Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Bu yaz da Beykoz'un camileri 'çiçek' açtı

Beykoz'un 136 cami ve 110 Kur'an Kursu'nda başlayan 2016 Yaz Kur'an Kursları sebebi ile açılış programları düzenlendi.

2016 Yaz Kur'an Kursları Beykoz'un tüm cami ve Kur'an Kursları'nda başladı. 20 Haziran-26 Ağustos…

Beykoz’un 136 cami ve 110 Kur’an Kursu’nda başlayan 2016 Yaz Kur’an Kursları sebebi ile açılış programları düzenlendi.

2016 Yaz Kur’an Kursları Beykoz’un tüm cami ve Kur’an Kursları’nda başladı. 20 Haziran-26 Ağustos arasında eğitim verecek ve üçer haftalık 3 dönem halinde toplam 9 hafta eğitim verecek kurslarda farklı yaş grubundan öğrenciler  Kur’an ve Temel Dini Bilgiler konusunda bilgilendirilecek ve sosyal etkinliklerle hem tatil hem de din eğitimi almış olacak. Beykoz ilçesindeki 136 cami ve 110 Kur’an Kursunda başlayan kurslar sebebi ile açılış programları düzenlendi.

Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii bahçesinde düzenlenen açılış merasimine Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Müftülük Şube Müdürü Abdullah Güldalı, Yıldırım Beyazıt Camii imam-hatibi Muhammet Polat, Hasan Yavuz Camii imam-hatibi Halit Öksüz ,  Kur’an Kursu bay ve bayan görevlileri, öğrenci velileri ve çocuklar katıldı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş açılış programı dolayısı ile yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Ülkemizde ve ilçemizde Yaz Kur’an Kursları başladı.Bir taraftan Ramazan ayı, diğer taraftan yaz mevsimi diğer taraftan da eğitim işi gerçekten büyük bir enerjiyi  gerektirecek. Bu noktada hem velilere, hem çocuklarımıza hem de hocalarımıza büyük görevler düşüyor. Çocuklarımız bizim için hem bir nimet hem bir emanet hem de bir imtihan vesilesidir. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı cami ile dinimizin değerleri ile buluşturmak ve temel değerlerimizi çocuklarımıza kültür aktarmak  durumundayız.

Bu yıl Başkanlığımızca eğitim-öğretim faaliyetlerinde “sevgi” teması belirlenmiştir. Bu sebeple derslerin “sevgi” teması merkezli işlenmesine özen gösterilecektir.

Yaz Kurs’larında kurlar halinde verilecek Kur’an Eğitimi ve Temel Dini Bilgilerin yanında 7 hususun önemli olduğuna inanıyorum. Bu 7 husus şunlardır:

1- Çocuklara Besmele şuuru vereceğiz. Her şeye besmele ile başlaması gerektiği, besmelenin manası ve önemi üzerinde durulacaktır.

2- Çocuklara muhakkak bir Yemek Duası öğretmemiz lazımdır. Evde sofra başında anne-babalarının yanında dua eden bir çocuk ne kadar da anlamlı bir iş yapmış olur.

3- Çocuklara muhakkak bir veya iki ilahi öğretmek gerekir. Derslerde ya da özel programlarda bu ilahileri okumak ne güzledir.

4-Çocuklara namaz bilinci kazandırmalıdır. Çocuklar, 5 vakit namazın önemini, değerini ve güzelliğini hissetmesi lazımdır.

5- Çocuklarımıza Fatiha suresi başta olmak üzere kısa surelerin mealini ezberletmemiz gerekir. Fatiha şuuru ve Fatiha’nın hem namaz açısından ve hem de mesaj açısından önemi büyüktür.

6-Çocuklarımıza oyun etkinliklerinde dini kavramları içeren oyunlar öğretilmelidir. Çocuklar, bir taraftan oyun oynarken diğer taraftan dini değerleri öğrenmiş olurlar..

7-Yaz Kur’an Kursularımızda sosyal-kültürel faaliyetler yapılacaktır. Çocukların sosyalleşmeleri ve medeni cesaretlerinin artması gerekir. Bu kapsamda Piknik Programları, İlahi, Şiir Okuma, Bilgi Yarışması, Futbol , Voleybol, vs etkinlikler. Ayet ezberleme, Hadis ezberleme, Hz. Peygamberin Hayatından bir tablo anlatma, Sure Hatimleri, Özel Günün Hadisi , Günün Sözü, Hikaye anlatımları yapılmalıdır. Bu konuda hocalarımız seminerde bilgilendirilmiştir.”

Programda Yıldırım Bayezid Camii hafızlarından H.İsmail Uyanık’ın Kur’ân tilavetiyle başlayan merasim, öğrencilerin söyledikleri seçkin ilahilerle, çok anlamlı ve ilginç çocuk şiirleriyle ve Kur’ân harflerinin sembolik tanıtımlarıyla devam etti. En son yapılan dua ile program sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.