Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz meclisinde tansiyon yükseldi

Beykoz Belediye Meclisi, Mart Ayı olağan son toplantısında gergin anlar yaşandı. Meclisin gündeminde, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi, imar planları ve İBB’nin Beykoz’a yatırım yapmaması konular vardı.

Beykoz Belediye Meclisi, Mart Ayı olağan son toplantısında gergin anlar yaşandı. Meclis gündeminde, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi, imar planları ve İBB’nin Beykoz’a yatırım yapmaması konular vardı.

galeri isbeykoz meclisinde tansiyon yukseldi 7134

Beykoz Belediye Meclisi, Mart Ayı olağan son toplantısı Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Yaklaşık 2,5 saat süren mecliste gergin anlar yaşandı.

Gündem maddelerine geçilmeden önce, AK Parti ve CHP Meclis Üyeleri, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi, imar planları ve İBB’nin Beykoz’a yatırım yapmaması hususunda görüşlerini paylaştı.

“İBB’NİN SORUMLULUĞUNDA”

İmar planlarına dair açıklamalar yapmak üzere söz alan İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, CHP meclis üyelerine seslenerek, “Burada Çavuşbaşı planlarına CHP İl Başkanlığının açmış olduğu mahkeme dosyalarını gösterdim. Tek bir açıklama yapan oldu mu? Bir ay geçti üzerinden. Engelleyeni kimse takdir etmez. Neden mahkemeye gittiniz, planı iptal ettirdiniz diye kimse sizi alkışlamayacak. Tenkit yiyeceksiniz bu konulardan.” 

“BİZİM YÜZ KATIMIZDAN FAZLA BÜTÇESİ VAR”

Kabahasanoğlu, “Ayrıca merkezi hükümetten gelen bütçe payının yüzde 40’ı Beykoz’a hizmet etsin diye İBB’ye kesiliyor. Bizim yüz katımızdan fazla bütçesi var. Spor salonu var mı yok? Bir tane anaokulu açamadınız bir buçuk senedir bir yer kiralamaya çalışıyorsunuz.” dedi.

galeri isbeykoz meclisinde tansiyon yukseldi 5502

“BEYKOZ’UMUZ İÇİN ÖRNEK BİR PROJE OLACAK”

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dair konuşan Kabahasanoğlu, “Neredeyse tapu bedeli karşılığında en lüks haliyle, oradaki hemşehrilerimiz evlerini alacaklar. Biz Tokatköylü hemşehrilerimizle biriz, beraberiz. Onların mutsuz olacağı hiçbir işi biz yapmayız. Yeterki buradaki kişi ya da kurum olarak söylemiyorum aradaki provokatörler kenara çekilsin. Hayırlısıyla sonuçlanacak. Ve Tokatköylü hemşehrilerimiz için bir gurur vesilesi, mutluluk kaynağı, Beykoz’umuz için de örnek bir proje olacak.” şeklinde konuştu.

“KREŞ TEMELİ ATILIYOR”

Beykoz’da bir ay içerisinde kreşin temellerini atılacağını söyleyen CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, “Kentsel dönüşümde sizin yaptığınız gibi yapmıyoruz biz. Çubuklu Beşevlere’e açtık kentsel dönüşüm ofisi. Orada yapılan uygulamada insanlarla birebir, konuşarak, anlaşarak ve onların istediği mutlu olacağı doğrultuda plan hazırlanıyor. O da çok yakındı.” dedi.

galeri isbeykoz meclisinde tansiyon yukseldi 4974

“KENTSEL DÖNÜŞÜME HEPİMİZİN İHTİYACI VAR”

CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel de Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nden bahsederek, “Bu Tokatköy’deki arsalar nereden, kime verilmek üzere geldi? Hak sahiplerine teslim edilmek üzere Beykoz Belediyesi’nden satın alındı. Burada bir kentsel dönüşüm projesi yapılmalı mı? Evet, yapılmalı. Hepimizin buna ihtiyacı yok mu? Var. O zaman bu kentsel dönüşümü yaparken ortaklaşa bir akılla, orada oturanlarla birlikte yapmak gerekiyor. Eğer bir yanlış uygulama varsa, CHP oy kaybına rağmen, oy kaybını göze alarak buna itiraz ediyorsa halkımızın menfaatine olduğunu unutmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

“KİM NEYE GÖRE İZİN VERDİ?”

Beykoz Belediyesi’nin yapmış olduğu kaçak bina yıkımları ile ilgili konuşan CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, “Bu binalar yapılırken bunlara izin verilirken, kontrol edilmedi mi? O dönemin görevli ve yetkilileri hakkında idare hangi hukuki işlemi yapmıştır? Onları da öğrenmek istiyoruz. Vatandaş zar zor şartlar altında evinin bakımını, tadilatını yapacak, izin alacak izin verilecek, ondan sonra gelecek başına yıkacaksınız. Kim, neye göre izin verdi? Bunun izah edilmesini istiyorum.” dedi.

“İBB’DEN BEYKOZ’A DÜŞEN PAY NEYDİ?”

İBB’nin Beykoz Merkez Mahallesi’nde başlattığı fakat yarım kalan atıksu arıtma çalışmasına değinen AK Parti Meclis Üyesi İdris Kurt, “Oradaki çalışmanın üzeri 10 metre gidildikten sonra kapatıldı. Evet, önemli bir çalışmaydı. Beykoz Merkez bir kara kanal sorunu var. Sonra, Anıtlar Kurulu’na bir yazı yazıldı. Burada arkeolojik bir takım bulgular olabilir vs. gibi bir şeyler söylendi. Temel Bey’in o gün ki cevabı Cumhurbaşkanlığı Turnuvası’ndan dolayı geçici olarak durdurulduğu şeklindeydi. İSKİ’nin bu çalışması neden yapmadığı ile ilgili hala bekliyoruz, devam etmesi ile ilgili. Beykoz Belediyesi olarak 3 yıl yapmış olduğumuz çalışmaları milletin hizmetine sunduk. İftiharla da anlatıyoruz. Sahil bandı, nikah salonu, Elmasburnu, prestij caddeleri, Karlıtepe, belediye meydana gibi bir çok projemiz var. Devam eden projelerimiz de var. Şunu soruyoruz. Üç senedir İBB’den Beykoz’a düşen pay neydi? Neden yapılmadı?” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.