Tokatköy Mahallesi sakinleri taleplerini sıraladı

Tokatköy Mahallesi sakinleri taleplerini sıraladı

Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parsel hak sahiplerinden oluşan bir grup, projeye itiraz ederek tapu hakları için basın açıklaması yaptı. 

Beykoz’da ilk ve gelecek için de önemli bir adım olacağı söylenen Tokatköy Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinde belediye ile anlaşamayan mahalle sakinleri, tapu hakları ve kentsel dönüşüme itiraz etmek için bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Tokatköylüler adına basın açıklaması yapan Ahmet Kanbur, Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parsel hak sahipleri olarak olası dezenformasyona karşı yaşadıkları süreci anlatma gereğini gördükleri belirterek, “Rahmetli Yücel Çelikbilek döneminde 2017 yılında gündemimize Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi olarak getirilmiş projenin ham hali parsel sakinlerinin bir takım itirazları olmuş olsa da yapılan toplantılarda karşılıklı atılan adımlarla mahalle sakinlerinde genel olarak kabul görmüştür.” dedi.

Ahmet Kanbur konuşmasına şöyle devam etti:

Beykoz Belediyesi’ne soruları olduğunu söyleyen Kanbur, Tokatköy sakinlerinin taleplerini şu şekilde sıraladı:

*İlgili yasa gereği tapuların tarafımıza verilmesi.

*Kentsel dönüşüm için oluşturulan inşaat projesinin tüm detaylarının askıya çıkması ve hak sahiplerine Beykoz Belediyesi tarafından tebliğ edilmesi.

*Kentsel dönüşüm projesi için net başlangıç ve bitiş tarihinin Beykoz Belediyesi tarafından tüm muhataplara tebliğ edilmesi.

*Metrekare ve daire sayıları verilirken arsa payları hesaba katılması ve hak sahiplerinin mağdur edilmemesi.

*Proje alanlarının hak sahipleri ile müteahhit firma arasında yapılması.

*Beykoz bölge halkının yaşam tarzına, kültürel yapısına ve geleneklerine uymayan 1+1 dairelerin projeden çıkartılması.

*Projeye toplum konut yaşamını kolaylaştıracak olan otopark, çocuk oyun ve spor alanları, okul, cami, yeşil alan ve parkların dâhil edilmesi.

*2+3 ve 3+1 dairelerin bölge nüfusunun yaşam alışkanlıklarına istinaden metrekarelerinin genişletilmesi.

*Muhafakatnamede 280 bin TL olarak belirtilen ortalama inşaat yenileme bedelinin yüzde 40 oranında indirilmesi.

*Parselde ikametgâh eden tüm vatandaşlar için hak sahibi ya da kiracı ayrımı yapmaksızın taşınma ücreti olarak 3 bin TL verilmesi.

*Tüm hak sahiplerine rezerv konut alanı verilmesi. Rezerv konut alanı gösterilemiyorsa mevcut ekonomik koşullar göz önüne alınarak kira yardımının en az 3 bin TL yapılması.

*Kira yardımlarının projeye başlangıç ve bitiş sahipleri baz alınarak değil dairelerin teslim edildiği güne kadar yapılması.

*Proje başlangıç için tebligay gönderim tarihinin mevsim koşulları ve öğrenim takvimine göre ayarlanması.

*Proje gerçekleştirildiği takdirde ek yapılan konutlardan uzunca bir süredir ilgili parselde kiracı olarak ikametgâh eden vatandaşlara uygun ekonomik koşullarda satın alması.

Kanbur, “Yasal hakkımız olmasına rağmen bizlere hala hak sahibi olarak görmüyor musunuz? Tokatköy’de 487 ada 3 parsel sahiplerine yapılanların aynısını Beykoz’un tüm mahallelerinde yapacak mısınız? Cumhurbaşkanımızın Beykozlu Beykoz’da kalacak sözleri sizin için bir şey ifade etmiyor mu? Muhafakat imzalayamadıkları için 15 gün içerisinde evlerini boşaltmasını istediğiniz insanlar nasıl Beykozlu olacak ve nasıl Beykoz’da kalacak? Ortalama 2 bin 500 kişi bu kış günü nerede ve ne kadar ücretle kalacak? “Hepiniz mağdur olmadan hakkınızı alacaksınız” sözlerini unuttunuz mu?” soruları sorarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.