Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz'un imar planında ilk adım atıldı

Beykoz halkının merakla ve heyecanla beklediği imar planları adım adım hazırlanıyor.

İlçede kentsel yenilenmenin önünü açan imar planı çalışmaları belediye bünyesinde kurulan Plan ve Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Sahada vatandaşlarla içi.

Beykoz halkının merakla ve heyecanla beklediği imar planları adım adım hazırlanıyor.

İlçede kentsel yenilenmenin önünü açan imar planı çalışmaları belediye bünyesinde kurulan Plan ve Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Sahada vatandaşlarla içi içe hazırlanan imar planının hazırlık ve onay sürecinde kamuoyu ve ilgili paydaşlar sık sık bilgilendiriliyor.   

İmar Planı Mecliste

Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  1/1000 Ölçekli Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi meclise sunuldu.

Soğuksu, Çiğdem, İncirköy,  Çubuklu, Acarlar ve Rüzgarlıbahçe Mahallelerinin bir kısmını kapsayan plan hakkında meclis grupları bilgilendirilirken,  imar planı onay sürecinin kurumlardan tamamlanmasının ardından askıya çıkarılacak.  

Teknik Başkan Yardımcısı Dr. Eyüp Salih Elmas tarafından yapılan toplantıda AK Parti ve CHP meclis üyelerine 1. Etap plan hazırlıkları, imar şartları, planın avantajları ve kentsel gelişim parametreleri hakkında bilgiler verdi.

Mahalle odaklı geleneksel bir plan 

Beykoz halkının mülkiyet hakkına son derece saygılı bir plan hazırladıklarını vurgulayan Başkan Yardımcısı Salih Elmas: “Hazırladığımız plan mahalle odakları oluşturmayı amaçlayan, ilçenin geleneksel sosyal yapısını koruyan ve güçlendiren bir plandır. Ana yol kenarlarında ticaret aksları oluşturarak ekonomiyi canlandırmayı ve ilçe sakinlerinin ihtiyaçlarını yerinde karşılamasını hedefledik. Beykozluların yapılaşma haklarını en ideal şekilde düzenleyerek plan bölgesindeki eğitim, sosyal donatı, yeşil alan ve spor alanları da artırdık.” dedi. 

5 aşamalı onay süreci

Beykoz’un farklı kurumların görev alanında kalan hukuki ve fiziki yapısı itibariyle, imar planı Beykoz Belediye Meclisi, İBB, Anıtlar Kurulu ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlğü’nce görüşüldükten sonra tekrar Büyük şehir Meclisi’ne gelecek.

Hazırlanan imar planının bu yıl içinde onaylanması hedeflenmektedir. 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.