Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Çelikbilek, kamuoyundaki iddiaları yanıtladı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e, kamuoyunda muhalefet partileri tarafından dile getirilen çeşitli iddiaları sorduk.

Beykoz Güncel Haber, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e, kamuoyunda muhalefet partileri tarafından gerek basın açıklam

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e, kamuoyunda muhalefet partileri tarafından dile getirilen çeşitli iddiaları sorduk.

Beykoz Güncel Haber, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e, kamuoyunda muhalefet partileri tarafından gerek basın açıklamaları, gerekse duyurular yoluyla dile getirilen çeşitli iddialar ile ilgili sorular yöneltti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde oldu:

Biz hiçbir mahallemizi ihmal etmeyiz; bizim Yenimahalle’ye kastımız mı var?

Yücel Bey, Yenimahalle’deki Doğa Çıkmazı, Şark Çıkmazı ve Hasır Çıkmazı ile ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine incelemelerde bulunan MHP Beykoz İlçe Teşkilatı,  bir basın açıklaması yaparak, ‘ Beykoz Belediyesi’nin bu yerlere vatandaşın ihtiyacı olan hizmeti vermediğini’ belirtti. Yenimahalle’nin ismi geçen bu sokaklarındaki altyapı yokluğu ve asfalt yetersizlikleri konusunda neler söyleyeceksiniz?

Yenimahalle ile ilgili olarak biz herkesten çok bir şeyler yapmak istiyoruz. Bizim Yenimahalle’ye kastımız mı var? Ancak burada bir incelik var. Burada sıkıntı şundan: Orman’a ait bir yer olduğu için buraya Orman müdahale ediyor. İnşaat yapan müteahhitler hakkında zabıt tutuyorlar ve işlem yapıyorlar. Ormanda biz işlem yapamayız. Bunu ancak idari anlamda anlaşarak yapmaya çalışırız. Bu konuda basın açıklaması yapan arkadaşlarımız merak etseler, bize nezaketen açıp da telefonu ‘ya Başkan, değerli arkadaşlarımızın burasıyla ilgili bir sıkıntıları var, nedir?’ diye sorsalar, cevap veririz. Bunları kalkıp da basının önünde açıkladıktan sonra, her seferinde ben bunların yanlışlığını mı ortaya dökeceğim? Her seferinde onlara bilgisizliklerini mi anlatacağım? Bize yazılı olarak getirirler, cevap veririz; sözlü sorular gelir, cevap veririz.

Biz, bizim hiçbir yerimizi ihmal etmeyiz. Hiçbir sokağımızı gözden çıkarmayız ama bazen yasal anlamda ormanda iş yapmak zor. Ormanın olduğu alanda hiçbir iş yapılmaz. Normalde o binaların yaşaması bile kendi içinde problemli; sıkıntılı yerler buralar. Kurtarmaya çalışıyoruz. Onun için bizim buraya altyapıyı göz göre göre getirmemiz gerçekten zor.

Ancak şöyle bir şey söyleniyor Yücel Bey; “ Beykoz’da orman bölgesi olmasına rağmen ihmal edilmeyen başka yerler var. ‘ Oralar yapılıyor da, Yenimahalle’nin bu bölgesi neden yapılmıyor?’ diye soruluyor. Hatta bu yerlerde Beykoz Belediyesi’nin ceza almayı dahi göze alarak, orman olmasına rağmen altyapı, asfalt çalışmaları yaptığı” iddia ediliyor?

Kesinlikle böyle bir şey yok. Zaman zaman gittiğimiz yerler oluyor. Yapmaya çalışıyorsunuz, şikâyet olunca duruyorsunuz. Olmayan bir yer varsa, ufak tefek yapıyorsunuz ama öyle orman bölgesinde bizim alt yapı yaptığımız bir yer yok; eksik söylüyorlar.

Şehit ailelerini istismar etmekten başka bir şey değil

Başkanım, Şehit Aileleri Derneği’nin Beykoz’daki lokalinin elinden alınarak, Kuran kursu yapılacağına dair bir söylenti de var. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Yok öyle bir şey. Bunu nasıl çıkartılar? Şehit ailelerine şu an bulundukları bu yeri kim vermiş? Bu Belediye vermiş. Biz Kuran kursu yapmak için bu derneği buradan çıkartacakmışız! Böyle saçmalık olur mu? Bunlar şehit ailelerini istismar etmekten başka bir şey değil.

Çubuklu’da hiçbir vatandaşımızın hakkı zayi olmayacak

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Çubuklu’da Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan parseller konusunu gündeme getirdi. Hızır Bey, üzerinde konutların da olduğu bu yerlerin Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini söyledi. Bu konudaki görüşlerinizi de alabilir miyiz?

( Bu noktada Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki devreye girerek, Beykoz Güncel Haber’e şu açıklamayı yaptı: “ Bu, kurumlar arası bir devirdir. Bunu ‘satış’ gibi öne sürüyor CHP ki, bu yanlış bir şey. Belediye Kanunu’nun 75. maddesine göre, ortak bir proje gerçekleştirilecek.)

Burada hiç kimsenin zararı olmayacak. Biz bu yerlerin üzerindeki insanlar ile de görüştük zaten. Bu vatandaşlarımızın çoğu bu konuyu biliyor. CHP’nin bunu istismarına hiç gerek yok. Biz buradan Büyükşehir’den bir bedel talep ediyoruz; 2013 bütçemizi düzeltmemiz için bu lâzım bize; ihtiyaç var. Arkadaşlarımız bize ‘onu yapmayın, bunu yapmayın!’  diyorlar. Bu Belediye’ye gelir nereden gelir onu merak etsinler bakalım. Şu anda Kadıköy Belediyesi arsa satıyor, Ataşehir Belediyesi arsa satıyor, Bakırköy Belediyesi arsa satıyor, Büyükçekmece arsa satıyor, Sarıyer arsa satıyor. Ne olacak peki? Satmaları da gerekiyor. Niye? Belediyelerin gelir getirme yerleri buralardır. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi’nin olsun, Beykoz Belediyesi’nin olsun, TOKİ’nin olsun hiçbir Allah’ın kulunu mağdur ettikleri vâki değildir; olmadı. Büyükşehir’in imkânlarının daha çok olması dolayısıyla ileride elde edebileceğimiz imkânları bugün elde etmemiz anlamında bir çalışma yapıyoruz biz. Yoksa hiçbir vatandaşımızın burada hakkı zayi olmayacak.

CHP, Beykoz’da on yıl boyunca iktidar oldu

CHP’lilerin Çubuklular’ı bizden daha çok sevmeleri de mümkün değil çünkü beş yıl boyunca CHP’li Belediye, – ki, DSP’li olduğunu söyleyebilirler- Rüzgarlıbahçe’de bizim tapu verdiğimiz insanların tapularını da vermedi. Hatta paraları da bizim kasamızda duruyor; geri ödeme kararı aldık ancak ödeyemiyoruz; vatandaş almak istemiyor çünkü çok düşük rakamlar oluyor. Arsalarını da veremiyoruz çünkü doğal SİT alanı olduğu için tahsis yapamıyoruz; doğrudan satış yapmamız gerekiyor. Bu da arkadaşlarımızın işlerine gelmiyor.

Kendileri Rüzgarlıbahçe’de bir tane tapu vermemişlerdir. Halkı çok sevdiğini söylemek bu mudur? Şimdi diyecekler ki, ‘ o (DSP) bizden değil!’ On yıl boyunca sol burada iktidar oldu.

Aklı başlında bir Belediye Başkanı bunu söyleyebilir mi?

Siz, Anadolukavağı halkına, “Ben Kavak’ı gözden çıkardım” demişsiniz? Dediniz mi?  

Hayır. Geçen gün yine oradaydım, anlattım kendilerine. Öyle bir şey demediğimi söyledim. Orada laf söylemeyi seven birkaç insan var, söylüyorlar. Ben Kavak’ı nasıl gözden çıkarırım? Bir Belediye Başkanı’nın böyle lüksü olabilir mi? Öyle ayırım yapacak lüksü olabilir mi? Niye mahalleyi çıkartacağım gözümden? Benim onlara ifade ettiğim şu: Kendileri arasında mahallede bir birlik yok. Her gittiğimizde aralarında problem çıkıyor, anlaşamıyorlar. ‘ Siz galiba Kavak’a hizmet etmek niyetinde değilsiniz’ dedim. Çünkü bir anlaşmazlık var aralarında. O ona laf atıyor, o ona laf atıyor; kalkıp geliyoruz.  Onu söyledik. Bir Belediye Başkanı, aklı başında biri bunu söyleyebilir mi? Mümkün mü söylesin?

Haber: Arzu Başlantı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı