Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

CHP Beykoz’da devletin vatandaşıyla barışmasına engel oldu!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenlemenin iptaline ilişkin CHP’yi eleştirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenlemenin iptaline ilişkin CHP’yi eleştirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenlemenin iptaline ilişkin basın açıklaması yayınladı. Dilmaç, yasanın CHP’nin istemiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin Beykozluları tedirginliğe sevk ettiğini ve devletin vatandaşıyla barışmasına engel olunduğunu söyledi.

Dilmaç’ın yayınladığı basın açıklaması şu şekilde;

Beykoz İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri açısından en güzide ilçesi olmakla birlikte mülkiyet ve imar açısından kadim sorunları üzerinde barındıran bir yapıya sahiptir. Dededen miras gibi uzun yıllardır süregelen mülkiyet ve imar problemleri hemşerilerimizin yaşamları açısından en önemli sorunların başında gelmektedir. Sorun teşkil eden hususlar teknik olarak çözüme odaklanmaktan öte büyük oranda siyasi tartışmalara konu edilmiştir. Son 35 yılda yapılan bütün kanuni düzenlemeler CHP tarafından adeta Beykoz halkı yok sayılarak sürekli mahkemelere taşınmıştır.

Öyle ki;

Rahmetli Turgut Özal döneminde verilen tapu tahsis belgeleri 1986 yılında CHP tarafından Anayasa Mahkemesi yoluyla iptal ettirilmiş,

Yine aynı zihniyet, 1995 yılında Beykoz’u Doğal Sit Alanı ilan ederek tapu tahsis belgeleri üzerinden tapu alınmasını engellemiş,

Beykoz’un mülkiyet sorununu önemli oranda çözüme kavuşturduğumuz 2B Kanunu CHP tarafından mecliste engellemeler, Ahmet Necdet Sezer tarafından verilen veto kararları ve yasanın defalarca Anayasa Mahkemesine götürülmesi sürecin uzamasına neden olmuş,

İBB mülkiyetinde bulunan ve Beykozlunun üzerinde yerleşik olduğu parsellerin trampa yolu ile kullanıcılarına satışını da yine CHP zihniyeti engellemeye çalışmıştır. 

AK Parti olarak bütün bu engellemelere rağmen “Beykozlu Beykoz’da kalacak” diyerek mülkiyet problemlerinin çözümüne yönelik kanuni düzenlemeler yaptık. İktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne ülkenin yıllardır süregelen pek çok konusunu çözüme kavuşturduğumuz gibi, Beykoz’un mülkiyet konusunu da büyük oranda çözdük. Beykoz’un imar sorunlarının çözümü için de çalışmaya devam ediyoruz.

2B Kanununu hayata geçirmek CHP tarafından yaklaşık 10 yıl geciktirilmiş olsa da sonuç olarak Beykoz’un mülkiyet sorunu büyük oranda çözüme kavuşturulmuştur.

2018 yılında çıkarılan İmar Barışı Kanunu ile ilçemizde bulunan yapıların kayıt altına alınması, resmi bina hüviyeti kazanması ve dolayısıyla pek çok haktan yararlanması sağlanmıştır.

İmar Barışı Kanunu’nda kapsam dışında kalan Boğaziçi Öngörünüm Alanlarının kapsama dahil edilmesi hususunda AK Parti İl ve ilçe Başkanlığımız ile Belediye Başkanlığımızın birlikte yürüttüğü yoğun çalışmalar neticesinde 2019 yılında yasaya eklenmiştir. Böylece Öngörünüm bölgesinde kalan hemşerilerimizin İmar Barışı hakkı ve kazanımlarından faydalanması sağlanmıştır.

Ana muhalefet partisi CHP ise bu zorlu süreçte destek olmak yerine geçmişte olduğu gibi Beykozlunun yararına olan tüm çalışmalara engel olmuş, hala daha engel olmaya devam etmektedir. Son olarak CHP, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesine Yapı Kayıt Belgesi alma hakkı getiren kanuni düzenlemeyi her zaman olduğu gibi Anayasa Mahkemesine taşımıştır. Anayasa Mahkemesi de, CHP’nin başvurusu üzerine geçtiğimiz günlerde ilgili düzenlemeyi iptal etmiştir. İptal kararının hangi sonuçları doğuracağı konusu Beykozlu hemşerilerimizi tedirginliğe sevk etmiş, adeta devletin vatandaşıyla barışmasına engel olunmuştur.

Beykoz’un ve Beykozlunun yararına olan hususlar siyaset üstü tutulmalıdır.  İktidarıyla muhalefetiyle Beykozlunun dededen miras sorunlarını çözmek sorumluluk sahibi her siyasinin vazifesidir.

Biz AK Parti olarak Beykoz’un ve Beykozlunun hayatına olumlu katkı yapabilecek her hususta bedeli ne olursa olsun çalışmaya ve nihayetinde yaşanılabilir bir Beykoz’u hep beraber oluşturmaya kararlıyız.

Bu bağlamda yaklaşık 20 yıldır Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye sevdasıyla sürdürdüğümüz mücadelemizde, Beykoz’un ve Beykozlunun yanında olduk olmaya da devam edeceğiz.

Saygılarımızla

Muhammed Hanefi Dilmaç

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı

Powered by Froala Editor

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı