Beykoz’u kaplayan sis mi hava kirliliği mi?

Beykoz’u kaplayan sis mi hava kirliliği mi?

Günlerdir İstanbul’u etkisi altına alan sis, sabah saatlerinde Beykoz ve çevresinde etkili oldu. Uzmanlar tarafından ise sis olarak görülen hava olayının 'smog' olarak isimlendirilen, toplum sağlığı açısından risk oluşturan bir olgu olduğunu belirtti. 

Sabahın erken saatlerinde Beykoz’da etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı.

Sis, Beykoz ve çevre bölgelerin tamamını etkisi altına alırken, trafikte ve deniz ulaşımında aksamalara neden oldu.

Konuyla ilgili konuşan uzmanlar, sis olarak görülen hava olayların aslında smog diye tabir edilen olgu olduğunu ifade etti.

SİS DEĞİL ‘SMOG’

Temiz Hava Hakkı Platformu, İstanbul’da son günlerde etkili olan durumun sis değil ‘smog’ olduğunu aktardı ve ‘hassas grupların sokağa çıkmaması’ gerektiği uyarısında bulundu.

Sis olayının şu anda havanın kirli olduğu bir dönemde yaşandığı için 'smog' da denilen duman kirliliğine dönüştüğü aktarıldı.

SİS VE DON UYARISI

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda yurdun iç ve doğu kesimlerinde bu gece ve yarın (Pazar) sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin edildiği için zirai faaliyetlerin devam ettiği bölgelerde çiftçilerin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtildi.

Ayrıca MGM, kuzey ve iç kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere sis ve pus hadisesi beklendiği için de vatandaşları tebirli olması konusunda  uyardı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.