Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da mahalleler Sarı Bisiklet ile 'hareket'lenecek

‘Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk' projesi ile Beykoz'da bisiklet mahalleli kadınların hayatına taşınacak.

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan “hareketlilik” kavramını bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlayan ETİ ve

‘Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk’ projesi ile Beykoz’da bisiklet mahalleli kadınların hayatına taşınacak.

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan “hareketlilik” kavramını bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlayan ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, 2016 yılında Sarı Bisiklet Projesi kapsamında İstanbul’da ‘kadınlara’ ve ‘mahallelere‘ odaklanacak, kadınların öncülüğünde mahallelerde bisiklet kullanımını teşvik edecek.

Hareketli ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla ETİ’nin, 2014 yılında Aktif Yaşam Derneği ile hayata geçirdiği “Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk” projesi bu yıl merkezine mahalleyi alacak, bisikleti mahalleli kadınların hayatına taşıyacak. Beykoz’da Mahalleler Sarı Bisiklet ile “hareket”lenecek.

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü’nde anlamlı buluşma

Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 2016 hedefleri, 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü’nde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. Geçtiğimiz yıl, bisikletli ulaşımı yaşam tarzı haline getirmiş kadınların bir araya gelmesine öncülük ederek Bisikletli Kadın İnisiyatifi oluşumuna ilham veren ve İnisiyatif ile birlikte yıl boyunca kadınlarda bisiklet farkındalığı yaratacak uygulamalar gerçekleştiren Sarı Bisiklet Projesi, 2016 yılında mahalle yaşamına bisikletle hareketli yaşamı entegre etmeyi amaçlıyor. Proje için pilot olarak belirlenen mahallede yıl boyunca eğitim ve etkinlikler düzenleyecek olan Sarı Bisiklet, öncelikle kadınları, kadınlar aracılığıyla da tüm mahallelileri bisiklete binmeye teşvik edecek.

Beykoz Çamlıbahçe, pilot mahalle olarak seçildi

İstanbul’da mahalle kültürünü en güzel yansıtan ve koruyan semtlerden Beykoz’un pilot bölge olarak seçildiğini belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’ndeki kadınlarımızın öncülüğünde başlatacağımız dönüşümü tüm Türkiye’ye duyurmak ve kadınları bisikletli hayata teşvik etmek istiyoruz. Çamlıbahçe Mahallesi’nde projemize gönüllü rol modellik yapan kadınlar, mahallede bisiklete binmek isteyen diğer kadınlara örnek olacak ve çarpan etkisi yaratarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya katkı sağlayacaklar.” dedi.

Mahalleli kadınların altın günleri, artık bisiklet günlerine dönüşecek!

Sarı Bisiklet Projesi, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde ilk olarak ev hanımlarının sıklıkla gerçekleştirdiği “altın günü” için bir dönüşümü hayata geçirdi. Kadınların birbirlerine altın almak yerine bisiklet hediye etmelerini teşvik eden Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, bu yolla mahallede kadınların bisiklet sahipliğini de artırmayı amaçlıyor. Bisiklet günü yaklaşımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Bisiklet günlerinin yanı sıra gerçekleştirmeyi planladığımız pek çok etkinlik mevcut. Bisiklete binmeyi bilmeyenlere eğitimler, annelerin çocuklarını okula bisikletle götürebilmeleri için güvenli sürüş eğitimleri, hafta sonlarında ailece katılabilecekleri toplu sürüş aktiviteleri, Ramazan ayında iftar sonrası mahallelilerin katılımıyla bisiklet sürüş etkinlikleri bunlardan sadece birkaçı.” dedi.

Beykoz’da 5 bin çocuk bisiklete binmeyi öğrenecek

Geçtiğimiz 2 yılda on binlerce ilköğretim öğrencisine bisiklet eğitimi veren Sarı Bisiklet Projesi 2016 yılında, Beykoz çevresindeki ilkokullarda eğitimlerine devam ederek 5 bin çocuğun daha bisiklete binmeyi öğretecek. Sarı Bisiklet Projesi ayrıca mobil tamir aracı ile İstanbul sokaklarında bakıma ihtiyacı olan bisikletlerin ücretsiz tamirini yaparak atıl durumdaki bisikletleri sokaklara geri kazandırmaya devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı