Beykoz'da Evet oylarının en az 80 bini AK Partiye ait

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan 16 Nisan referandum sonuçlarını değerlendirdi.
  • 26.04.2017 00:00:00

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan 16 Nisan referandum sonuçlarını değerlendirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 16 Nisan referandum sürecini ve alınan sonucu değerlendirmek üzere Beykoz’da görev yapan yerel basın temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Gürkan yapmış olduğu açıklamada ?Sandıktan çıkan 86 bin 718 evet oyunun en az 80 bini AK Partiye aittir? diyerek Beykoz’da alabilecekleri en fazla oyun 90 bin olduğunu söyledi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker, SKM Başkanı Tuncer Dede, Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Zafer Aslan ve Gençlik Kolları Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Oğuzhan Yıldız ile yerel basın temsilcileri katıldı.

16 Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halkoylamasının sonuçlarının değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasını Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Zafer Aslan gerçekleştirdi. Referandum sürecinde yapılan çalışmaları kamuoyuna aktarılmasında emeği geçen basın mensuplarına teşekkür eden Zafer Aslan’ın ardından SKM Başkanı Tuncer Dede kazasız belasız tamamlanan referandumdan başarılı bir şekilde çıktıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Bugüne kadarki en zor seçimlerden biriydi

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan da referandum sürecini ve alınan sonucu şu sözlerle değerlendirdi; Türkiye’de %51.4, Beykoz’da ise %53.1 Evet oyu ile yeni sistem yürürlüğe girecek.  Bugüne kadar AK Parti’de gördüğüm 12 seçimin tamamında yer aldım. 3 ünde ilçe başkanlığı, 6’sında ise SKM başkanlığı yaptım. Bugüne kadar gördüğüm en zor seçimlerden birine şahit olduk.
Bu referandumun  en önemli göstergesi yüzde 86’ya varan katılım oranıdır. Buda şunu gösteriyor; hiçbir şeyin farkında olmadığı söylenen, eğitim seviyesi düşük denilen milletimiz bu tür saçma sapan fikirleri çürüten bir duruş gösterdi.  Milletimiz bu duruş ile iradeden ne anladığını güzel bir şekilde gösterdi. Halkın sandıkta verdiği karar en doğru karardır ve başımızın tacıdır. Millet istediğimize yakın oy verdiğinde iradeden bahsedip kötü verdiğinde bidon kafalı olmaz. 

Hedefi AK Parti ve MHP oylarının toplamı belirledi

Referandum sonuçları baştan aşağı analiz edildi. 7 Haziran seçimleri ile AK Parti kendi özel eleştirisini yapmaya başladı. Bu da konuşulduğu gibi lidere körü körüne bağlanılmadığını gösterir. Beykoz özelinde 86 bin 718 evet oyu çıktı. Seçim öncesi yüzde 65 oy hedefi koyduk. AK Parti ve MHP’nin geçtiğimiz seçimlerde aldığı oyu baz alarak bu hedefi açıkladık. Bu oy oranı ortadayken hedefi %55 koyamazdık.

MHP seçmeninin desteği sandığa pek yansımadı

Sandık sandık mahalle mahalle sonuçları değerlendirdik. Alınan 86 bin Evet oyun minimum 80 bini  AK Parti oyudur.  Bizimle birlikte hareket eden MHP ile sürekli irtibatlı olduk. Sağolsunlar onlarda ellerinden geleni yapmaya çalıştılar ama İstanbul gibi büyük şehirlerde MHP seçmeninin desteği sandığa pek yansımadı. Tabiki başka etkenler de var. 15 Temmuz kalkışması sonrasında oluşan mağduriyetlerden bir çok kişi oy kullanmadı yada Hayır oyu verdi. Beykoz’da sandığa gitmeyen çok küçükte olsa bir seçmen kitlesi var. Bunları baz alınca 88 bin 700 ak parti oyunun büyük oranını koruduğumuzu düşünüyorum.

Beykoz’da alabileceğimiz en fazla oy 90 bindir

Referandum sürecinde AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatının 40 bin üyesi tek tek arandı. Yüzde 4,8 kararsız ve hayır diyeceğini belirten bir kitle vardı. Hepsiyle tekrar tekrar görüştük, sokak sokak,  kapı  kapı gezildi. Bazı mahallelerde MHP’den destek aldık bazı yerlerde kendi seçmenimizden dahi oy alamadık ve nihayetinde 87 bin civarı oy alarak İstanbul’da 39 ilçe içinde  12. olduk.  AK Parti olarak Beykoz’da alabileceğimiz en fazla oy zaten 90 bindir.

Mayıs ayında Beykoz için önemli adımlar atılacak

40 bin üyemize tek tek teşekkür ziyareti yapacağız. Seçimden çıkmış bir teşkilat için ağır bir program olsa da bunu yapacağız. Beykoz’un önemli konularında bu yıl mayıs ayında ciddi adımlar atılacak. Belediye ile halkın diyaloğunu diri tutmak zorundayız. 

Kongreler iki bayram arasında

Beykoz’da sepetteki çürük elmalar temizleyeceğiz. Aynı tempoda koşamayan, ayak uyduramayan isimler yeri geldiğinde değişme uğrayacaktır. İnsanın olduğu terde mutlaka eksiklikler olacaktır. Kongrelerin iki bayram arasında yani Haziran sonu ile Ekim başı yapılması düşünülüyor. Normalde Kasım ayına kadar bitmesi gerekiyor ama 2018’e de kalabilir. Kesin karar Mayıs ayı içinde belli olacaktır. 

İlgili Haberler