Beykoz’un tarihi Göksu Deresi hem zehir hem tehlike saçıyor!

Beykoz’un tarihi Göksu Deresi hem zehir hem tehlike saçıyor!

Turizm kenti olma yolunda önemli adımların atıldığı Beykoz’da tarihi Göksu Deresi yine salınan kimyasal atıklarla zehirlenirken, dere kenarında ki batık tekneler de tehlike saçıyor.

İstanbul’un su kaynakları arasında yer alan Elmalı Barajı'ndan beslenen tarihi Göksu Deresi, yine yok olma tehlikesi ile baş başa kaldı. Turizm kenti olma yolunda önemli adımların atıldığı Beykoz’da yıllardır halkın ve STK’ların tepkisine rağmen tarihi derenin zehirlenmesi engellenemiyor.

İSKİ’nin tarihi Göksu Deresi üzerine kurulu 2 tane barajı mevcut. Geçtiğimiz yıllarda Elmalı Barajında ki bakım çalışmalarından dolayı Göksu Deresi’nin suları çekilmiş, daha sonra ki günlerde de tarihi dereye çamur ve balçık salınmıştı. Yaşanan bu olayların ardından derede yaşayan canlılar ve bitki örtüsü yok olma tehlikesi geçirmişti.

Yıllardır İSKİ yetkililerine yapılan şikayetlerin dikkate alınmadığını belirten çevre sakinleri Tarihi Göksu Deresi’nin bu günlerde yine tehlike ile karşı karşıya kaldığını söylüyor. Barajda bulunan dinlendirme tatlısu havuzlarında çamurlu suyu ayrıştırmak için kullanılan alüminyum sülfatın arıtılmadan tarihi Göksu Deresine salındığı iddia edildi. İçme ve atıksu arıtma tesislerinde kimyasal madde olarak kullanılan alüminyum sülfatın tarihi Göksu Deresine zarar verdiği belirtiliyor.

Ayrıca Tarihi Göksu Deresi üzerinde bazı teknelerin batık halde dere kenarında durmasının da ayrı bir tehlike oluşturduğuna dikakkat çekildi. Mahalle sakinleri yetkililerin bir an önce dereyi koruma altına almasını ve çevre kirliliğine neden olan batık tekneler konusunda harekete geçmesini istiyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.