Beykoz'un tarihi namazgahında şaşırtan restorasyon!

Beykoz'un tarihi namazgahında şaşırtan restorasyon!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restorasyon çalışmaları başlatılan Anadolu Hisarı Tarihi Toplarönü Namazgahı’nın çimen olan zeminine beyaz taş/beton döşenmesi şaşkınlık yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Osmanlı padişahları Yıldırım Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği Anadolu Hisarı Tarihi Toplarönü Namazgahı’nda bir süre önce restorasyon çalışması başlattı.

Tarihi namazgahta yaz dönemlerinde vatandaşların çim üzerinde cuma ve Ramazan ayında teravih namazları kıldığını zemine restorasyon çalışmaları kapsamında taş/beton döşenmesi şaşkınlık yarattı.

Açık havada namaz kılmak amacıyla yapılmış ibadet yeri olan namazgahlar, şehirlerde ve yakın çevredeki mesire yerlerinde daha çok yaz mevsiminde hizmet veriyor. 

Bu sebeple namazgahların zemini genelde Anadolu Hisarı Toplarönü Namazgahı gibi çimen veya toprak olurdu.

Fakat İBB tarafından Tarihi Toplarönü Namazgahı’nın restorasyon çalışmalarında yapılan zemine taş eklemelerinin aslına ve namazgahın tarihi dokusuna uygun olup olmadığı merak ediliyor.

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazid’in İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadolu Hisarı Kalesi bitişiğinde yer alan; Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih hazırlıkları kapsamında güçlendirilip genişletilen kalede topların bulunduğu kısım yükseltilirken askerlerin ibadet edebilmesi için yapılan namazgâh Toplarönü Namazgahı, Beykoz Belediyesi tarafından 2016’da restore edilmişti.

29 Mayıs İstanbul Fethi kapsamında her yıl törenle yaz ayları için yeniden ibadete açılan namazgah, son 3 yıldır ise kullanılmıyor.


Facebook yorumları

Site Yorumları

  • Mustafa

    Kalenin yapılması restorasyonu güzel Fakat namazgah in bu şekilde gerçek kimliğinden uzak petonlaşma hiç yakışmadı halk tepkili .. anıtlar kurulu bir sit alsnini tarihi yerin bu kadar tahrip edilmesini göremiyor mu

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.