Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Yöre Dernekleri uyuşturucuya topyekûn savaş açtı

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, uyuşturucu ile topyekün mücadelede ilk adımını, yöre dernek başkanları ve yöneticileriyle birlikte attı.

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, uyuşturucu ile topyekün savaşın ilk adımını,…

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, uyuşturucu ile topyekün mücadelede ilk adımını, yöre dernek başkanları ve yöneticileriyle birlikte attı.

Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, uyuşturucu ile topyekün savaşın ilk adımını, Narkotik Büro Madde Bağımlılığı Ekiplerince yöre dernek başkanı ve yönetim kurulu üyelerine verilen madde bağımlılığına karşı bilinçlendirmeye yönelik seminerle attı.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere; Dernekler Birliği Dönem Başkanı Fatih Yılmaz, Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz, Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş, Kars-Ardahan Dernek Başkanı Metin Yıldız, Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun, Kas-Der Başkanı Süleyman Çalık, Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik, Rizeliler Dernek Başkanı Haydar Çelik, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Sivaslılar Dernek Başkanı Özer Güneş, Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Şinasi Ata, Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, Ordulular Dernek Başkanı Özkan Ayduğan, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve bazı muhtarlar ile dernek üyeleri katıldı.

Fatih Yılmaz: Alışkanlıklarla mücadelede aile büyük önem taşıyor!

Açılış konuşması gerçekleştiren Dernekler Birliği Dönem Başkanı Fatih Yılmaz, Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği çatısı altında bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği, uyuştucu ile topyekün savaş adımınının ilk adımını atmış bulunmakta. Bizler; muhtarlarla, spor kulüpleriyle, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile birlikte Beykoz’da kötü alışkanlıklara karşı topyekün savaş başlattık. Bunun da ilk adımını bu akşam Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin bilinçlendirilmesi ile attık. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayata hazırlanmasında suç unsurları ve kötü alışkanlıklarla mücadelede aile büyük önem taşıyor. Bu nedenle bizim hedef kitlemiz, aile. Derneklerimizin bulunduğu bölgelerde ve üyelerimiz arasında madde bağımlılığı ile topyekün mücadele ederek, bu gençlerimizi yeniden hayata kazandırmak, tedaviye yönlendirmek, onlara manevi destek sağlamak  için bu çalışmayı başlatmış bulunuyoruz…İnşallah burada başlattığımız bu kampanya daha genişleyerek, her kesime ulaşacak”.

Mehmet Özgür Zobar: Bir taneden bir şey olmaz

Fatih Yılmaz’ın konuşmasının ardından sözü Narkotik Büro Madde Bağımlılığıyla Mücadele Polisi Mehmet Özgür Zobar, madde bağımlılığını, bireye ve çevresine etkilerini, tedavi yöntemlerini sunum eşliğinde anlattı.

Video, animasyon tarzı görsel malzemelerle de sunumu etkileyici kılan Zobar, seçimlerin hayata yön verdiğini vurgularak, madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolunun ‘Hiç başlamamak’ olduğunu söyledi. Mehmet Özgür Zobar, konuşmasında gençlere seslenerek; “Madde kullanımı ile aydınlık yarınlarımızı karartmalayalım. Gençlerin hepsi kendi hayatının birer ressamı. Maddenin gelip geçici iyi olma haline lütfen aldanmayalım. Bu maddelerin bireye fizyolojik, biyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkileri var. Beyni etkiler ve beynin iflası sonucunda ölüm gerçekleşir. Aileler, çocuklarına gereken ilgiyi ve hassasiyeti bu konuda göstermelidir” şeklinde konuştu.

Bağımlılığın, ‘Bir taneden bir şey olmaz’ mantığı ile başladığını fakat, bunun sürece bağlı olarak geliştiğini söyleyen Öztürk, arkadaş ortamından kopmak istemeyen, grubun baskısına ‘hayır’ diyemeyen gençlerin, madde bağımlılığı konusunda daha fazla risk taşıdığını ifade etti.

Madde kullanımına iten sebeplerin en başında ‘merak duygusunun’ geldiğinin altını çizen Öztürk, madde kullanıcılarının tedaviye yönelmesi gerektiğini söyleyerek, bu sürecinde uzun bir tedavi süreci olduğuna dikkat çekti. Öztürk, son olarak konuşmasında bağımlılık maddelerini de ayrı ayrı tanıtarak, kullanan herkes için bağımlılığın gelişme riskinin eşit olduğunu vurguladı.

Yaklaşık 2 saat süren seminer soru cevap ile sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı