Beykoz'da 180 dönüm arazi üzerine dev plato

Kut'ül Amare dizisi için Beykoz Riva'da 180 dönüm arazi üzerine dev plato kuruldu.
  • 10.10.2017 00:00:00

Kut’ül Amare dizisi için Beykoz Riva’da 180 dönüm arazi üzerine dev plato kuruldu.

Kut’ül Amare için geri sayım başladı. Ön hazırlığı iki yıl önce başlayan dizide Kut’ül Amare şehrinden kullanılacak mekanlar, aslına uygun olarak yapıldı. 3 sezon olarak planlanan dizi için Beykoz Riva’da 180 dönüm arazi üzerine dev plato kuruldu. Dizi için ayrıca 250 çadır, 30 top ve 240 tüfek imal edildi.

Dizinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ, ‘Üç sezonluk bir iş planladık. Birinci sezonda ?Mehmetçik-Kut’ül Amare’yi, ikincisinde ?Mehmetçik-Seydi Beşir’i, üçüncüde ?Mehmetçik-Milli Mücadele’yi çekeceğiz. 1914 yılında başlayıp 1916 sonuna kadar 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na uzanan süreci anlatacağız bu dizide. Mehmetçik’in ilk sezonunda gönüllülerden oluşan 700 kişilik Osmanlı Taburu’nun seçmeleriyle başlayacak dizi. Osmanlı Taburu’na girmeye hevesli üniversite öğrencisi Mehmet (İsmail Ege Şaşmaz), elemeleri geçer. Bunun mutluluğuyla dolaşırken Mehmet, Osmanlı Taburu’nu savaşa hazırlayan komutan Süleyman Askeri (Kaan Taşaner) ile İngiliz casus P. Cux (İlker Aksum) arasında çarşıda çıkan çatışmada yaralanır. Mehmet, kırılan ve kangren olan ayağına rağmen gizlice kaçak olarak biner Osmanlı Taburu’nu Bağdat’a götürecek trene. Mehmet’in rüyasında gördüğü Arap aşiretinden Zeynep’le karşılaşır bu yolculukta‘ sözleriyle diziyi anlattı.

Aksiyon oyuncuları üç aydır eğitimde

Dizide askerleri oynayacak aksiyon oyuncularını özel olarak seçtiklerini anlatan yapımcı Mehmet Bozdağ, ?Bu amaçla 40 oyuncuyu kadrolu olarak işe aldık. 60 civarında atla birlikte üç aydır profesyonel aksiyon hocaları tarafından gece-gündüz demeden eğitim veriliyor arazide? dedi.

Kut’ül Amare dizisinin kadrosuna alınan aksiyon oyuncularının yüzde 70’i üniversite ve beden eğitimi mezunu. Oyuncuların okuma provalarının sürdüğünü vurgulayan yönetmen Mustafa Şevki Doğan ise dizinin çekimlerine bir haftaya kadar başlayacaklarını söyledi.

250 çadır, 30 top ve 240 tüfek imal edildi

Riva’daki plato için beş kilometre yol yapan şirket, diktirdiği 250 çadırı, güneş ve yağmurun eskitmemesi için geçici olarak buraya kurdu. Yakında çöl sahnelerinin çekileceği Adapazarı, Kefken veya Konya’ya gidecek bu çadırların hepsi…

Dizide İngiliz ve Türk askerlerinin giyeceği aslına uygun binlerce kostüm dikildi. 120 İngiliz ve 120 Osmanlı tüfeği yaptıran Bozdağ Film, Kut’ül Amare’nin Dicle üzerindeki rıhtımını da Riva’ya kurdu.

İlgili Haberler

Beykoz 1908 lideri devirdi
  • 20.03.2023 00:00:00