Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’un 188 yıllık yadigârı restore edildi

Beykoz’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından restore edileceğini duyurulan tarihi Anadolu Feneri’nin restorasyonu tamamlandı.

Beykoz’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından restore edileceğini duyurulan tarihi Anadolu Feneri’nin restorasyonu tamamlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=IG4U_GKMWu8***

Beykoz’da yapımı 1834 yılına kadar uzanan ve Karadeniz açıklarında bulunan tarihi Anadolu Feneri restore edildi.  

galeri isbeykoz un 188 yillik yadigari restore edildi 7559

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından restoresi tamamlanan Anadolu Feneri, Karadeniz’le İstanbul Boğazı’nın birleşim noktasında bulunduğu etkileyici manzarası ve tarihiyle ziyaretçilerini bekliyor.

TARİHİ KIRIM SAVAŞINA KADAR UZANIYOR

Fener, 1834 yılında Kırım Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerine Boğazın ve Karadeniz’in girişlerini görebilmeleri ve rehber olması amacıyla yaptırıldı. 15 Mayıs 1856 yılında ise karşısındaki Rumeli Feneri ile birlikte kule kısmı da yapılarak Fransızlar tarafından işletilmeye başlandı.

galeri isbeykoz un 188 yillik yadigari restore edildi 5367

1933 YILINDA TÜRKİYE’YE GEÇTİ

Fener, Fransızlara verilen 100 senelik işletme imtiyazının iptal edilmesiyle 1933 yılında tamamen Türkiye’ye geçti.

75 METRE YÜKSEKLİĞİNDE 

Orijinal halini koruyan nadir deniz fenerinin boyu 20 metre yüksekliği ise 75 metreden oluşuyor. Tarihi Fener, 75 metre yükseklikten saniyede bir beyaz ışık vererek denizcileri selamlıyor, sonrasında ise 18 saniyelik bir bekleme süresi devreye giriyor.

“BU YADİGÂRI GELECEĞE ULAŞTIRACAĞIZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı ile Karadeniz’i birleştiren, yüzyıllardır gemilerimizin kıyı emniyetini sağlayan Anadolu ve Rumeli Fenerlerini restore ediyoruz. 1856 yılında inşa edilen bu yadigâr rehberlerimizi geleceğe en zarif ve güzel haliyle ulaştırmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı