Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Trabzonlular iftarı geleneksel hale getirdi

Beykoz Trabzonlular Kültür Sanat ve Dayanışma Dernekleri tarafından iftar programı düzenlendi.

Beykoz Trabzonlular Derneği ve Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar yemeği yine yoğun katılımla…

Beykoz Trabzonlular Kültür Sanat ve Dayanışma Dernekleri tarafından iftar programı düzenlendi.

Beykoz Trabzonlular Derneği ve Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar yemeği yine yoğun katılımla gerçekleştirildi. Trabzonlu olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Beykoz’da olmasına rağmen iftarını Kanlıca’da açması ise dikkat çekti.

Çavuşbaşı Ayşe Sultan Sosyal Tesisleri’nde Beykoz Trabzonlular Dernek Başkanı Prof. İsmail Yüksek ve Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Şahin’in ev sahipliliğinde verilen iftar programına; Beykoz Belediyesi Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf, AK Parti Grup Başkan Vekili Adem Sefer, MHP Genel İdare Kurulu Üyesi Ferhat Çakıroğlu, MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Ataşehir İlçe Başkanı M. Sadun Bizel ile meclis üyeleri, mahalle muhtarları, iş insanları, STK ve spor kulüplerinin temsilcileri ile dernek üyeleri katıldı.

Beykoz Trabzonlular Dernek Başkanı Prof. İsmail Yüksek ve Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Şahin konuklarını kapıda karşılarken iftar öncesi tasavvuf müziği eşliğinde ilahi dinletisi yapıldı. Ezanın okunması ile iftarlar hep birlikte açıldı.

İsmail Yüksek: İftarımız artık geleneksel oldu

Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı Prof. İsmail Yüksek yapmış olduğu açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Ramazanı şerifin bereketi, birlikte olmak, beraber olmak ve iftar sofralarında da bunu pekiştirmek en güzel ortamlardır. Ülkemizin sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Her zamankinden daha çok birlik beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var. İnşallah Ramazanı şerif bu kardeşliğimize ve birlik beraberliğimize önemli bir katkı sağlayacaktır. Bugün buradaki bu güzellik, beraber olmak, inşallah ilelebet yine beraberliğimizin devamına vesile olur. Bundan sonra yapacağımız iftar programlarında inşallah yine sizlerle beraber oluruz. Bu mekanda düzenlediğimiz iftar artık geleneksel hale geldi.

Paşa Samsun’a çıkmak zorunda kaldı

Trabzonlu olmanın farklı bir yanı var. Bugünlerde ortalıkta dolaşan bir konuya ve 19 Mayıs Atatürk Anma gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle değinmek istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Paşa Kurtuluş Savaşı’nı aslında Trabzon’dan başlatacaktı. Padişah ile yapmış olduğu istişare sonucunda, yola çıkmış olduğu geminin kötü ve denizin dalgalı olması nedeniyle Samsun’a çıkmak zorunda kaldı. Paşa acaba  ‘Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaktan vazmı geçiyor?’ diyenler olduğunda ‘Bize her yer Trabzon’ diyerek konuyu kapattı. “Bize her yer Trabzon” arkadaşlar. Gazi Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktı. Trabzonlular dedi ki ‘madem o gelemedi biz Samsun’a gideriz.’ Şimdi Samsun’un yarısından çoğu Trabzonlu, gittiler oraya ve geri dönmediler.

Allah bu ilkeyi bir daha imtihan etmesin

Değerli konuklar ramazan güzel. İnşallah Ramazanın sonunda Rabbim bizi bayrama kavuşturacak. Rabbim ülkemizin birlik beraberliğini, gücünü yaşayacağız inşallah. Allah bu ilkeyi bir daha 19 Mayıs, Kurtuluş Savaşları ve Sakarya Savaşları ile imtihan etmesin. Onun için birlik beraberliğimizden taviz vermeyelim. Her şey vatan için.

Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı İsmail Yüksek’in konuşmasının ardından Çavuşbaşı Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Şahin de konuklarını kısaca selamlayarak katılımları dolayısıyla teşekkür etti.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.