Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da CHP klasiği! 25 bin vatandaş mağdur!

Beykoz’da yaklaşık 25 bin kişiyi kapsayan düzenlemenin iptali tedirginliğe neden oldu. Vatandaşların tepkiler gün geçtikçe artıyor.

Beykoz’da yaklaşık 25 bin kişiyi kapsayan düzenlemenin iptali tedirginliğe neden oldu. Vatandaşların tepkiler gün geçtikçe artıyor. 

İmar Barışı yasasının Boğaziçi Öngörünüm bölgesini kapsayan düzenleme CHP’nin istemiyle Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edildi. Beykoz'da İmar Barışı için başvuruda bulunan yaklaşık 25 bin vatandaşın haklarının ne olacağı kafaları karıştırırken, mülkiyet hakkına kavuşamayan yapıların uzun vadede yıkılacağına dair tedirginlik yaşanıyor.

BEYKOZ’DA 25 BİN VATANDAŞ MAĞDUR

Beykoz’da uzun yıllardır yasal sıkıntılar nedeniyle imar planına bağlanamayan veya mülkiyet sorunları yaşayan yapılara, yasalara uygun hale getirilmesini sağlayan İmar Barışı yasasının Boğaziçi Öngörünüm bölgesini kapsayan düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. CHP’nin istemiyle iptal edilen yasa ile Beykoz’da yaklaş 8 bin 300 hanede yaşayan 25 bin vatandaşın mağduriyet yaşaması bekleniyor.

TEDİRGİNLİK YAŞANIYOR

İmar Barışı için başvuruda bulunan vatandaşların haklarının ne olacağı kafaları karıştırırken, mülkiyet hakkına kavuşamayan yapıların uzun vadede yıkılacağına dair tedirginlik yaşanıyor. Bir asır önceden beri çalışmak için Türkiye’nin değişik illerinden gelen Beykozlular, yolun, suyun, elektriğin, kamu kurumlarının olmadığı dönemde barınmak için yaptıkları evlerin bir türlü yasal hale getirilmemesi nedeniyle tepki gösteriyor.

TÜM İZİNLER VE HAKLAR İPTAL EDİLİYOR

Hukukçulara göre, İmar Barışının 12 mahallede iptal edilmesiyle birlikte, belediye ve Hazine parsellerinin vatandaşa satışları durdurularak tapu alması engelleniyor. Vatandaşlar, imar barışındaki ikinci aşamada yapılacak olan kat mülkiyetine geçişi yapamayacak. Binaların basit onarım, bakım, tamir izni verilmeyecek. Doğal gaz, elektrik, su bağlatma izni iptal edilecek. Binalara ait yıkım kararları ve para cezaları bugüne kadar Yapı Kayıt Belgesi ile kaldırılmıştı, bugünden sonra artık bu yıkım kararları ile para cezaları iptal edilemeyecek. Ayrıca bugünlerde çıkması beklenen Yapı Kayıt Belgesi alan binaların güçlendirme yapmalarıyla ilgili genelgeden de faydalandırılmayacak. Ayrıca para yatıran vatandaşların hak kaybına uğrayacağı da ifade ediliyor.

CHP İLE TARİH TEKERRÜR ETTİ

CHP’nin yaptığı başvuruyla iptal edilen imar barışı yıllar evvel SHP’nin itirazıyla iptal edilen tapu tahsis belgelerini de akla getirdi. 1984 yılında başbakan Turgut Özal döneminde çıkarılan verilen tapuların dönemin SHP Lideri Erdal İnönü tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülerek iptal ettirilen tapu tahsis belgeleri vatandaşların elinde kaldı. Aradan geçen yıllar içinde bir kez daha, vatandaşların nesillerdir üzerinde oturdukları yapıların sahibi olmasını sağlayan yasal düzenleme için adım atıldı. Ancak bu kez de CHP, düzenlemeyi AYM’ye götürerek iptal etti. Ancak, CHP düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. O başvuruda karar yaklaşık 2 yıl sonra çıktı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, düzenlemenin oy birliğiyle iptaline karar verdi. AYM kararının gerekçesi daha sonra açıklanacak. 

HASAN ZAYIF: ÇÖZÜME NEDEN ENGEL OLUYORSUNUZ

1961 yılından beri Gümüşsuyu Mahallesi'nde oturan Hasan Zayıf, “Paşabahçe cam sanayi, Tekel Rakı Fabrikası ve Sümerbank Derim Kundura Fabrikası’nda çalışmak üzere Beykoz’da hiçbir şey yokken gelen insanlar başlarını sokmak için bir ev yaptılar. O zaman bu sorun çözülseydi, şuanda bu çarpık yapılaşma olmayacaktı. Bir şey yapmıyorsun yapana neden engel oluyorsun” diye konuştu. 

İPTAL EDİLMESEYDİ HERKES TAPUSUNU ALACAKTI 

Turgut Özal ve arkadaşlarının verdiği tapu tahsis belgelerine imar planı yapılma şerhi konulduğunu belirten Zayıf, “Buradaki işçiler yıllar önce Anadolu’dan geldi. Fabrikalarda çalışmaya başladı. Kendi imkânlarıyla gecekondu yaptılar. O zaman belediye, devlet yoktu.  O yıllarda su yok yol yok. Tapu tahsis belgeleri Erdal İnönü tarafından iptal edildi. Eğer iptal edilmeseydi herkes tapusunu alacaktı. O zaman imar planı yapılsaydı bugün Beykoz böyle olmazdı. Şimdi de İmar barışı yasası iptal edildi. CHP’nin bu ülkede diktiği bir ağaç yok. Atatürk’ün partisiyim diye geçiniyorlar. Atatürk sağ olsaydı hepsini kurşuna dizerdi.  Bir şey yapmıyorsun yapılana niye engel oluyorsun. Zamanında devlet öncülük yapsaydı, imar planlarını yapsaydı bugün çarpık yapılaşma olmazdı. Bu insanlar bu ülkenin vatandaşı değil mi. Bu konuda çözüm sunmuyorlar, çözüme de karşı çıkıyorlar” dedi.

Powered by Froala Editor

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı