Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da kurbanlık satışı 6 Ağustos'ta başlıyor

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın başkanlığında kurulan İlçe Kurban Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Beykozluların her yıl kurban ibadetlerini huzur ve güvenle yaptığı Çavuşbaşı Kurbankent'te hazırlıklar sürerken, İlçe Kurban Komisyonu vata

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’nın başkanlığında kurulan İlçe Kurban Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Beykozluların her yıl kurban ibadetlerini huzur ve güvenle yaptığı Çavuşbaşı Kurbankent’te hazırlıklar sürerken, İlçe Kurban Komisyonu vatandaşların ibadetlerini en güzel şekilde yerine getirebilmesi için bir dizi karar aldı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’nın başkanlığında kurulan İlçe Kurban Komisyonu’nun ilk toplantısında Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Salim Öztürk,  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ekinci, İlçe Müftü Vekili Hilmi Tezcan, İlçe Sağlık Müdürü Evren Can Yılmaz ve Türkiye Diyanet Vakfı Temsilcisi Davut Vural bir araya gelerek kurban hazırlıklarını görüştü.

Kurbanlıklar 6 Ağustos’ta geliyor

Alınan kararlara göre ilçede kurbanlık satışı 6 Ağustos tarihi itibariyle başlayacak. Kurbanlıklar ilçeye veteriner hekimler tarafından sıkı bir denetimden geçirildikten sonra alınacak. Veteriner hekimler tarafından yapılan denetimlerde veteriner sağlık raporu ve küpesi olmayan hayvanların ilçeye girişine izin verilmeyecek. Kaçak hayvan getirenler hakkında ise yasal işlem yapılacak. 

Dişi hayvanlar kurban pazarına alınmayacak

2018 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden, ülkedeki hayvan popülasyonunun kontrolü açısından dişi hayvanların kurban pazarına ve kurban kesim alanlarına kesinlikle alınmayacağını bu konuda kurbanlık hayvan satıcılarının gerekli hassasiyeti göstermelerini gerektiği ifade edildi.

İzinsiz satış ve kesim yerlerine müsaade edilmeyecek

Vatandaşların bu konuda gerekli azami hassasiyeti göstermelerini isteyen Kaymakam Ahmet Katırcı gerekli hijyeni ve çevre temizliğini sağlamayıp, komisyon izni olmadan satış yapanlar hakkında yasal işlemin yapılacağını hatırlattı.

Sıkı denetimler yapılacak

Kurbanlık hayvanların kesimlerinde resmi ve belediye veterinerleri, zabıta ekipleri ve din görevlileri işbirliğinde sıkı bir şekilde denetleneceği, hijyen ve çevre temizliği sağlanmadan ve komisyonun izni olmadan kurban kesimine izin verilmeyeceği ifade edildi.

Kesim ücreti açıklandı

İlçe Kurban Komisyonu’nun aldığı karar doğrultusunda kurban kesim ücretleri büyükbaş hayvanlar için (6 parça kesim 600 TL, Hisse parçalama 850 TL) , küçükbaş hayvanlar için ise 90 TL olarak belirlendi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.