Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Bu takım bu maçı alır !

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Mehmetçiğin inancını, kararlılığını ve başarısını gösteren en net ifade belki de, ‘Bu takım bu maçı alır'… Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü operasyon merkezindeki duvarda işte bu yazı var….

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Mehmetçiğin inancını, kararlılığını ve başarısını gösteren en net ifade belki de, ‘Bu takım bu maçı alır’… Zeytin Dalı Harekatı’nın yürütüldüğü operasyon merkezindeki duvarda işte bu yazı var. Hedef; Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesi. Gerekçe; PKK,PYD-YPG ve Deaş’a mensup teröristleri etkisiz hale getirerek bölgeyi temizlemek ve sivil halkı kurtarmak.  

‘…bir gece ansızın’ denerek, 20 Ocak tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekatı ilk ayını geride bıraktı. Bu 38 gün içinde neredeyse her gün Suriye için yeni senaryolar yazıldı, oyunlar sahnelendi, sahnelenmeye de devam ediyor. Avrupa, Rusya, İran ve Amerika’nın terör örgütleriyle kurduğu kirli ittifaklara her gün yenileri ekleniyor. Büyük resme bakınca bölge haritasının yeniden çizilmek istendiği çok açık. Herkes kendi çıkarları doğrultusunda tarafını belirlerken, uluslararası basında dezenformasyonda oldukça fazla. TSK’nın Afrin’de sivilleri hedef aldığı, kimyasal silah kullandığı ve hatta işgal için bu operasyonu düzenlediği yönünde akıl, mantık ve izan dışı iddiaların ortaya atılması gibi.

Türkiye, BMGK’nın terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51.maddesinde yer alan ‘meşru müdafaa hakkını’ sonuna kadar kullanarak bölgede operasyonlarını Özgür Suriye Ordusu ile birlikte başarılı bir şekilde yürütüyor. Cumhurbaşkanımız Sn. R.Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi: “Türkiye’nin Afrin’de ne işi var diyenler, demek ki biz Türkiye olarak doğru yerdeyiz ki bunu söylüyorlar, buralarda daha da çok var olacağız”. Aynen öyle. Şuan ki verilere göre 2 bin 100 terörist etkisiz hale getirilmiş durumda. Bununla birlikte, 33 kahraman şehidimiz ve 180’e yakın kahraman gazimiz var.

Operasyon kapsamındaki bu bir aylık süreçte sınır bölgedeki Kilis ve civar köyler PKK ve PYD’nin roketlerine birçok kez hedef olmuş ve sivil kayıplar yaşanmıştı. Geçen hafta itibariyle, TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeyindeki 9 köyü daha temizleyerek, teröristlerin Kilis sınırıyla temasını tamamen kesmişti. Bugün itibariyle de; kuzey, kuzey batı ve batı hattının birleşmesiyle birlikte kurtarılan alana, güney batıda ki bir bölgenin de eklenmesiyle bölgede  ‘hilal’ tamamlanmış oldu. Harekatın başından bu yana belde, köy, stratejik dağ, tepe olmak üzere yaklaşık 112 nokta kurtarılmış vaziyette. Afrin merkeze ilerleyiş kararlı, sağlam adımlarla devam ediyor. Savunma Sanayii’ne yapılan yatırımlar sonucu geliştirilen milli-yerli silahlarımız ve mühimmatlarımız; Atak helikopteri, Siha/İha, fırtına obüsleri, çok namlulu roketatarlar, cirit, hassas güdüm kiti, nüfuz edici bomba gibi Afrin’de ki başarımızın büyük parçası ve milletimiz için büyük gurur kaynağı! Yerlilik oranımız %70’lerde! İnsansız tanklarımızın çalışmaları da sürüyor.

Biz öyle muhteşem bir milletiz ki 7’den 70’e herkes hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız Mehmetçik için seferber olmuş durumda. 75 yaşındaki Faik dede askerlik şubesine giderek Afrin için hazır asker olduğunu belirten bir dilekçe veriyor. Sadece Faik dede değil, daha niceleri… Yumurta üreticisi Seyfi Bey bir tır yumurtayı yükletip Afrin’e gönderiyor. Pazarcı Murat o haftaki kazancını Mehmetçiğe bağışlıyor. Yurdun çeşitli köşelerinde kurulan kermes gelirleri Afrin’e gidiyor. Devletin bekası için canını ortaya koyan Mehmetçik ateş hattında sırtında 30 kg. yük taşırken emektar Türk kadını, askerimiz için atkı ve bere örüp gönderiyor. Elazığ’dan, Düzce’den öğrenciler Mehmetçiğe moral mektupları yazıp postalıyor. Kızılay, bütün imkanlarıyla bölgede seferber olmuş durumda, gıda ve ihtiyaç malzemeleri yanında çocuklara oyuncaklar ulaştırıyorlar. Camilerde ve dillerde ise çokça dualar…

Terör gruplarından temizlenmiş bir köyde ÖSO askerlerinin çocuklarla sokakta top oynadığı görüntüleri izlemekse umut verici. Suriye’de ki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan ve yıllardır misafir ettiğimiz Suriyelilerin köklerine, tarihlerine, o verimli topraklara geri döneceği günler yakın gözüküyor.  

Bölge, zeytin ve zeytin ağaçları yönünden oldukça zengin. İyi ki zengin, çünkü zeytin ve zeytin ağacı; varlıktır, gelecektir, barıştır, sağlıktır, umuttur. Umut  dolu günlere…

Mehmetçik Vakfı’na 10TL bağış için bütün operatörlerden MEHMETÇİK yazıp 2582’ye sms gönderebilirsiniz.

[email protected]

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı