Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'dan Almanlar'a tokat gibi yanıt

Berlin Teknik Üniversitesi'nin Türkiye'de yaşanan gelişmeler hakkında aldığı karara Beykoz Türk-Alman Üniversitesi'nden yanıt geldi.

Berlin Teknik Üniversitesi senatosunun, 'Barış için akademisyenler' bildirisi adıyla terör örgütünü övme ve destek ger

Berlin Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında aldığı karara Beykoz Türk-Alman Üniversitesi’nden yanıt geldi.

Berlin Teknik Üniversitesi senatosunun, ‘Barış için akademisyenler‘ bildirisi adıyla terör örgütünü övme ve destek gerekçesiyle meslekten ihraç edilen sözde akademisyenlerin arkasında durmasına Beykoz’da yer alan Türk-Alman Üniversitesi’nden yanıt geldi.

Üniversiteye, kaleme aldığı mektupla seslenen Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, bildirinin akademik değil politik bir faaliyet olduğunu belirterek, üniversitenin, bu bildiriyle terör faaliyetlerini meşrulaştıran kişilerin arkasında durduğunu gösterdiğine yer verdi.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARI

Berlin Teknik Üniversitesi Senatosunun Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında aldığı 17.02.2017 tarihli Karar ve bunun üzerine Üniversitemiz Rektörü Sn. Prof. Dr. Halil Akkanat’ın Berlin Teknik Üniversitesi Rektörü’ne yazdığı 02.03.2017 tarihli mektup, Üniversitemiz Senatosunca değerlendirilmiştir.

Berlin Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararda, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler ve bu bağlamda üniversitelerde alınan tedbirler hakkında, hatalı değerlendirilmeler yapıldığı gözlenmiştir. Söz konusu kararda özellikle üç hususun öne çıktığı tespit edilmiştir:

Bunlardan birincisi, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım’a 2011 yılında Berlin Teknik Üniversitesi tarafından verilen onursal doktora unvanı ile ilgili değerlendirmelerdir. Bir taraftan söz konusu fahri doktora unvanının verilmesine dayanak yapılan objektif kriterlerin karşılanmış olduğu teyit edilirken, diğer taraftan Sayın Başbakanın bu sıfatıyla ilgili icraatları hakkında siyasi değerlendirmeler yapılmış olması akademik tutarlılık adına üzüntü verici olarak karşılanmıştır.

İkinci husus, 15 Temmuz 2016 tarihli darbe teşebbüsü üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilgili-yetkili makamlarının, söz konusu kalkışmayı gerçekleştiren ve onları desteklediği tespit edilen terör örgütü mensuplarına karşı, yürürlükteki hukuk kuralları ve yargı kararları çerçevesindeki icraatlarının kınanması mahiyetindeki değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmelerin akademik, demokratik ve evrensel asgari insani değerlerle bağdaştırılması mümkün görülememiştir.

Üçüncü olarak ise “Barış İçin Akademisyenler Bildirisi” olarak anılan bildirinin ön plana çıkartıldığı gözlenmiştir. Gerçek mahiyeti itibariyle münhasıran terör faaliyetlerini meşrulaştırarak Türk ve dünya kamuoyunu yanıltma amacı güden bu metni imzalayan kişilerin arkasında olunduğunun açıklanması, Berlin Teknik Üniversitesi adına talihsiz bir gelişme olarak değerlendirilmiştir.

Türk-Alman Üniversitesi, insan haklarına saygılı ve demokratik değerlere bağlı, özgür bir bilim kurumu olarak, politik görüşlere ve günlük gelişmelere sadece objektif ve bilimsel bir değerlendirmeyle yaklaşılması gerektiği yönündeki kanaatini tüm kamuoyu ile paylaşır; bu vesileyle, TAU Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat’ın, Berlin Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Thomsen’e yazdığı 02.03.2017 tarihli mektup içeriğini desteklediğimizi bildiririz.

TAU Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat’ın, Berlin Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Thomsen’e yazdığı 02.03.2017 tarihli mektup

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.