Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Çavuşbaşı ve Karlıtepe düzenlemeden mutlu değil

Beykoz ’da, Çavuşbaşı ve Karlıtepe bölgelerinde bulunan 2-B’li arazi sahipleri düzenlemeden mutlu değil.

Meclis Genel Kurulu, geçen hafta içinde orman özelliğini yitirmiş 2-B arazileriyle ilgili yasa tasarısını kabul etti. Tasarıda, hak…

Beykoz ’da, Çavuşbaşı ve Karlıtepe bölgelerinde bulunan 2-B’li arazi sahipleri düzenlemeden mutlu değil.

Meclis Genel Kurulu, geçen hafta içinde orman özelliğini yitirmiş 2-B arazileriyle ilgili yasa tasarısını kabul etti. Tasarıda, hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedelinin rayiç bedelin yüzde 70’i olması öngörüldü. 2-B arazisinin satış bedelini peşin ödeyenlere ise yüzde 20 indirim uygulanacak. Hak sahipleri, belediye ve mücavir alanlarda 3 yıla yayılan 6 eşit taksitle, bunların dışındaki alanlarda da 4 yıla yayılan 8 eşit taksitle ödeme yapabilecek. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, rayiç bedeller kısa bir süre önce belirlenerek tamamlandı. Yasa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanırsa, Milli Emlak Genel Müdürlüğü bir takvim ile rayiç bedel rakamlarını kamuoyuna açıklayacak. Hak sahibi olan ancak rayiç bedel üzerinden hesaplanacak arazi bedelini ödeyemeyenler ise hak sahipliğinden mahrum kalacak. Arazileri satın alamayan bu kişilerin 2-B’li arazileri için 3.kişilere yönelik ihale açılacak. Hak sahibi olmadan ihale yöntemi ile 2-B’li arazileri satın alacak kişiler ise rayiç bedelde yapılan yüzde 30 indirimden faydalanamayacak.

Beykoz’da, Çavuşbaşı ve Karlıtepe bölgelerinde bulunan 2-B’li arazi sahipleri ise düzenlemeden mutlu değil. Rayiç bedelin yüksek olacağını ve arazilerini satın alamayacaklarını söyleyen hak sahipleri, yasanın geri çekilmesini ve rayiç bedel yerine emlak değerinin geçerli olmasını istedi.

Memurlar alıcı gibi geldi, rayiç casusluğu yaptı

İstanbul’da en fazla 2-B arazisinin ve gayrimenkulünün olduğu Beykoz Çavuşbaşı Fatih Mahallesi Muhtarı Recep Baltacı, Milli emlak memurlarının alıcı kılığında bölgeyi gezdiğini ve rayiç bedelleri belirlediğini söyledi. 2-B arazilerinin emlak değerinden değil rayiç bedel üzerinden satılmasının büyük sıkıntı yaratacağını söyleyen Baltacı, büyük bölüm vatandaşın bu bedelleri ödeyemeyeceğini iddia etti. Baltacı, “Mahallemizde 800 parsel yani 800 2-B’li arsa sahibi var. Daha önce arazilerin emlak değerleri üzerinden satılacağı söyleniyordu. Öyle olsaydı arsaların metrekaresi 15-20 TL arasında değişecekti. Ancak inanılmaz bir şekilde bizleri hayal kırıklığına uğratan bir yasa çıktı. Rayiç bedel üzerinden satın alabileceğimiz belirtiliyor. Örneğin benim arsam, aldığım duyumlara göre, metrekaresi 750 TL yapıyor. Bu son derece yüksek bir rakam. 500 metrekarelik arsam var ve 375 bin TL yapıyor yeni durumda. Bu parayı 10 yıl taksite de bölseler asla ödeyemem. Bu mahallenin yüzde 80’i maaşlı bir işte, çoğu da asgari ücretle çalışıyor. Onlar da ödeyemez. Bu fiyatları alıcı kılığında gelen Milli Emlak memurları belirledi. Arsaların fiyatlarını sormuşlar. Vatandaş da şu an metrekaresi 100 TL olan arsa için tapusu çıkarsa 500 TL olur deyince rayiç bedelleri yüksek tutmuşlar“ diye konuştu.

‘Rayiç bedelden ödeyemeyiz’

Mahallede 2-B arazisini işgal eden vatandaşlar da çıkan yasanın getirdiği şartlardan çok mutlu görünmüyor.

Fatih Mahallesi sakini memur olarak görev yapan 45 yaşındaki İhsan Koca, “500 metrekarelik bir arsam var. Memur maaşıyla asla rayiç bedel üzerinden ödeme yapamam. Çavuşbaşı’nda kendi arsasında oturanların çoğu da ödeyemez. Umarız yasa bu haliyle kabul edilmez” dedi.

Fatih Mahallesi sakini Serdal Çelik de, “İki dönüm 2-B’li arazim var. İki kardeş ortağız. Kardeşim bu parayı asla ödeyemeyeceğini söylüyor. Bu nedenle aramıza kara kedi girdi. Bu yasa bu haliyle kardeşimle aramı açtı” diye konuştu. Karlıtepe Gümüşsuyu Mahallesi sakini işçi olarak çalışan 28 yaşındaki Salim Ata ise “Karlıtepe’de Gümüşsuyu mahallesi’nde 200 metrekarelik bir arsa üzerinde gecekondumuz var. Açıkçası kabul edilen yasa oldukça fazla şaşırttı bizi. O parayı ödeme şansımız yok. Asgari ücretle çalışan biriyim. Bizi düşünmeleri gerekirdi.” şeklinde konuştu.

Gümüşsuyu Karlıtepe sakini emekli memur Dursun Ali Okuyan da 2-B’li arazide oturanların yüzde 5’inin bile alım yapamayacağını iddia etti. Okuyan, “Gece yarısı çıkan yasa hepimizi isyan ettirdi. Gümüşsuyu Mahallesi’nde 7 bin 2-B’li arsa sahibi var. Bu kişilerden yüzde 5’i bile arsalarını satın alamazlar. Şu anki haliyle arsaları metrekaresi 100 ile 500 TL arasında değişiyor. Benim 200 metrekarelik bir yerim var. 100 bin TL yapıyor. Memur maaşıyla nasıl ödeyebilirim ki?” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.