Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz tarımı tüm yönleriyle masaya yatırıldı

İstanbul'un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz'da tarımın tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” düzenlendi.  

Beykoz Belediyesi, şehrin kent tarımı merkezi adayı olan ilçenin tarım potansiyelinin gözler önüne serilme

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da tarımın tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” düzenlendi.  

Beykoz Belediyesi, şehrin kent tarımı merkezi adayı olan ilçenin tarım potansiyelinin gözler önüne serilmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenledi.   

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin ilçeye özgü tanıtım, üretim ve pazarlama modellerle yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması hedeflenen çalıştayda, arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa kadar ilçenin tarım varlığı akademisyenlerin tebliğ ve sunumlarıyla çok yönlü ele alındı.

Polonezköy Park Hotel’de yapılan çalıştaya Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı I. Bölge Müdürü Resul Doğan, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, Beykoz Arıcılar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, üniversitelerden bilim adamları, araştırmacılar, girişimciler ve çiftçiler katıldı.

Katılımcılar bilimsel sunum ve tebliğler eşliğinde, ilçede tarımın artırılması için yapılması gerekenler, doğru üretim ve pazarlama teknikleri, ilçenin bitki ve hayvan varlığı, sürdürülebilir kalkınma modelleri, topraksız tarım, tıbbı ve aromatik bitkiler, dijital tarım ve tarım teknolojileri konularında fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Murat Aydın: “Beykoz’u İstanbul’un Tarım Merkezi Haline Getirmeliyiz”  

Açılış konuşmasında Tarım Çalıştayı’nı ilçenin potansiyelini harekete geçirmek arzusuyla düzenlediklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz’u İstanbul’un tarım merkezi haline getirmemiz gerekir. Bu aynı zamanda stratejik ve milli güvenlikle ilgili bir mesele. İstanbul’un olağan üstü hallerde kendine yetecek kadar üretimi yapması lazım. Beykoz bu açıdan son derece önemlidir ve desteklenmelidir. Bir de ekonomik ve yerel kalkınma kısmı var. Tarım alanlarına kurulacak işletme ve tesislerle aileler nesiller boyu kazanmaya devam etmeli. Beykoz’un faunası, florası, iklimi büyük bir zenginlik arz ediyor. Biz bu konuda bir farkındalık oluşturmak ve var olan potansiyeli harekete geçirmek için bu çalıştayı düzenledik. Bu bir başlangıç ve genel bir bakış. Sonrasında her bir konuya ayrıca odaklanacağız, ihtisas çalışmaları yapacağız. İlçemiz, tarım yapacak aileleri yüz yıllar boyu geleceğe taşıyacak potansiyele sahip, bunun için ortak akılla hareket edeceğiz. Beykoz’un tarım zenginliğine sahip çıkmalıyız. Böylelikle ülkemizin ve ilçemizin geleceğine yatırım yapacağız. Bu açılardan çalıştayımızın son derece önemli olduğunu düşünüyor, başta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olmak üzere katkıda bulunan akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca: “Gıda, Milli Savunma Kadar Önemli” 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise:  “İstanbul bir metropol olduğu kadar bir tarım ve hayvancılık kenti. Beykoz tarım, balıkçılık ve arıcılıkla adını duyuran bir ilçemiz. Beykoz gibi bir ilçede böylesi anlamlı bir çalıştayın düzenlenmesi çok önemli. Gıda günümüzde milli savunma kadar önemli hale geldi. İstanbul et ihtiyacının 5 günlük, sebze ve meyve ihtiyacının 1 günlüğünü kendi karşılıyor. Beykoz’da, yanı başımızdaki 16 milyonu besleyecek bir konsept geliştirmemiz gerekir. Potansiyelimiz ve gerekli pazarımız var. Bu tarz çalıştaylarla tarımsal ve hayvancılıkla ilgili üretimin artacak.” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Veteriner Hekim Dr. Hüseyin Ünal “Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi”,  Orman Mühendisi Umut Cebeci ise “Beykoz Ormanları’ndaki Bitki Varlığı, Arı Ve Bal Üretimine Etkisi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Çalıştayda, Dr. Ahmet Torun “Topraksız Tarımda Üretim Ve Pazarlama”,  Prof. Dr. Halil Güneş “Kırsal Hayvancılık ve Kanatlı Yetiştiriciliği”, Dr. Halim Aydın “ Açık Alanda Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği”, Ziraat Mühendisi Arif Sırcı  “Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği ve Bitki Besleme”, Selahattin Yılmaz “Beykoz’daki Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarihi ve Bugünü”, Rana Babaç Çelebi  “Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin Kullanımı ve Etkileri”,  Ferhan Geylan “Sözleşmeli Üreticilik” ve Semi Hakim “Proje Bazlı Ürünlerin Satış ve Pazarlaması” başlıklı tebliğlerini sundu.    

Prof. Dr. Halil Güneş: “Beykoz’dan Çok Marka Üretmeliyiz”

Çalıştaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nden katılan Prof. Dr. Halil Güneş ilçenin tarım ve hayvan varlığını ele alarak: “Beykoz lojistik olarak çok elverişli bir konumda. Hem köyleri hem modern mahalleleri hem de sanayi bölgelerine yakınlığı ile kendisine has bir dokusu var. Beykoz’dan çok marka üretmeliyiz. Beykoz’un potansiyelini ortaya çıkaracak, örnek köy modelleri ortaya koymalıyız. Bu şekilde tüketiciyi ilçeye çekerek sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Girişimci Semi Hakim: “Beykoz Ürünleri’ni Tarım Teknolojileriyle Tanıtmalıyız”

Beykoz için başarılı digital tarım örnekleri sunan girişimci Semi Hakim ise: “Türkiye’de tarım teknolojileri konusunda ciddi bir potansiyel var. Tarımsal dijital dönüşüm çok kritik değer taşıyor. Çünkü teknolojisiz, tarımı devam ettirmek çok zor. Beykoz’u Türkiye için model teşkil edecek bir yer haline getirebiliriz. Beykoz’un yerel ürünlerinin markalanması ve farkındalık yaratılması sağlanabilir. Özellikle bunun dijital olarak yapılması ve perakende satışta raflarda “Beykoz Ürünü” olarak temsil edilmesi önemli bir değer yaratacaktır.” şeklinde önerilerini paylaştı. 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.