Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da antikor testleri başladı! İşte detaylar!

Sağlık Bakanlığı’nın kademeli olarak ülke genelinde gerçekleştireceği antikor tarama testleri için hane ziyaretleri Beykoz’da da başladı.

Sağlık Bakanlığı'nın kademeli olarak ülke genelinde gerçekleştireceği antikor tarama testleri için hane ziyaretleri Beykoz'da da başladı. Beykoz'daki çalışmaların, 20 Haziran'a kadar sonuçlanması hedefleniyor.

BEYKOZ’DA 133 HANEDE TEST UYGULANACAK 

Sağlık Bakanlığı’nın bu hafta başlattığı ‘Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Hastalığı Seroprevalans Araştırması’ için, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ülke genelinde rastgele belirlediği 153 bin 577 hane, filyasyon ekipleri tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Beykoz’da da rastgele belirlenen 133 haneden bir kişiye antikor ve PCR testi uygulanacak. Araştırma sayesinde ilçede hastalık prevalansı (görülme sıklığı), geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik hastalık düzeyi saptanacak.

galeri beykoz da antikor testleri basladi iste detaylar 3029

ARAŞTIRMA TÜM YAŞ GRUPLARINI KAPSIYOR

Taramalarda vatandaşlardan antikor testi için kan, PCR testi içinse sürüntü örneği alınacak ve her iki örnek birlikte değerlendirilerek bireylerin asemptomatik olarak Kovid-19 geçirip geçirmediği tespit edilecek. Araştırma tüm yaş gruplarını kapsıyor. Beykoz’da 133 asıl hanenin yanı sıra, her hane için numune vermeyi reddetme durumu için ikişer tane yedek hane de belirlendi.

BAĞIŞIKLIK ORANI 20 HAZİRAN'DA NETLEŞECEK 

Kovid pozitif vaka ve temaslılarının takibini sürdüren filyasyon ekibi, TÜİK'in Beykoz için belirlediği 133 haneyi tek tek ziyaret ederek, örnekler toplamaya başladı. Örneklerin toplanması için hedef süre ise 5 ila 12 gün. 12 gün içinde örnek toplama işlemi bitirilecek ve numuneler peyderpey Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarı ve Kovid Tanı Merkezi'ne gönderilerek çalışılacak. Numune sonuçlarının 20 Haziran'a kadar alınması hedefleniyor. Böylece Beykoz'un Kovid'e karşı bağışıklık oranı ortaya çıkmış olacak.

galeri beykoz da antikor testleri basladi iste detaylar 9480

ANTİKOR TESTİ NEDİR?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüsler gibi yabancı bir patojene maruz kaldıklarında, vücutta kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar. Bu proteinler, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta daha fazla yayılmasını engeller. Antikor ya da seroloji testi, vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakıyor. Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle corona virüsü geçirdiğini gösteriyor.

ANTİKOR NEDİR?

Bağışan ya da antikor, çok hücreli hayvansal organizmaların bağışıklık sistemi tarafından kendi organizmalarına ait olmayan organik yapılara karşı geliştirilen glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir.

Powered by Froala Editor

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı