Beykoz’un ünlü köyü 180’nci yılını kutluyor!

Beykoz’un ünlü köyü 180’nci yılını kutluyor!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sosyal medya platformu Twitter hesabından, Beykoz’un saklı bahçesi olarak bilinen Polonezköy'ün kuruluşunun 180. yıl dönümünü kutladı. 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, kuruluş hikâyesiyle ve yerleşim biçimiyle bildiğimiz köylerden çok farklı bir yer olan Polonezköy’ün kuruluşunun 180. yıl dönümü nedeniyle bir paylaşım yaptı.

Aydın, İstanbul’un yeşili, tertemiz doğası, piknik alanlarıyla ünlü tarihi köyü ve Türk-Polonya dostluğunun yüz yıllardır simgesi olan Polonezköy için, “Dostluk ve komşuluk hikâyemizin başlangıcı” diye bahsetti.

 “HEPSİ GERÇEK BİRER BEYKOZLU”

Başkan Murat Aydın, sosyal medya platformu Twitter hesabından, “Hepsi gerçek birer Beykozlu olan Polonya asıllı komşularımızla 180 yıldır aynı topraklarda huzur içinde yaşıyoruz. Dostluk ve komşuluk hikâyemizin başlangıcı; Polonezköy’ün kuruluşunun 180. yıl dönümü kutlu olsun.” dedi.

POLONEZKÖY’ÜN TARİHİ

1831 yılında Polonya’da bastırılan ayaklanma sonrasında çok sayıda Polonyalı siyasi Fransa ve Osmanlı İmparatorluğuna sığınır. 

Köy, 1842 yılında Polonya devletinin, komşuları Avusturya, Rusya ve Prusya tarafından bölünerek işgal edilmesi sonrasında, Polonya’nın parçalanmasını kabul etmeyen Osmanlı İmparatorluğu tarafından verilen destek ile beraber bu alanda kurulmuş.

Köyün ilk sakinleri olan Katolik Lazarist din adamlarının daha sonra köyü terk etmesi ile birlikte artık Polonyalı göçmenler burada yaşamaya başlar.

Köyü kendi kültürleri çerçevesinde imar eden, evler ve bahçeler kuran ve buradaki verimsiz toprakları sürerek tarım yapmaya başlayan Polonyalılara sonrasında Sultan Abdülmecit tarafından vergi muafiyeti getirilir ve buraya yerleşen halk bir daha ülkelerine dönmezler.

1881 yılında Prens Adam Czartoryski tarafından satın alınan bu topraklara ve bu Polonya köyüne ilk olarak Adam’ın Tarlası manasına gelen Adampol adı verilir. Sonrasında ise Polonez Karyesi adını alır. Devlet burada yaşayan mültecilere 1894 yılında vatandaşlık belgesi verir ve 1923 yılında köye Polonezköy adı verilerek etnik bir kimlik kazandırılır.

POLONEZKÖY’DEKİ GEZİ ROTALARI İÇİN TIKLAYINIZ  

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.