Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da milli irade hiçe sayıldı!

CHP Beykoz meclis üyelerinin Eylül ayı olağan toplantılarının ikinci oturumunu terk etmesi Beykoz kamuoyunda şaşkınlık ve tepkilere neden oldu.

CHP Beykoz meclis üyelerinin Eylül ayı olağan toplantılarının ikinci oturumunu terk etmesi Beykoz kamuoyunda şaşkınlık ve tepkilere neden oldu. CHP meclis üyelerinin halkın gündemiyle değil, ilçe başkanının talimatıyla hareket etmesine “milli irade hiçe sayıldı” eleştirileri yapıldı.

galeri beykoz da milli irade hice sayildi 1833

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantılarının 2’inci oturumunda imar planları konusunda tartışma yaşanmıştı. CHP meclis üyeleri söz verilmiyor gerekçesiyle, İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün seyirci locasından verdiği talimatla gündem maddeleri görüşülürken oylamalara katılmayarak salondan ayrılmıştı.

BAŞKANIN TALİMATININ ARKASINDAKİ HESAP NE

AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkanvekillerinin aldığı ortak karar gereği adını toplantının başında yazdırmayanlara söz verilmeyen mecliste, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün seyirci locasından “Çıkın, madem konuşturmuyorlar. Kendileri konuşsun. Dışarı çıkın.” diyerek CHP Meclis Grubu üyelerine salonu terk ettirdi.  Beykoz CHP grubunun belediye meclisini temsilci dahi bırakmadan terk etmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu. 

galeri beykoz da milli irade hice sayildi 6720

MECLİSİ TERK SORUMLULUKTAN KAÇMAK MI?

Beykoz’un imar planlarının görüşüldüğü toplantıda CHP’li üyelerin belediye meclisini terk etmeleri şaşkınlık ve tepkilere neden oldu. Beykoz’un kaderini etkileyecek imar planlarıyla ilgili CHP’li Büyükşehir Belediyesi nezdinde girişim ve inisiyatifte bulunması yönünde görüşmeler ve tartışmalar gündeme alınmışken, TBMM dahil olmak üzere, büyükşehir ve ilçe belediyesi meclislerinde örneği görülmeyen bu yaklaşımın hangi sebeple ortaya çıktığı anlaşılamadı.

CHP HALKIN DEĞİL, İLÇE BAŞKANININ TALİMATIYLA MI HAREKET EDİYOR?

Belediye meclisini temsil ve halkın taleplerini takip etmesi amacıyla kendilerine oy verdiklerini belirten vatandaşlar, hiçbir şart ve koşulda meclisi terk etmenin doğru olmadığını dile getirdi. CHP meclis üyelerinin halkın gündemiyle değil, ilçe başkanının talimatıyla hareket etmesi “milli irade hiçe sayıldı” söylemlerine de neden oldu. Yapılan eylemle CHP’nin adındaki ‘Halk’ ifadesinin artık taşıdığı anlamdan çok uzaklaştığı iddia edilirken, “CHP Beykoz artık halkın partisi değil, sadece İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün partisidir” ifadeleri kamuoyunda konuşuluyor.

galeri beykoz da milli irade hice sayildi 8403

“EN AZINDAN GRUBU TEMSİLEN BİR KİŞİ BIRAKILMALIYDI”

Söz hakkı verilmemesi CHP’nin ortak kararıyla alınırken, meclis üyelerinin halkın gündemiyle değil, ilçe başkanının talimatıyla hareket etmesi CHP Beykoz içinde de tartışmalara neden oldu. Bazı CHP meclis üyeleri salonu terk etmek istemese de mecburen çıkarken, yapılan toplantılarda CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün hem örgüt hem de meclis üyeleri tarafından ‘en azından grubu temsilen bir kişi bırakılmalıydı’ sözleriyle eleştirildiği öğrenildi.

OĞUZHAN KARAMAN: BU HALKIN İRADESİNİ YOK SAYMAKTIR

MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman’da yaşanan gelişmelere ilişkin gazetemize yaptığı açıklamda, “AK Parti, MHP ve CHP grup başkanvekilleri ortak karar alarak gündem dışı söz almak isteyenlerin isimleri toplantı öncesi yazılıp ona göre söz hakkı veriliyor. Daha sonra konuşma yapmak isteyenlere de söz hakkı verilmiyor. Bu ortak alınan bir karardır. Gündem dışı konuşmalar bittikten sonra gündem maddelerinin oylamasına geçileceği zaman bazı CHP meclis üyelerinin tekrar söz almak istemeleri, kendi içlerinde istikrar ve istişare mekanizmasının çalışmadığının bir göstergesi, muazzam bir çelişkidir. Halkımız kendilerini temsil etsin diye meclise gönderdiği üyelere oyları, kendi nefis ve iradeleri doğrultusunda salonu terk etmeleri için ebetteki vermemiştir. Buna halkın iradesini yok saymak diyebiliriz. Kararı alan parti grup başkan vekilleri de bunu dile getirmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum” dedi.

Powered by Froala Editor

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı