Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da park kapatıldı! Denize kazık çakıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, Anadolu Hisarı’nda özel mülkiyet alanında kalan kaçak inşaatı yıkmasıyla birlikte halkın kullanımında olan park ve denizin gasp edilmesi gündeme geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin, Anadolu Hisarı’nda özel mülkiyet alanında kalan kaçak inşaatı yıkmasıyla birlikte halkın kullanımında olan park ve denizin gasp edilmesi gündeme geldi. 

galeri isbeykoz da park kapatildi denize kazik cakildi 1774

Beykoz Anadolu Hisarı'nda bir yalının özel mülkiyet alanında kaçak yapılaşma olduğu iddia edildi.

Kaçak inşaat yapıldığı iddiası üzerine bölgeye giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, durumun anlaşılmasının ardından alanda bulunan barakayı yıktı.

galeri isbeykoz da park kapatildi denize kazik cakildi 6928

Kaçak konteynerler ise vinç ile inşaat alanından kaldırıldı.

Yapı, zabıta ekipleri tarafından mühürlendi.

galeri isbeykoz da park kapatildi denize kazik cakildi 9424

PARK GÜNDEME GELDİ 

Özel mülkte tabelasız ve izinsiz bir şekilde yapılan kaçak inşaatla beraber iki yalının arasında bulunan ve halkın kullanım alanı olan park gündeme geldi.

BÖLGE HALKI TEPKİLİ

Parkın gasp edilerek iki yalının bahçesi haline getirileceği öne sürülen kaçak yapılaşma için ilçe sakinleri günlerdir tepkisini dile getiriyordu.

Kıyılardaki yapılaşma nedeniyle denizi göremediklerini belirten vatandaşlar, parkın kullanıma açılmasını istiyor.

galeri isbeykoz da park kapatildi denize kazik cakildi 6547

DENİZE KAZIKLAR ÇAKILDI

Yine söz konusu özel mülkte denize de kazıklar çakılarak ön bahçe kısmının da genişletilmeye çalışıldığı iddia ediliyor.

İBB: “HERHANGİ BİR KAÇAK FAALİYET BULUNMAMAKTADIR”

Özel mülke ait bölgedeki inşaat çalışmalarını durduran yetkililer konuyla ilgili şunları söyledi:

“Özel mülkiyete konu olan yerde yapılan kaçak inşa faaliyet öncelikle durdurulmuş, üç adet kaçak ve izinsiz konteynerler vinç yardımıyla alandan kaldırılmış bir adet baraka ekiplerimizce yıkılmış olup bahse konu yapıdaki tüm işçiler alandan tahliye edilerek yapının giriş kapısında olmak suretiyle kaçak yapı mühürlenmiştir. Yasal işlemlere devam edilmektedir. İmar planlarında Anadolu Hisarı namazgâhı diye adlandırılan yer kaçak inşa faaliyetin olduğu yer olmayıp komşuluğundaki 61 ada 2 parselde kalmakta olup o alanda da herhangi bir yapı ve kaçak inşa faaliyet bulunmamaktadır.

galeri isbeykoz da park kapatildi denize kazik cakildi 2164

“HALKA AÇILMASINI İSTERİM”

Anadolu Hisarı'nın 12 yıllık esnafı Arkın Akgöl, durumdan rahatsız olduğunu dile getirerek, “Halkın orada denize girdiği müthiş bir yer vardı. Normalde halka açık bir yer olduğu söyleniyor. Normalde buranın halkının kullandığı, denize girdiği bir yermiş. Müthiş bir manzarası var. İyi bir park alanı veya yeşil alan olarak kullanılabilir. Giremiyorsunuz içeri kapalı. Yalıların kapısıyla kapalı. Şu an kimse giremiyor. Büyük bir alan, büyük bir park alanı aslında. Rahatsızım, girip buradan denize bakmak isterim.” ifadelerini kullandı.

YAN TARAFINDA TARİHİ YALI BULUNUYOR

Kaçak inşaatın yapıldığı noktanın hemen yanında Komodor Remzi Bey Yalısı ve Riyaziyeci İzzet Bey Yalısı bulunuyor. 

Sevinç ve Erdal İnönü Vakfı’na ait olan Komodor Remzi Bey Yalısı Nata Holding’in patronu Namık Tanık 2017 yılında satın almıştı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.