Beykoz Tokatköy halkının merak ettiği sorular cevap buldu!

Beykoz Tokatköy halkının merak ettiği sorular cevap buldu!

Beykoz Tokatköy’de hayata geçirilecek ilk kentsel dönüşüm projesine yönelik kamuoyunda dolaşan bilgi kirliliği önlemek ve vatandaşların akıllarındaki soru işaretlerini gidermek için Beykoz Güncel Haber olarak, projenin detaylarını ve gerçekleri okuyucularımız için derledik.

Beykoz Belediyesi, ilçede uzun zamandır merakla beklenen kentsel dönüşüm çalışmasının startını verdi. Bu kapsamda Tokatköy’de hayata geçirilecek ilk kentsel dönüşüm projesine vatandaşlardan yüksek oranda onay alınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise projeyi gerçekleştirmek için sahaya inen Beykoz Belediyesi ekipleri sıra dışı bir durumla karşılaştı. Bölgede hak sahiplerini provoke etmeye yönelik girişimler meydana geldi.

Tokatköylü vatandaşların ise akıllarında kentsel dönüşüm sürecinde kendilerini neler beklediğine dair bazı soru işaretleri oluştu.

Beykoz Güncel Haber olarak, Tokatköy Mahalle sakinlerinin cevaplarını öğrenmek istedikleri soruları Beykoz Belediyesi İletişim Koordinatörlüğü’ne ileterek cevapları aldık.

İşte sorularımıza gelen cevaplar:

Beykoz Tokatköy Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için yetkili kurum hangisidir?

-Projede yetkili kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdır. Beykoz Belediyesi ve Emlak Konut da projenin ortaklarıdır.

Proje için imzalanan muvafakatnamelerde oy çoğunluğu sağlandı mı? Resmi sayı nedir?

-Projede 3’te 2 oranında muvafakat sağlanmıştır. Süreyi kaçıran 138 kişi ise imza atmak için başvuruda bulunmuştur. Bu durum değerlendirilmektedir.

Oy çoğunluğu sağlandı ise proje ne zaman başlatılacak? 

-Proje için 2022 Bahar’ında kazma vurulması planlanmaktadır.

Evleri boşaltmak için gönderilen tebligat uygulama için yürürlüğe konulacak mı veya ne zaman konulacak?

-Projeye ivedilikle başlanıp evlerin teslim edilebilmesi amacıyla 15 günlük tahliye süresine 30 gün de ek süre verilerek toplam 45 gün tahliye süresi tanınacaktır.

Evleri boşaltılacak insanlar için rezerve konaklama alanları belirlendi mi? 

-Hak sahibi vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacaktır.

Evlerini boşaltacak insanlarla proje bittikten sonra teslim alacakları daireleri için yapı veya borçlandırma ile ilgili taraflar arasında bir sözleşme imzalanacak mı?

-Evet. Tüm süreç hukuki prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilecektir.

Muvafakatnamede belirtilen ücretler netleşti mi?

-Ücretler kura ve ihale sonucunda netleşecektir. Net olan ortalama değer 280 bin TL’dir.

15 gün içerisinde evini boşaltacak insanları proje bittikten sonra dairelerini kavuşacaklarını garanti altına nasıl alınacak?

-Tüm süreç hukuki prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilecek ve vatandaşlarımızın hakları kanunen garanti altında olacaktır.

Muvafakatnamede ve emlak ofis çalışanların beyanında olan kira yardımı ne zaman ve ne şekilde mülk sahiplerine verilecek?

-Kira yardımı tahliye sonrasında başlayacaktır. 3 aylık ödeme ise peşin olarak yapılacaktır.

2020 yılında yapılan fizibiliteye göre belirlenen kira yardımı ve evlerin kıymet bedelleri için enflasyon göz önüne alınarak değişikliğe gidilecek mi? 

-Yapılan kıymet takdiri ile maliyet hesaplanması eş zamanlı yapılmıştır. Ayrıca tüm değişiklikler aynı oranda yansıyacaktır.

Kıymet bedelleri hangi kurum ve kriterler baz alınarak belirlenmiştir?

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın birim fiyatları baz alınmıştır.

Ortada uygulamaya hazır bir proje var mı? Var ise gösterebilir misiniz? 

-Projemiz hazır ve görseller ektedir.

Borçlanacağımız dairlerin özellikleri nelerdir, dairlere eksiksiz teslim alınacak mı ve hangi kalitede malzemeler kullanılacak?

-Daireler emlak konut şartnamesine uygun kalitede imal edilecektir.

Teslim edilecek dairler için tapu verilecek mi?

-Evet. Tüm daireler için tapu verilecektir.

Tapu verilecek ise tapu masraflar ödenen borç içine dâhil midir?

-Proje kentsel dönüşüm alanı içerisinde olduğu için tapu harcı alınmayacaktır.

Muvafakatnamede yer alan borçlandırma bedellerinin, bölge halkının sosyal-ekonomik durumları göz önüne alınarak indirim yapılmasını talep ediyoruz.

-Projede oluşan maddi farklılıklar Beykoz Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanmaktadır. 20 yıl geri ödeme nedeniyle aylık taksitler en alt limite kadar indirilmiştir.

Yapılacak olan daire sayısı kaçtır ve ne kadarlık alan üzerine yapılacaktır?

- 82700 m2 alanda 87 blok 823 bağımsız bölüm planlanmıştır.

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Nıhal

  Metre kare üzerinemi daire verilcek

 • Erol akkaya

  Ben 3 kuşağım Beykoz'da dedem gelmiş bize bir sürü sözler verildi hiç biri yerine getirilmedi.tapularımız verilecekti verilmedi bize sormadan kentsel dönüşüme gidildi.Ben kentsel dönüşüme karşı değilim fakat haksızlığa karşıyım 635 m dükkanıma 70 M2 dükkan veriyorlar itiraz edince arsa sizin değil proje bu ister imzala ister imzalama deyip aba altın dan sopa gösteriyorlar.Ne demek arsa sizin değil tapu tahsis belgemiz var hak sahibiyiz imara açıldığında arsa tapu tahsis belgesi hak sahibine verilir diye kanun var imar affı var 1983 yılında.Bize tapuları vermeden kentsel dönüşümü gittiler bize pazarlık şansı vermediler.ilk büro açıldığın da herkeze yerinde verilecek deniyordu şimdi kura var diyorlar tepede oturan cadde de oturan aynı kuraya giriyor.kaçıncıkat belli değil kuraya giriyor zemin kayda çıkabilir diyorlar.ben ikinci katta oturuyorsam 2.katdan vericeksin cadde de oturyorsam cadde den vericeksin dükkan larda öyle kura dükkan cadde de kura çekiyorsun dükkan tepede çıkıyor böyle haksızlık olurmu bu detayların maket üzerin de çözümlenmesi lazım herkes neyi nerden aldığını bilmesi lazım,Bu haksızlıkların giderilmesi lazım bu süreci yürüyenlerin halka net cevaplar vermesi lazım.Arsa senin değil ister imzala ister imzalama deyip bu insanları küstürmemesi lazım

 • Murat Odabaş

  İnsanları korkutarak imzaları topladılar.burda yaşayan insanların durumu belli bu paraları odeyemezler.kentsel dönüşüm Ortaçeşme ofisinde çalışan kişiler imza atmazsaniz alırsınız 100000 veya 200000 lira hiç bir hak talep edemezsiniz diyerek insanları korkutarak imzaları topladılar.Allah belalarini versin inşallah.O kadar insanın kanına girdiler vicdansızlar.bu insanlara önce tapularını verin ondan sonra kentsel dönüşüm projesi olacaksa olsun.birakin artık yandaşları zengin etmeyi biraz da halkı düşünün.

 • sinan demir

  Tokatkoyde AKP'ye yuzde 60 oy cikmis, murat baskaniniz sizi burada sepetleyipte yerinizi engin araplara versinde gorun, yeni yapilacak villalarda hizmeti usak falan olursunuz diyecegim ama murat baskan suriyeli kardeslerini yerlestirir orayada sizde uzaktan bakarsiniz melul melul.

 • Ahmet ASLAN

  Benim gibi kentsel dönüşüm alanında 30 yıldır vs kiracı olarak ikamet eden kiracıların kiraların bu kadar fahiş bir dönemeçte olduğu şu kısa zamanda ne halt yiyeceğimizle ilgili bir öneri çözüm Zorunlu nüfus göçü değil Ve yerinde dönüşüm ise Bizim gibi dönüşüm alanında hala fiilen kiracı olanların buradan daire alabilmeleri içini öncelik tanınacak mı? Yoksa biz kiracı olmak başlı başına hakları gözetilmesinin Devlete Tokiye Beykoz belediyesine bir maliyetimi var?

 • Şermin Tutar

  Ben Beykoz doğumluyum. Burada Kentsel dönüşüm yapılmasına karşı değilim. Böyle bir dönüşümün iyi olacağını düşünüyorum. Ancak daha önce Kiptaş ile Beykoz Belediyesi dönüşüm çalışması yapmıştı. Burada daha önce yapılan çalışmada hak sahipleri belirlenmişti. Burada hak sahibi olmama rağmen, bu çalışmada ben mağdur durumdayım. Beykoz Belediyesi mağduriyetleri gidermesi gerekmektedir.

 • Mehtap yılmaz

  Mrhb kiracılarda projeden yararlana bilcekmi

 • Haluk

  Bu sorulara bu cevapları kim verdi kaynak bilgisi nedir ?

 • Muharrem uzun

  Teslim ettiğimiz ev ve arsamızdan sonra bizlerden yeni yapılan evler için ücret talep edecek mi?

 • Ömer Kuru

  Tokatköy dönüşümü ile ilgili belediye başkanı isterseniz tapunuzu vereyim demiş millet ev aramaktan vazgeçti geçici iskanlarla ilgili halka yardımcı olunmalı diğer aksaklıklarla ilgili çalışmalar yapılarak mağduriyetin giderilmesi gerek kentsel dönüşüm muhakkak yapılmalı

 • Ahmet bilgiç

  1 daha önceki kiptasin yüzde 20 eksilterek bedelsiz olan projeden neden vazgeçildi 2 imza atan ile atmayanlarin hukuki durumu 3 gerekli çoğunluk sağlanamadığında tapu verilebilir mi 4 neden iki de bir zabıta sopasıyla insanlara korku veriyorsunuz 5 kiptasin 1450 daire yaptığım yere neden 650 daire yapıp insanları borclandiriyorsunuz yada proje ortasında başka bir planınız mı var 6 Ve halen 2/b leri verilmeyen imar barış belgesi verilen vatandaşlar ne olacak? 7 oturduğumuz bu alan gerekirse AFET RİSK ALANİ ilan edilerek yerlerimizden çıkarılacakmiyiz 8 genel bir mutluluk huzur getirmeyecek projenin sonunda kahhar ekseriyetle insanlar satıp gitmek zorunda kalacaklar reisin söylediği YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM anlayışınız bu mu 8 bu projedeki insanların yarısı emekli diğer yarısı da 3/5 bin bandında çalışan insanlar 20 senede bu paraları nasıl ödeyecekler bu 20 senelik süreçte insanların düğünü cenazesi askerliği çocukların eğitim hayatları vs...var Neden KENDİ YERİNİZDE KİRACI OLALIM

 • Ali anasal

  Biz beykozda ikamet eden ve işi de beykozda olan kiracılar için bu kentsel dönüşümde satın alabileceğimiz daireler olacakmı

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.