk yıllarda Sultan tarafından zaman zaman biniş kasrı olarak günlük konaklamalarda, sonraki dönemlerde ise yabancı devlet erkanı ve elçi kabulünde kullanılmıştır. Sultan Abdulaziz’in yaz aylarında dinlendiği bu kasır, sonraki dönemlerde yetimler yurdu, prevantoryum ve çocuk göğüs hastalıkları hastanesi olarak da kullanılmış ve 1997 yılında Milli Saraylara bağlanarak muhafaza altına alınmıştır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.