Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’un 100 yıllık sorunu çözüldü!

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı ilk toplantısında, Çavuşbaşı 5 mahalle ve Görele’nin tamamlanan imar planlarının müjdesi verilerek CHP’nin planlara açtığı davalar tartışma konusu oldu.

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı ilk toplantısında, Çavuşbaşı 5 mahalle ve Görele’nin tamamlanan imar planlarının müjdesi verilerek CHP’nin planlara açtığı davalar tartışma konusu oldu. 

galeri isbeykoz un 100 yillik sorunu cozuldu 10572 html 4844

Beykoz Belediye Meclisi, haziran ayı olağan ilk toplantısı Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Yaklaşık 2 saat süren mecliste gergin anlar yaşandı.

Gündem maddelerine geçilmeden önce 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne ilişkin konuşan AK Parti Meclis Üyesi Yakup Özbek, AK Parti hükümetinde hayata geçirilen çevre yatırımlarından bahsetti. Özbek, Türkiye’nin en büyük millet bahçesi olarak İstanbul’a kazandırılacak olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Beykozlular adına teşekkür etti.

CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz ise “Hangi ülkede nereyi bahsediyor ben bilemiyorum. Katledilen zeytin ağaçlarını hep beraber gördük. Kala kala Atatürk Havalimanı’na mı kaldınız? Orasının değerinin, öneminin ne olduğunu bildiğiniz halde burada siyasi bir rant elde etmeye çalışıyorsunuz.” şeklinde yanıt verdi.

“ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, “25 yıl İstanbul’u, 20 yıldır bu ülkeyi, 18 yıldır Beykoz’u yönetiyorsunuz. İBB’nin şuandaki çevre ile ilgili çalışmalarını takip etmiyorsunuz demek ki. İBB tam 15 tane yaşam merkezi açtı. Görmek istemiyorsunuz. O kadar engellenmelere rağmen en iyisini yapıyor. Daha da iyi olacak. Beykoz’da 45 tane muhtar var. Yıllarca al yapısında nasıl çözülmeyen sorunların çözüldüğünü bir sorun.”  ifadelerini kullandı.

galeri isbeykoz un 100 yillik sorunu cozuldu 2749

“ÇEVRE KONUSU SİYASETİN ÜSTÜNDE TUTULMALI”

Mecliste tartışmaya sebep olan konuya ilişkin İBB ve AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu söz aldı. Hasanoğlu, çevre konusunun siyasetin malzemesi değil siyasetin üstünde tutulmasını gerektiğini söyledi.

Hasanoğlu, “Son 20 yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetleri, 4 tane İstanbul’un yüz ölçümü kadar alanı orman yaptı. 2 milyon 100 bin hektar orman varlığı artırıldı. Birleşmiş Milletler topluyor bu verileri. 2015-2020 arası Avrupa’da birinci olmuş Türkiye. Dünyada 6. olmuş. 20 yılda 6 milyar fidan toprakla buluştu. Türkiye’deki muhalefet hep Avrupa’dan örnek verir. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi, Central Park’ın 5 katı kadar. Karşı çıkıyorlar. Şuanda İstanbul’daki 12 tane millet bahçesi 2,5 milyon metrekare alana sahip. Bunlar nefes demek. Çevreyi sevmeyen bunları yapar mı?” dedi.

“ÇAVUŞBAŞI İMARI ÇEVRECİ BİR PLAN”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sorumluluğundaki Doğal Sit Alanları hakkında konuşan Sadullah Hasanoğlu, “Çavuşbaşı 5 mahalle ve Görele’nin imar planları yapıldı, sonuçlandı kesinleşti. Belediyemiz ruhsat vermeye başlıyor. 100 senelik sorun çözüldü. Tarihin hiç imar planı olmayan yer. İmar planı aldı. Neyle oldu bu? 20 yıllık AK Parti’nin burada ortaya koyduğu kararlı, ciddi çalışmalar sonucu. Yüksekliğiyle, emsaliyle tam çevreci bir plan. Yeşili koruyan, orman varlığını artıran plan ile alanındaki orman varlığı yüzde 2 arttı.” dedi.

galeri isbeykoz un 100 yillik sorunu cozuldu 6544

“İBB’NİN SORUNU ÇÖZMESİNİ BEKLİYORUZ”

Beykoz’un mülkiyet sorununun yüzde 85’inin AK Parti döneminde çözüldüğünü söyleyen Hasanoğlu, “2018 yılında Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’ndeki 100 bin Beykozlunun yaşadığı alanın imar planları da yapıldı. İBB Meclisi’nden çıktı. 3 yılda yerinde sayıyor ve geri gidiyor. Biz sorumluluğun CHP’li İBB’de olduğunu yine hatırlatarak CHP yönetiminden ilgili arkadaşlardan, imar sorumluluğunun yerine getirilmesini, sorunu çözmeyi beklediğimizi hatırlatmak isteriz.” diye konuştu.

CHP İL BAŞKANLIĞI’NIN AÇTIĞI DAVALAR NE DURUMDA?

CHP İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde kurulan Kent İzleme Kurulu tarafından iptal edilen ve dava açılan planları yeniden gündeme taşıyan Sadullah Hasanoğlu, “Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde imar sorunun çözmesi gereken İBB ve onu yöneten CHP iradesinden burada çözüm beklerken biliyorsunuz Çavuşbaşı planlarına CHP İstanbul İl Başkanlığı dava açtı. Biz, imar planlarına CHP’nin Tuzlu ve Kadıköy meclis üyeleri dava açtı dedik. CHP sözcüsü, onlar kendi başlarına değil CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Kent İzleme Kurulu’nun verdiği karar neticesinde açtılar dedi. Ben de sordum, CHP Beykoz bu kararın neresinde? Arkadaşlar gereğini yapacağız dediler. Aylardır soruyorum. Dava duruyor mu? Davayı geri çektiniz mi? Dava ile ilgili duruşunuz nedir. Davanın arkasında mısınız? Haberiniz var mı? Karlıtepe planlarına yine İl Başkanlığınızın açtığı dava ne durumda? Anlatın. Çıkıyorsunuz, konuşuyorsunuz ama yine cevap yok.” dedi ve “İBB’nin sorumluluğunda Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’ndeki 3 etabın iki tanesinin 1/5000’i mahkeme tarafından iptal edildi. İBB bununla ilgili nasıl bir çözüm bulacak.” diye ekledi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı