Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'da spora engel yok!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 'Mutlu Çarşamba' Projesi, Beykoz'da engelli vatandaşların, spordaki yeni umudu oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ''Mutlu Çarşamba'' sloganıyla başlatmış olduğu proje kapsamında her Çarşamba günü resmi ve özel…

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Mutlu Çarşamba’ Projesi, Beykoz’da engelli vatandaşların, spordaki yeni umudu oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ”Mutlu Çarşamba” sloganıyla başlatmış olduğu proje kapsamında her Çarşamba günü resmi ve özel rehabilitasyon merkezlerinde bulunan özel sporcular ve engelli bireylere yönelik çeşitli aktiviteler gerçekleşiyor.  Beykoz İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne bağlı Futbol Altyapı Gelişim Merkezi de bu kapsamda “Beykoz’da spora ”ENGEL” yok” etkinliği düzenledi.

Etkinliğe Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Selim Safi ve Okul Müdürü Süleyman Arif Demircioğlu ile uzman antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri ve Beykoz Özel Meslek Okulu öğrencileri katılım sağladı.

Resmi ve özel rehabilitasyon merkezlerinde bulunan özel sporcular ve engelli bireyler survivor parkuru, slalom yarışları, badminton, futbol, top kapmaca, penaltı atışı, mendil kapmaca, tavşan kaç tilki tut oyunu ile yapılan etkinliklerde keyifli ve mutlu bir çarşamba geçirdi.

Bülent Küçük: Sporun engelli bireyler için daha farklı önemi var

Gençlik ve Spor Beykoz İlçe Müdürü Bülent Küçük yapmış olduğu konuşmasında; “Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, “asıl engel yüreklerde” de değildir. Hem ülkemizde, hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Bilindiği gibi spor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gerekli bir uğraştır ve tüm insanlar için önemlidir. Ancak sporun, engelli bireyler için daha farklı bir önemi vardır. Çünkü spor, zaten yaşamlarında birçok engelle karşılaşan ve bu engellerin yarattığı stresle birlikte yaşayan engelli bireylere, yeni bir pencere açabilmektedir. Engel türü ve derecesi ne olursa olsun hareket etme, egzersiz yapma, sportif aktivitelere katılma bireye haz vermekte, hareket etmekten duyulan haz da bireyin yaşam motivasyonun arttırmaktadır. Yaptığımız bu etkinliğin temel sebebi özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin sağlığı için olumlu katkılarının yanı sıra, birey spor yaparak yalnızlığını diğer insanlarla paylaşabilmekte, arkadaşlık kurabilmekte, dayanışmayı öğrenebilmekte, yeteneklerini tanıyarak gelişme olanağı yakalayabilmekte kendisine, bedenine ve diğer insanlara karşı olumlu duygular geliştirebilmesini amaçladık.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı