Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da elektrik kesintileri minimuma indirilecek!

ENERJİSA tarafından 8 milyon 500 bin TL yatırım planlanan Beykoz'da elektrik kesintileri minimuma indirilecek.

Beykoz Güncel Haber sizin için sordu. Enerjisa Kurumsal İletişim Müdürlüğü cevapladı. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş…

ENERJİSA tarafından 8 milyon 500 bin TL yatırım planlanan Beykoz’da elektrik kesintileri minimuma indirilecek.

Beykoz Güncel Haber sizin için sordu. Enerjisa Kurumsal İletişim Müdürlüğü cevapladı. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) tarafından ilçe genelinde yapılan kesintiler nedeniyle Beykoz halkı tarafından her geçen gün tepkilerin artmasına neden oldu. Beykoz Güncel Haber, özellikle aşırı sıcak yaz aylarında veya çok yağışlı kış günlerinde yaşanan elektrik kesintileri ve trafo arızalı ile ilgili Beykoz halkı tarafından gazetemize yapılan şikayetler üzerine harekete geçti.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) ve ENERJİSA yetkilileri ile görüşen Beykoz Güncel Haber, Beykoz halkının genelinin ilgilendiren soruları sizler için sordu. 2016 yılı bütçesinden toplam 8 milyon 500 bin TL yatırım planlanan Beykoz’da, Ana İndirici Trafo Merkezleri ile hat uzunlukları kısaltılarak kısmen yer altına alınacak ve böylelikle kesintiler minimuma indirilecek.

Enerjisa Kurumsal İletişim Müdürlüğü tarafından sorularımıza verilen cevaplar şöyle;

1. Özellikle aşırı sıcak yaz aylarında veya çok yağışlı kış günlerinde yaşanan elektrik kesintileri ve trafo arızalı ile ilgili  ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz? Bu tür sıkıntıların önüne geçmek için alt yapı güçlendirme çalışmanız var mı?

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş olarak, bölgemizde enerji talebinin karşılanması, elektrik şebekesinin daha modern ve sorunsuz bir yapıya kavuşması için bakım ve yatırım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2015 yılı içerisinde bölgede 50 kilometre uzunluğunda Yüksek Gerilim Hat bakımı ve tüm trafo merkezlerimizin rutin bakımları gerçekleştirilmiştir.Çubuklu, Karlıtepe, Riva, Çavuşbaşı, Görele, Baklacı, Kavacık, Acarlar, Yeni Mahalle, Yalıköy, Necip Fazıl, Sırapınar, Anadolu Kavağı, Yuşa, Örnekköy, Çiğdem, Rüzgarlıbahçe, Paşabahçe, Tokatköy ve Beykoz’a bağlı diğer mahallerde Trafo merkezi, Alçak Gerilim ve Yüksek Gerilim Kablo ve Havai Hat tesisleri için 2016 yılı bütçesinden toplam 8 milyon 500 bin TL yatırım planlanmış ve çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Mahallesi’nde çevre mahallerinin elektrik sistemini destekleyecek Yüksek Gerilim kablo tesisi çalışmalarımız devam etmektedir.

Şebekeyi mümkün olan en modern ve sağlıklı yapıya kavuşturmak için operasyon ve yatırım çalışmalarımız devam ederken, İstanbul Anadolu Yakası’nda 119 ana dağıtım merkezini izleyerek uzaktan kumanda edebilecek SCADA sistemi çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyoruz. Kontrol ve Veri Toplama Sistemi SCADA ile elektrik dağıtım sistemi uzaktan izlenerek anlık olarak takip ve kontrol edilip, orta gerilim elektrik şebekesindeki kesintilerden anında haberdar olunarak mümkün olan yerlerde alternatif kanallardan enerji verilebilecek ve arızlara en kısa sürede müdahale edilebilecek.

2. Beykoz’un köyleri başta olmak üzere Kavacık/ Rüzgarlıbahçe gibi merkezi yerler dahil Beykoz genelinde bu kadar sık yaşanan elektrik kesintisin nedeni nedir?

Elektrik şebekesi üzerinde yaşanan kesintileri iki ana başlık altında inceleyebiliriz.

Planlı elektrik kesintileri: Şebeke üzerinde yapılacak olan bakım, iyileştirme ve yenileme çalışmaları nedeniyle, çalışmalar esnasında can ve mal güvenliği risklerini ortadan kaldırmak amacıyla, işlem yapılacak bölgenin planlı bir şekilde enerjisinin belli bir dönem için kesilmesi gerekmektedir. Bu kesintilerden 48 saat öncesinde, web sitemiz, çağrı merkezimiz ve basın kuruluşları kanalıyla kamuoyunu bilgilendirmekteyiz.

Arıza kaynaklı kesintiler: Elektrik şebekesi genel itibariyle yeraltı ve yerüstü (havai) nakil hatlarından oluşmaktadır. Bu hatlar üzerinde, hava muhalefeti, üçüncü şahıslar tarafından yapılan kazı çalışmalarında verilen hasarlar ve dışarıdan iznimiz dışında yapılan müdahaleler gibi nedenlerle arızalar oluşabilmektedir. Bu arızalar, tespit edilmesinin ardından ekiplerimiz tarafından en kısa sürede giderilmektedir. Arıza sayısının azaltılmasına yönelik ve yasal yükümlülüğümüz gereğince yapılan trafo merkezi bakımları sırasında İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına uygun olarak her trafo merkezi için gerekli bakim seviyesine göre bir kaç saatlik enerji kesintisi yapılmaktadır. 

Çavuşbaşı başta olmak üzere Beykoz’un mahallelerine büyük çoğunluğu yerüstü (havai) nakil hatlarından oluşmaktadır. Yukarıda bahsedildiği üzere, Cumhuriyet ve Kavacık mahallelerinde tesis edilecek Ana İndirici Trafo Merkezleri ile hat uzunlukları kısaltılarak kısmen yer altına alınacak ve böylelikle kesintiler minimuma indirilecektir.

3. Çavuşbaşı bölgesi başta olmak üzere yine birçok noktada sokak lambası eksiklikleri/arızaları ile ilgili şikayetler var. Bu konuda sizlere de gelen şikayetler var mıdır? Var ise çözüm konusunda ne tür adımlar atmayı düşünüyorsunuz? Beykoz’da firmanızın mahalle mahalle 2016 eksik sokak lambası hedefi nedir?

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak, sorumluluk alanımızda bulunan sokak ve cadde aydınlatmalarına yönelik planlı ve periyodik bakımlar yürütülmektedir. Bu çalışmalar esnasında tespit edilen arızalı armatürlerin tamamı faal duruma getirilmektedir. Tarafımıza ulaşan münferit arızalar bu bakımlar esnasında giderilmektedir. Geniş kapsamlı aydınlatma arızalarına ise aynı gün içerisinde müdahale edilmektedir.

Ocak 2016 tarihi itibariyle şirketimiz çağrı merkezine aydınlatmayla ilgili olarak yaklaşık 300 adedi Çavuşbaşı bölgesinde olmak üzere tüm Beykoz ilçesinden toplam 1.786 ihbar ulaştırılmıştır. Ekiplerimiz tarafından tüm arızalar giderilmiştir.

4. Beykoz genelinde elektrik direklerinin tamamının yer altına alınması ile ilgili hedefiniz nedir?

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bölgemizde enerji taleplerinin karşılanması, şebekenin iyileştirilmesi ve ekonomik ömrünü tamamlamış şebeke ekipmanlarının yenilenmesi ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

2016 yılı yatırım programında Görele, Baklacı ve Çiğdem mahalleri başta olmak üzere ilçe genelinde kısmi yeraltına alma çalışmaları devam etmektedir.  

Yeni aydınlatma yatırımlarında, yatırım planının hayata geçirilmesi için şebekenin öncelikleri, bölgenin ihtiyaçları paralelinde belirlenmekte ve buna uygun şekilde tesis çalışmaları yapılmaktadır. Bir yatırım projesinin hayata geçirilmesi için mevzuatta tanımlı olan süreçlerin tamamlanması gerekmektedir. Aydınlatma projeleri, Aydınlatma Komisyonunda alınacak uygunluk kararlarına sonrasında TEDAŞ onay süreci neticesinde yapılmaktadır.

5. Son dönemde elektrik faturaların yüksek gelmesi ile alakalı çeşitli spekülasyonlar konuşuluyor. Özellikle kayıp-kaçak bedellerinin yansıtılması gibi. Bunlar doğru mudur?

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende ve Satış A.Ş. olarak,  düzenlemeye ve denetlemeye tabi bir sektörde faaliyet göstermemiz nedeniyle, yasal mevzuat hükümlerine aykırı bir işlem yapmamız söz konusu değildir.

Elektrik faturaları ile ilgili bilgilendirme EPDK Kurum internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmış ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

6. Beykoz’da dağıtılan elektriğin birim fiyatı nedir? Vatandaş gelen elektrik faturasında eksiklik veya fazlalık olduğunu nasıl bir yöntemle anlayabilir? Bu konuda pratik bir öneriniz var mı?

EPDK tarafından açıklanan tarifeler ulusal kapsamda olup tüm illerde aynı şekilde uygulanmaktadır. Ulusal tarife üzerinden elektrik alan müşteriler www.epdk.org.tr adresinden fatura tutarlarını kontrol edebilir.

7. Halkımıza idareli elektrik kullanımı ile ilgili ne tür pratik öneriler sunabilirsiniz?

Tek zamanlı ve çok zamanlı olarak iki ayrı tarife seçeneğimiz mevcuttur. Tek zamanlı tarifede;  elektrik tüketimi günün her saatinde aynı birim fiyat üzerinden hesaplanır. Tek zamanlı tarife kullanımında tüketimin hangi zaman diliminde yapıldığı, fatura tutarını etkilemez.

Çok zamanlı tarifede elektrik tüketimi ancak elektronik sayacın varlığı ile ölçülebilir. Elektrik tüketimi günün 06:00-17:00, 17:00-22:00, 22:00-06:00 zaman aralıklarında 3 ayrı birim fiyat üzerinden hesaplanır. Kullanım alışkanlıklarına göre, enerji tüketiminizi birim fiyatlarının daha ucuz olduğu gündüz ve gece zaman aralıklarına kaydırılabilirse, tek zamanlı tarifeye göre daha avantajlıdır.

Ancak çok zamanlı tarife kullanırken elektrik tüketimi birim fiyatların daha ucuz olduğu gündüz ve gece zaman aralıklarına kaydırılamıyorsa, tek zamanlı tarifeye göre daha dezavantajlı olabilir.

Bu nedenle, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarına göre kendileri için en uygun tarife tipini belirlemeleri çok önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı