Beykoz’un yüzde 60’ı İBB’den çözüm bekliyor!

Beykoz’un yüzde 60’ı İBB’den çözüm bekliyor!

Beykoz’da Öngörünüm, Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde yaşayan ilçe nüfusunun yüzde 60’ı, planlamada yetki ve sorumluluk sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) üç yıldır imar sorununa dair bir adım atmasını bekliyor.

Beykoz’un kangren olmuş sorunlarının başında gelen imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm konuları, gerek vatandaşlar arasında gerekse İBB ve Beykoz Belediye Meclisi’nde en çok tartışılan konuların başında geliyor.

PLAN SORUMLULUĞU İBB’DE 

Beykoz’da Öngürünüm, Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde kalan, Paşabahçe, Gümüşsuyu, Anadolu Kavağı, Poyrazköy, Anadolu Feneri, Göksu, Anadolu Hisarı, Kanlıca, Çubuklu, İncirköy, Merkez, Yalıköy, Kavacık, Göztepe, Yenimahalle, Çiğdem, Soğuksu, Ortaçeşme, Çamlıbahçe ve Tokatköy Mahallesi’nin imar planları yasa gereği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisindedir.

150 BİN BEYKOZLU İBB’NİN ADIM ATMASINI BEKLİYOR

İlçe nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan 20 mahallede yaşayan 150 bin civarındaki Beykozlu, imar planlarının yapımında yetkili ve sorumlu mercii olan İBB’den 3 yıldır sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyor.

2018’DE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLMİŞTİ

İBB sorumluluğunda olan Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi imar planları 2018 yılı AK Parti belediyeciliği döneminde 3 etap halinde İBB meclisinde oy birliği ile onaylanmıştı.

2018’de kabul edilen etap planlarının itirazları ise 2019 sonrası CHP’li İBB döneminde, CHP ve İYİ Parti’nin ret oylarına rağmen AK Parti ve MHP grubunun evet oylarıyla ile kabul edilmişti.

BEYKOZ PLANLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURULAMADI

2019’da CHP yönetimine geçen İBB’nin döneminde tamamlanması beklenen imar planları, CHP ve ortaklarının ret oyları, mahkemenin yürütmeyi durdurması ve iptal istemiyle seri bir şekilde açılan itiraz davalarıyla üç yıldır çözüme kavuşturulamadı.

İMAMOĞLU BEYKOZ’U 3 YIL SONRA HATIRLADI

Seçim döneminde, “Beykoz’u, Beykozluya teslim etmek için geliyoruz” diyen İmamoğlu, 3 yıl sonra ilk defa geçtiğimiz haftalarda Beykoz’a geldi.

"Her şey çok güzel olacak" sloganını kullanarak hizmetten ziyade reklam ve algıyı önceleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ziyaretinde 20 mahallenin imar planlarından hiç bahsetmemesi kamuoyunun dikkatini çekti.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İBB’DE

Beykoz’da 150 bin civarındaki kişiyi ilgilendiren imar sorununu çözecek olan İBB’nin CHP’li meclis üyeleri ise hizmete odaklanmak yerine planların iptali için dava açıyor.

Pek çok imar planlarına ret otu veren CHP yönetimindeki İBB meclis üyelerinin Beykoz’daki imar sorununa dair ne gibi projeler ürettiği merak ediliyor.

İBB BEYKOZ’A YUTULAN SÖZLER UNUTULAN VAATLER BIRAKTI

Her fırsatta “Engelleniyorum" yalanına sarılan CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerden sonra Beykoz’a yutulan sözler unutulan vaatler bıraktı.

İlçe sakinleri ise İBB yönetiminin üç yıldır Beykoz’a herhangi bir yatırım yapmaması, hizmet üretmemesi ve yetkili olduğu mahallelerde imar planlarıyla ilgili bir adım atmamasından dolayı dert yanıyor.

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Yasin Er

  4 seçimdir beykoza imar verme sözü vererek bu akıllanmaz beykoz halkı size oy verdi belki bu sefer yaparlar diye. 3 dönem hortlayası geberik başkan söz verdi yapmadı, güya murat aydın kurtarıcı gibi geldiniz söz verdiniz ama şimdi topu ibb'ye atıyorsunuz. 17 yıldır ibb kimdeydi neden yapmadınız ,imamoğlu engelleniyorum diyor bahane uyduruyor diyorduk şimdi sizde ibb yapmıyor diyerek bahane uyduruyorsunuz. Kara bıyıklı çevre bakanı martta hersey cikacak diye basın toplantisi yapmişti. Eğer ki bu secimde de beykoza imar vereceğiz derlerse meydan da onlara kufur etmeyen beykoz halkı serefsizdir, onlara oy veren serefsizdir

 • Abdullah Öğretici

  1994 den 2019 a kadar İBB Ak partinin elinde idi.Tam 25 sene dile kolay.25 sene sen imar planını çıkartma ondan sonra Chp ye kabahat bul.Chp zaten şimdiye kadar halk için ne yapmış ki şimdi imamoğlundan medet bekliyoruz.Maalesef Siyasi partilerin hepsi kendi rantlari için uğraşıyor..

 • Aydın

  Şimdiye kadar buyukşehir kimdeydi allah aşkına bide yalan haber yapmasanız yada yandaş olmasanız yeter valla hangi parti olursa olsun hepside beykoza çözüm bulamadılar riva olsun ama villalar yapılıyor oralarda sıkıntı yok dimi rantçı olmuş hepsi allah görüyor

 • Sabriye Hasanusta

  Imamoğlu 3 sene sonra hatırladı da daha önce neden kimsenin aklına gelmedik peki yıllarca Beykozluyu tapu verme vaadiyle ayakta uyuttular hala da devam ediyorlar şimdide işgalcisiniz diyerek kentsel dönüşüme zorluyorlar kimse kendini temize çekmeye çalışmasın kurt kışı geçirir ama çektiği ayazı unutmaz

 • Recep

  Ben Cubuklu da ikamet ediyorum deprem oldukdan sonramı bize gelecekler imar konusunu hemen haledilmesi lazım yolsa depremde evin altından bizleri çikarırsınız saygılar sevgiler selamlar bizden

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.