Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da Rivalı kadınlar kooperatif için kolları sıvadı

Beykoz'un Riva Mahallesi'nde kadınlar kooperatif kurmak için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

İstanbul merkeze çok yakın ve bir o kadar da doğal güzellikleri ile ünlü Beykoz'un Riva Mahallesi'nde kadınların kooperatif hazırlıkları tüm…

Beykoz’un Riva Mahallesi’nde kadınlar kooperatif kurmak için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

İstanbul merkeze çok yakın ve bir o kadar da doğal güzellikleri ile ünlü Beykoz’un Riva Mahallesi’nde kadınların kooperatif hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Kadınların birlikte yaptığı üretimlerle ve dayanışmanın o güzel enerjisiyle Riva Mahallesi’nde yepyeni bir döneme giriyor.

Riva Kadın Girişim Kooperatifi (RİKKO) Riva ve civar mahallelerde öncelikle kadınlar olmak üzere tüm köy halkının ekonomik ve sosyal hayata aktif olarak katılımının sağlanması, işgücüne katılım, sosyal dayanışma, mesleki-kişisel eğitim, kendini tanıma, ifade etme, diğer yerel üreticilerle işbirliği sağlama amacıyla kuruluyor. 

Riva Kadın Kooperatifi,  tarım, turizm, gıda, sanat konusunda sonsuz zenginliğe ve birikime sahip  Beykoz’da örnek oluşturmayı ve diğer kooperatiflere de öncülük etmeyi hedefliyor.

Kooperatifin öncelikli faaliyet alanı çevre köylerde  genetiği oynanmamış doğal domates, biber, patlıcan ve meyveleri kullanarak domates konservesi, patlıcanlı balkan sos, kahvaltılık sosları, reçel ve özel erişte üretimidir. Bu özel ve doğal harika tatları yaz kış soframıza getirmek istemektedir.

RİKKO ayrıca ileride ürün yelpazesini arttırmak ve köydeki kadınların becerilerini ve meslek kazanmalarını sağlamak amacıyla seramik, hediyelik eşya, ev ve kişisel  tasarım ürünler konularında da çalışmakta ve kurslar düzenlemektedir. Özellikle yaz aylarında Riva’ ya gelen ziyaretçi sayısının fazla olması ve üçüncü köprüyle Riva’ya ulaşım kolaylığı sağlanmış olması kadın kooperatifleri için sonsuz sayıda fırsat sunmaktadır.

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi de bu heyecan verici projeye, yerel yönetim desteği vermekte ve ortak çalışmalar yürütmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.