Beykoz öğrencileri Avrupa’yı gezerek tanıyor

Beykoz öğrencileri Avrupa’yı gezerek tanıyor

Beykoz Hacı Numan Ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri, Avrupa Birliği’nin desteklediği proje kapsamında İtalya, Polonya ve Litvanya’yı keşfetti Proje kapsamında öğrenciler farklı ülkelerin tarihi yerlerini, gelenek ve göreneklerini yerinde tanıma fırsatı buldu.

Hacı Numan Ortaokulu, Avrupa Birliği’nin desteklediği “Erasmus+KA229” projesi kapsamında Litvanya, Romanya, İtalya, Polonya ve Türkiye’nin dâhil olduğu, iki yıl boyunca yürütülecek olan ‘’Be my guide! I want to know about European countries.’’ (Rehberim ol! Avrupa ülkelerini tanımak istiyorum) projesiyle biri çevrimiçi, ikisi yüz yüze üç gezi gerçekleştirdi. 

İTALYA’NIN GELENEKLERİ TANINDI

İlk olarak proje ortaklarından olan İtalya’da, İtalyan ailelerine misafir olan öğrenciler hem İtalyan okullarında hem de evlerde yapılan çeşitli etkinlikler ile İtalyan aile yaşamını, gelenek ve göreneklerini tanıma fırsatı buldu. 

Ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak, gelişen teknoloji araçlarıyla edinilen deneyimleri olabildiğince geniş kitlelere yaymak olan projenin amaçları çerçevesinde, 7 öğrenci ve 3 öğretmenleri ile projenin ilk hareketliliği İtalya’da tamamladı. 

İTALYA’DA BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

Şehir turu, Pompei antik kenti ziyareti, Massa Lubrense ve limon bahçeleri gezisi, Napoli’de müze ve kilise gezileri, Vico Equense Belediye Başkanı’na ziyaret, okulda öğrencilerin hazırladığı müzik ve spor gösterileri gibi birçok aktivite gerçekleştirildi. 

İtalya hareketliliği dönüşünde pandemi nedeniyle proje görüşmeleri bir yıl boyunca çevrimiçi olarak devam etti. 

POLONYA’YADA FARKLI BİR DENEYİM

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen proje sonucu ile Polonya’ya ikinci hareketlilik gerçekleştirildi. 

Hacı Numan Ortaokulu projeye 40 öğrenci ve 15 öğretmen ile çevrimiçi olarak katılım sağlandı. Bu hareketlilik kısıtlamalar nedeniyle hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından farklı bir deneyim oldu. 

LİTVANYA’NIN BAŞKENTİ KEŞFEDİLDİ

Kısıtlamaların ardından, üçüncü hareketlilik Litvanya’nın başkenti olan Vilnius’a gerçekleştirildi. Başkent muhteşem mimarisi ile tüm proje ortaklarını büyüledi. 5 öğretmen ve 4 öğrenciyle gerçekleştirilen hareketlilikte müze ve kilise gezileri, okul içi müzik, dans, spor ve kent kültürü tanıtımı etkinlikleriyle güzel bir hafta geçirildi. 

Bu proje ile öğrenciler yaşıtlarıyla birlikte konaklayarak birlikte uyum yakalama ve yaşamsal becerileri geliştirme fırsatı yakaladı. 

KÜLTÜREL ETKİLEŞİM

Hacı Numan Ortaokulu öğrencilerinin, bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanmalarını, çok kültürlü Avrupa’da aktif ve katılımcı öğrenme metotlarını tanımalarını, ülkeler arası kültürel etkileşim sağlandı. 

DÜNYA VATANDAŞI OLMA YOLUNDA REHBERLİK

Projede, öğrencilerin İngilizce’ye yatkınlıklarını ve meraklarını arttırmayı, farklı aksanları duyarak kendilerini geliştirmelerini ve yabancı dili etkin şekilde kullanmalarını sağlamayı ve dünya vatandaşı olma yolunda ilerlemelerine rehberlik yapmak amaçlandı. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.